Egészségre veszélyes összetevők vizsgálhatóak egy digitális alkalmazással. Mindenkinek joga van tájékozódni afelől, hogy a kedvenc terméke, árucikke, milyen összetétellel rendelkezik. Vajon tartalmaz-e különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC)? De vajon melyek lehetnek azok az összetevők, melyek aggodalomra adhatnak okot? Az ilyen és ehhez hasonló kérdésekre segít választ adni a Life AskREACH program, és azon belül is a Scan4Chem alkalmazás.

A vegyi anyagokra vonatkozó európai szabályozás, azaz a REACH (a vegyi anyagok regisztrálása, értékelése, engedélyezése és korlátozása) 2007 júniusában lépett hatályba. A rendelet fő célja, hogy javítsa az emberi egészség és a környezet védelmét a vegyi anyagok által jelentett kockázatokkal szemben. A REACH alapelve, hogy a gyártók, importőrök és felhasználók egyaránt felelősséget vállaljanak vegyi anyagjaikért. Biztosítaniuk kell, hogy az általuk előállított és használt vegyi anyagokat biztonságosan kezeljék és a termékeken is egyértelműen feltüntessék. A REACH a világ egyik legszigorúbb vegyianyag szabályozása - írta a Magyar Természetvédők Szövetsége. 

Megvizsgálhatók az egészségre veszélyes vegyi összetevők a Scan4Chem alkalmazással, a növényvédő szerekre is rá lehet keresni a programmal - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

Mi az az SVHC és hol fordulhatnak elő? Mit takar pontosan a különös aggodalomra okot adó anyagok csoportja?

A REACH rendelet értelmében, bizonyos vegyi anyagok egy csoportja, melyek káros hatást gyakorolhatnak az emberi egészségre vagy a környezetre, Angolul “Substance of very high concern” az elnevezés, ezért SVHC-ként, azaz különös aggodalomra okot adó anyagként azonosítható. 

A REACH 57. cikke szerint különös aggodalomra okot adó anyagként (SVHC) azonosított vegyi anyagok lehetnek:

  • rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító,
  • perzisztens, bioakkumulatív és toxikus,
  • nagyon tartósan megmaradó és biológiailag nagyon felhalmozódó,
  • egyenértékű aggodalomra ad okot, pl. endokrin rendszert károsító anyagok.

Ezek az anyagok előfordulhatnak szinte bármilyen termékben, vagy árucikkben. Lehetnek ezek akár háztartási cikkek, textíliák, cipők, sportszerek, bútorok, kézzel gyártott termékek, játékok vagy csomagolások, valamint több részből álló tárgyak és összeszerelt termékek is, például elektromos   készülékek, autók vagy kerékpárok. Bizonyos termékek azonban másik szabályozás alá tartoznak, ezek a folyékony, pasztaszerű vagy porított fogyasztási cikkek mint  például a festékek és lakkok, egészségügyi termékek, gyógyszerek, élelmiszerek, kozmetikumok, mosószerek, állati takarmányok, növényvédő szerek. Ebben az esetben a csomagolásról kérhetünk tájékoztatást.

Érdemes megvizsgálni a termékeket, hogy el tudjuk kerülni a különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC)

Hogyan kerülhetjük el ezeket a SVHC-ket és mit tehettünk a csökkentésük érdekében?

Ahhoz, hogy a vásárlás során tudatos döntések meghozatalával el tudjuk kerülni a különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC), tisztában kell lennünk azzal, hogy mely termékekben, vagy akár termékek összetevőiben, csomagolásokban találhatók meg. Ebben van segítségünkre a Scan4Chem alkalmazás. 

https://www.youtube.com/watch?v=MW_q6AYmXXI

Az alkalmazás segítségével a termékek vonalkódja alapján kideríthetjük, hogy a megvásárolni kívánt termék tartalmaz-e 0,1 tömegszázaléknál nagyobb koncentrációban ilyen anyagokat. Abban az esetben, ha a vonalkód beszkennelésével mégsem kapjuk meg a kért információt, az applikáció lehetőséget biztosít arra, hogy a gyártótól kérhessük ezeket. A REACH-rendelet értelmében a gyartónak/importőrnek 45 napon belül kötelessége tájékoztatni a fogyasztót a terméke SVHC tartalmáról.

Miért fontos, hogy figyeljünk az SVHC-kre a vásárlás során, és információt kérjünk abban az esetben, ha nem találtuk meg a terméket a vonalkód alapján?

Az egészségünk, családunk egészsége és a környezetünk védelme mellett számos más ok is alátámasztja az applikáció használatának fontosságát. A Scan4Chem használatával tudatosan elkerülhetjük azon termékek megvásárlását, melyek 0,1 tömegszázaléknál több SVHC-t tartalmaznak. Ezzel a tettünkkel a gyártóknak is küldünk egyfajta visszajelzést, ösztönözhetjük őket az aggodalomra okot adó anyagok helyettesítésére. Ezentúl pedig információkéréseinkkel a többi fogyasztót is segíthetjük. Ha ugyanis a kérésünk hatására a gyártó feltölti a termék adatait az adatbázisba, onnantól kezdve mások is könnyebben hozzáférnek ezekhez.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás