A technológiai fejlődés és a mesterséges intelligencia segíthet megállítani a világ méhpopulációjának csökkenését. Az új módszerrel 6 érzékelőt helyeznek a kaptárakra, melyekkel rögzítik a méhek zümmögését, a láb- és szárnymozgásuk hangjait, az általuk termelt méz súlyát, a kaptár páratartalmát, valamint a helyi időjárási és légszennyezettségi viszonyokat. Az intelligens kaptárak használatával egyes káresemények megelőzhetőek.
A Magyar Mezőgazdaság anyagát szemléztük, amiben a mesterséges intelligencia és gépi tanulás szerepét vizsgálták a méhészetben. A Föld méhállománya ugyanis csökken, és egyelőre csak találgatják, hogy mi lehet ennek az oka.
Szóba jött már a
- rovarirtók túlzott használata,
- a légszennyeződés,
- a felmelegedett hőmérséklet,
- a varroa atka pusztító hatása és az
- elektromágneses sugárzás is.
Intelligens kaptárak segíthetnek a méhészeknek a kedvezőtlen események megelőzésében
A pontos okok meghatározásához több adat begyűjtésére lenne szükség. Ezért a World Bee Project és az Oracle informatikai cég létrehozta az AI intelligens kaptárak globális hálózatát, amivel a tudósok valós idejű adatokat kaphatnak a méhek környezetükhöz fűződő kapcsolatukról. John Abel, az Oracle alelnöke szerint a méhkasok érzékelőinek adatait a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás segítségével elemezve új szemszögből vizsgálhatják azokat.
Rögzítik és elemzik a hangokat az intelligens kaptárak
A gépi tanulás (Machine Learning) a mesterséges intelligencia olyan területe, ami statisztikai módszereket alkalmaz ahhoz, hogy kizárólag a kinyert adatokból fokozatosan fejlődjön, anélkül, hogy külön erre programozták volna. A szakember azt is hozzátette, hogy a hangok valószínűleg a kaptárak egyik legfontosabb adatkészletei közé tartoznak.
A hangokat aztán adatfolyammá alakítják és a gépi tanulás által a méhészek tájékoztatására használják fel.Az Oracle Cloud informatikai rendszerrel számos adatot, és nagyon gyorsan képesek feldolgozni. Az öntanuló, önbeállító és önálló technológia segítségével a rendszer automatikusan tudja, mit kell tennie az adott helyzetben.
Az Oracle a kriptovalutákhoz hasonlóan a blockchain technológiát használja, amely biztosítja azt, hogy az adatokat nem módosították, és ténylegesen valós kaptárakból érkeznek. Az Oracle szerint az adatok a World Bee Project tulajdonában lesznek majd, és ennek a cégnek a célja a méhek egészséges állapotának megfigyelése.
A méhek rajzása esetén akár a kaptár fele is elpusztulhat.
Ezzel együtt pedig a méz is elveszik, ezért a méhészek szeretnék csökkenteni a károkat. Mivel a méhek gyakran rajzanak a nem kielégítő szellőzés vagy a magas hőmérséklet miatt, így a víztartalom, a hőmérséklet és a méz súlyáról szóló adatok segítségével korábban ismerhetik fel az esetleges problémákat és tehetik meg a megfelelő óvintézkedéseket.