Ha nem is rendelkezünk nagy kerttel, és csak egy erkély, vagy egy balkon áll rendelkezésre, az is bőven elegendő lehet méhlegelő gyanánt. Érdemes magunkhoz szokatni a méheket és a beporzókat egész évben, ugyanis ha már tavasszal megkedveli az általunk biztosított környezetet, akkor később a számunkra hasznos növényeket is előszeretettel beporozzák.

A méhek köztudottan fontosak az ökoszisztéma számára, és az emberiség is belátta már, hogy igenis hasznosak az apró rovarok az életünkbe, nem hiába nyilvánította az Earthwatch Institute nevű természetvédelmi szervezet a Föld legfontosabb élőlényeinek őket.

Ha nem áll rendelkezésünkre kert, de mindenképp szeretnénk növényeket termeszteni, akkor az erkély is kiváló megoldásként szolgál. (Fotó: Pixabay, Jeglaat)

A kertekben nagyon sokféle növényt termeszthetünk, így a fűszernövények, a zöldségek, a gyümölcsök és a dísznövények is szóba jöhetnek, viszont a legtöbben inkább a haszonnövények mellett döntünk. Ez nem is meglepő, hiszen igazán felemelő érzés, amikor a munkánk gyümölcsét láthatjuk viszont az asztalon, illetve így biztos forrásból származik az élelmiszerünk. Viszont a haszonnövények mellett érdemes olyan növényeket is tartanunk, amelyek elsősorban esztétikailag járulnak hozzá a környezethez már a tavasz kezdetétől a nyár végéig. Miért is van erre szükség? A virágzó növények odavonzzák a beporzó rovarokat, és ha ez az egész vegetációs időszakban történik, akkor a haszonnövényeink is könnyen beporzásra kerülnek. Ez főképp akkor hasznos, ha csak egy erkélyen tudunk termelni, ahol a környezetben nincs olyan zöld terület, amely odavonzaná a beporzókat. Továbbá ezeket az állatokat az jellemzi, hogy sűrűn visszalátogatnak azokra a helyekre, ahol korábban táplálékot kaptak.

Az ebből a célból telepített növények azonban más módokon is hasznosak lehetnek számunkra.

Bár a tavasznak már vége van, fontos megemlíteni a hóvirágot és a krókuszt, amelyek már korán virágzanak, és elkezdik a méhek és dongók csalogatását a termőterületükre. Márciusban nyílik még az árvacsalán is, amely elfér egy virágos ládában, viszont érdemes odafigyelni, mert megfelelő körülmények között nagyon nagyra képes terjedni. Tavasszal leginkább a fák és cserjék vonzzák a beporzókat, amelyek nem férnek el kis helyen, így azok telepítése csak kertbe ajánlott, viszont akkor garantált a dongás a kertben lévő növények körül.

Áprilisban a repceföldek is virágba borulnak, bár ezek jellemzően nem balkonon tartott növények, pedig virágzásuk kezdetétől a végéig biztosítják a méhek jelenlétét a területen. Viszont természetesen ezek helyett is van megoldás, ami nem más, mint a pitypang. Bárhol megterem, és sokan gyomnövényként gondolnak rá, pedig a dongók és a méhek egyaránt kifejezetten kedvelik a növényt.

Tehát kijelenthető, hogy kifejezetten előnyös a méhek számára és számunkra is, ha mindig virágzik valami. Májustól a fűszernövények is kivirágzanak, elsőként a kakukkfű és a zsálya virágzik, dísznövények közül pedig a levendula válhat erkélyünk növénykészletének részévé, ami egyébként fogyasztásra is alkalmas, és nagyon jó stressz-oldó hatással bír. A körömvirág, a napraforgó és a pipacs is jó választás lehet, hiszen mindegyik virágot szeretik a méhek.

Nyáron pedig kezdetét veszi a menta és az oregánó virágzása, amelyekre érdemes odafigyelni, ha később fel is szeretnénk használni őket. A szarkaláb azonban már csak egy nagyobb láda elhelyezésével termeszthető, ezért érdemes utánanézni, hogy melyik növény milyen helyigényekkel rendelkezik, és az alapján beszerezni a szükséges ládákat és cserepeket.

Ha úgy döntünk, hogy nem csak táplálékot, hanem otthont is adunk a méheknek, erre is van lehetőség. A Magyar Madártani Egyesület egy részletes útmutatót tett közzé, amely a méhlakások és darázsgarázsok építését írja le.

Forrás: https://index.hu/techtud/2020/06/08/mehlegelo_kert_mme_zold_index/

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás