Milliárdok és milliók jutnak a magyar mezőgazdaságra az agrártámogatásokból, ami jelentősen hozzájárul a termelés sikerességéhez. Tavaly decemberben is több hírünk szólt a kiosztott és felhasznált agrárpénzekről, valamint a támogatásokból megvalósított fejlesztésekről. Sok pénzt lehet lehívni erdészeti gépberuházásokra, támogatáshoz jutnak a méhészek, és lesz miből fejleszteni a zártkerteket is. Összefoglaltuk a múlt havi agrártámogatásokról szóló híreinket, jó olvasást hozzájuk!

747 milliós tejfeldolgozó üzemet adtak át Petőfiszálláson

Átadták a Bács-Kiskun megyei Petőfiszálláson a Gazda-Tej Értékesítési Szövetkezet tejfeldolgozó üzemét. A mintegy 747 millió forint értékű beruházás a Vidékfejlesztési Program 347 millió forintos európai uniós támogatása mellett 400 millió forint önerővel épült meg. Ván Jenő, a Gazda-Tej Értékesítési Szövetkezet elnöke elmondta: a szövetkezet még 2001-ben jött létre a tanyás térségekben külön-külön, egymástól szétszórtan termelő gazdák összefogására. A jelenleg mintegy 150 tejtermelő családot tömörítő szövetkezet eddig a kiváló minőségű alapanyagot értékesítette, mostantól azonban olyan termékcsalád gyártásához használja fel, amely kivételes lesz a hazai piacon. A Szentkúti termékcsalád előállításának valamennyi fázisa ugyanis – a nyersanyag előállításától a késztermék kiszállításáig – a Gazda-Tej Értékesítési Szövetkezethez kötődik – tette hozzá az elnök.

6,33 milliárdra növelték, és ismét megnyitották az erdészeti gépberuházások támogatását

A Széchenyi 2020 honlapon megjelent tájékoztatás szerint 2019. december 2-án módosult a VP5-8.6.1-17 Erdészeti technológiákra, valamint erdei termékek feldolgozására és piaci értékesítésére irányuló beruházások elnevezésű felhívás. A támogatási kérelmeket jövő év végéig lehet benyújtani. A rendelkezésre álló keretösszeg a korábbi 4 milliárdról 6,33 milliárd forintra nőtt. A módosított felhívásban térinformatikai szoftverek megvásárlásához is igényelhető támogatás. A támogatási kérelem benyújtására nyitva álló utolsó határnap 2020. december 31-re változott. Értékelési határnapoknak a következő dátumokat határozták meg: 2019. december 31., 2020. március 2., 2020.április 2., 2020. június 30., 2020. szeptember 30.

Megvan a lista: ezek a települések kapják a zártkerti program 2,4 milliárd forintját

Az idén is nagy volt az érdeklődés a zártkerti területek infrastruktúra-fejlesztésére kiírt pályázat iránt. A rendelkezésre álló forrás több mint kétszeresére érkezett igény az önkormányzatok részéről. Annak érdekében, hogy minél több önkormányzati fejlesztést lehessen támogatni, az Agrárminisztérium úgy döntött, hogy a pályázatok támogatására szánt ez évi keretet – a jövő évi kerettel összevonva – 2,4 milliárd forintra emeli, így az idei évben összesen 232 pályázat támogat nyerhetett pénzt. Az idei pályázat esetében is települési önkormányzatok, illetve ezek konzorciumai pályázhattak akkor, ha vállalták a zártkertként nyilvántartott ingatlanokon meglévő genetikai sokféleség megőrzését, a mezőgazdasági hasznosítást elősegítő fejlesztésekhez szükséges infrastrukturális háttér fejlesztését, nem utolsó sorban pedig a külterületeken folytatott szőlő- és gyümölcstermesztés fennmaradásának biztosítását.

Ez lesz az EU-s agrárpénzekkel az új Közös Agrárpolitika elfogadásának csúszása miatt

Nagy a bizonytalanság az új Közös Agrárpolitika elfogadása körül az Európai Unióban. A tét hatalmas, mivel a KAP évente több 100 milliárd forint támogatást jelent a magyar gazdák számára. Bori Tamás, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága (DG AGRI) Közvetlen Kifizetések Igazgatóságának munkatársa osztott meg részleteket az új KAP elfogadásának várható menetrendjéről egy siófoki szakmai konferencián. A szakértő kitért arra, hogy az eredeti tervek szerint az új KAP 2021. január 1-jén lépett volna életbe, amihez az szükséges, hogy a 2019-es év végére az Európai Parlament elfogadja a közös költségvetést. Így 2020-ban már csak a végrehajtási jogszabályokról kellett volna dönteni. Az új KAP azonban óriási vitát generált mind az unió jogalkotó szervei, mind a szakbizottságai között. Az Európai Parlamentben 10 ezernél is több módosító javaslatot nyújtottak be, amelyek mindegyikét meg kellett tárgyalni. Bori Tamás szerint már a 2019. májusi európai parlamenti választások előtt látszott, hogy idén nem lesz megállapodás az új KAP ügyében. Ezért az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága (COMAGRI) áprilisban közzétett egy riportot a projektről, amely alapján az új parlament folytathatta a munkáját.

Csúszik a Közös Agrárpolitika elfogadása az EU központjában - Fotónk Brüsszelben készült a DG-AGRI egyik épületéről

Új 1,5 milliárd forintos pályázati lehetőség nyílt meg a Vidékfejlesztési Programban

Új, mintegy 1,5 milliárd forintos keretösszeggel hirdetett pályázati lehetőséget az élelmiszer-feldolgozás és a borászat támogatása érdekében a Rövid Ellátási Láncok együttműködő csoportjainak (REL – csoportok) beruházásaihoz kapcsolódóan az Agrárminisztérium. A pályázatban a támogatott csoportok mezőgazdasági termelő tagjai egyéni beruházás esetén legfeljebb 15,5 millió forint; kollektív beruházás esetén pedig legfeljebb 155 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek a rendelkezésre álló forrás erejéig a Vidékfejlesztési Program keretében.

1 milliárd forintért fejlesztettek a palackozási technológián Badacsonyörsön

Egymilliárd forintos beruházással állított üzembe a palackok tisztaságát, épségét és a töltési szintet is ellenőrző gépsort badacsonyörsi üzemében a Varga Pincészet. A fejlesztés fő iránya az innovatív technológia bevezetése volt, és az 1 milliárd forintból csak kis részt, 100 millió forintot tett ki az üzemcsarnok átépítése. Az új, automatizált gépsor óránként 14 ezer palack töltésére képes, és a második palackozósornak köszönhetően megnövekedett a termelési biztonság is. A két éves munka 2019. november 8-án fejeződött be. A beruházás megvalósításához 831 millió forint a GINOP-1.2.6-8.3.4-16 kódszámú, „Élelmiszeripari komplex beruházások támogatása kombinált hiteltermékkel” megnevezésű pályázatból érkezett. Ennek keretében a pincészet 307,47 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz és 315,79 millió forint 1 százalékos kamatozású hitelhez jutott. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.

Új szintre lépett a palackozás Badacsonyörsön - Fotó: Varga Pincészet

Jóval több támogatást kapnak a méhészek 2020-ban, az új összeg 998,5 millió forint

A nemzeti méhészeti program részeként 2020-tól negyedével százalékkal több támogatást kapnak a méhészek – mondta agrárminiszter Gödöllőn. A 25 százalékos emelés azt jelenti, hogy a méhészek számára elérhető forrás 998,5 millió forintra bővül. Nagy István a magyar méhészek XI. világtalálkozóján mondta azt, hogy a magyar méhészet kicsi, de stratégiai fontosságú ágazat, amely nélkül nagy ágazatok kerülnének bajba. A méhek által végzett beporzás híján a biológiai sokszínűség kerülne veszélybe. Erre tekintettel tavaly bevezették a beporzási támogatást, amelynek összege méhcsaládonként 500 forint volt. Idén ezt a támogatást a duplájára, 1000 forintra emelik.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás