A vadméhek már évszázadok óta nagymértékben segítik a világunk növénytermesztését. Egy friss tanulmány szerint – melyet a FAO hozott nyilvánosságra - a méhek tevékenysége több, mint kétmilliárd kistermelő sikeres növénytermesztéséért felel szerte a nagyvilágban. A kutatás nagyon aktuális, most van ugyanis a legnagyobb szükség a méhek védelmére a sok rájuk leselkedő veszély miatt.

A FAO (az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) által készített kutatás során 344 helyszínt vizsgáltak Afrika, Ázsia és Latin-Amerika területén. A megfigyelések során a kutatók megállapították, hogy azokon a területeken, ahol a virágzás során kevesebb méh volt, lényegesen alacsonyabban alakult a terméshozam a többi területhez képest.

Virágról-virágra - a méhek napi rutinja ez. Sokaknak értelmetlen repkedésnek tűnik, de nélkülük nem teremne annyi növény a szántóföldeken
 

Számszerűsítve: a 2 hektárnál kisebb területeket tekintve akár 24 százalékkal is is jobb eredményeket érhetnek el a gazdálkodók, ha több méhet tudnak a területükre csábítani.

A 2 hektárnál nagyobb területeken is megfigyelhető a fent említett ok-okozati összefüggés, de ott nem az esetek többségére jellemző ez. Ennek oka, hogy sok méhfaj nem képes ekkora területeket lefedni, így ezeken a területeken nagyobb távolságokat átrepülő rovarokra kell támaszkodniuk a gazdáknak.

A felfedezés épp jókor érkezett. Jelenleg sok veszély fenyegeti a méheket – például a deformáltszárny vírus - és ez veszélyezteti a méhpopulációk megfelelő fejlődését. A betegségeken kívül a méhekre a klímaváltozás sincsen jó hatással, ugyanis nem szeretik a magas hőmérsékletet. További probléma, hogy az éghajlatváltozás miatt a növények virágai eltérő időben nyílnak, ezzel megzavarva a méheket.

Egyes madarak is végeznek beporzást
 

Sokan csak a méheket tekintik beporzóknak, pedig idetartoznak a madarak és egyéb rovarok is, amelyek virágról-virágra szállnak és így segítik a gazdákat, szinte észrevétlenül.

A kutatás következtetése, hogy minél több méhet kell a termőterületre csábítani, de ehhez tenni is kell. Az élőhelyet és a táplálékot egész évben biztosítani kell a méhek számára. Ezt úgy érhetjük el, ha különböző növényeket és fákat ültetünk a területünkre, lehetőleg úgy megválogatva azokat, hogy az év eltérő időszakában virágozzanak. Emellett a földek körüli növénytakaró meghagyása, valamint a növényvédőszerek használatának csökkentése is segíthet a csendben, de hasznosan dolgozó méhek területünkön tartásában.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás