Kétmilliárd gazda sorsáért felelnek a méhek
A vadméhek már évszázadok óta nagymértékben segítik a világunk növénytermesztését. Egy friss tanulmány szerint – melyet a FAO hozott nyilvánosságra - a méhek tevékenysége több, mint kétmilliárd kistermelő sikeres növénytermesztéséért felel szerte a nagyvilágban. A kutatás nagyon aktuális, most van ugyanis a legnagyobb szükség a méhek védelmére a sok rájuk leselkedő veszély miatt.
A FAO (az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) által készített kutatás során 344 helyszínt vizsgáltak Afrika, Ázsia és Latin-Amerika területén. A megfigyelések során a kutatók megállapították, hogy azokon a területeken, ahol a virágzás során kevesebb méh volt, lényegesen alacsonyabban alakult a terméshozam a többi területhez képest.
Számszerűsítve: a 2 hektárnál kisebb területeket tekintve akár 24 százalékkal is is jobb eredményeket érhetnek el a gazdálkodók, ha több méhet tudnak a területükre csábítani.
Hirdetés
A 2 hektárnál nagyobb területeken is megfigyelhető a fent említett ok-okozati összefüggés, de ott nem az esetek többségére jellemző ez. Ennek oka, hogy sok méhfaj nem képes ekkora területeket lefedni, így ezeken a területeken nagyobb távolságokat átrepülő rovarokra kell támaszkodniuk a gazdáknak.
A felfedezés épp jókor érkezett. Jelenleg sok veszély fenyegeti a méheket – például a deformáltszárny vírus - és ez veszélyezteti a méhpopulációk megfelelő fejlődését. A betegségeken kívül a méhekre a klímaváltozás sincsen jó hatással, ugyanis nem szeretik a magas hőmérsékletet. További probléma, hogy az éghajlatváltozás miatt a növények virágai eltérő időben nyílnak, ezzel megzavarva a méheket.
Sokan csak a méheket tekintik beporzóknak, pedig idetartoznak a madarak és egyéb rovarok is, amelyek virágról-virágra szállnak és így segítik a gazdákat, szinte észrevétlenül.
A kutatás következtetése, hogy minél több méhet kell a termőterületre csábítani, de ehhez tenni is kell. Az élőhelyet és a táplálékot egész évben biztosítani kell a méhek számára. Ezt úgy érhetjük el, ha különböző növényeket és fákat ültetünk a területünkre, lehetőleg úgy megválogatva azokat, hogy az év eltérő időszakában virágozzanak. Emellett a földek körüli növénytakaró meghagyása, valamint a növényvédőszerek használatának csökkentése is segíthet a csendben, de hasznosan dolgozó méhek területünkön tartásában.Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés