Télen, a hidegebb időszakban sokféle légúti betegséget lehet elkapni, akár többször is. A náthát több mint 200 vírusfaj is kiválthatja, ezért történhet meg, hogy egy szezon alatt akár többször is el lehet kapni. A megfázás, a tüsszögés, a torokfájás, a köhögés mind olyan tünet, ami megkeseríti az emberek hétköznapjait. Számos gyógynövény létezik, amely segíthet ezek kezelésében, vagy megelőzésében. Érdemes megnézni, mit és mire érdemes fogyasztani.

A HelloVidék írt cikket a témában, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a meghűlés, vagy a nátha többnyire néhány nap alatt kezelés nélkül is elmúlik, vannak olyan hajlamosító tényezők, amelyek fennállása esetén súlyosabb szövődmények is felléphetnek. A betegség többnyire a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. A vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, jellegzetes helyi és általános tüneteket okozva. A Gyógynövény Szövetség és Terméktanács szakemberei szerint, míg a klasszikus őszi-téli betegségekért csak 1-1 kórokozó felelős, a náthát több mint 200 vírusfaj is kiválthatja, ezért történhet meg, hogy egy szezon alatt akár többször is el lehet kapni.

Számos gyógynövény létezik, amely segíthet a téli betegségek kezelésében vagy megelőzésében

A tévhitekkel ellentétben a megfázást nem a hideg, hanem a hidegben legyengült immunrendszert könnyebben megtámadó vírusok okozzák.

A nátha jellemző tünetei jól ismertek: gyengeség, hőemelkedés, orrváladékozás, orrdugulás, könnyezés, tüsszögés, torokfájás, köhögés és fejfájás. A panaszok általában néhány nap alatt mérséklődnek, majd kezelés nélkül is megszűnnek. Érdemes a kezelőorvossal is beszélni a betegségről, illetve arról, milyen gyógynövényt érdemes fogyasztani a lábadozás alatt.

Mit lehet tenni a gyógyulás érdekében?

Ahogy megelőzésre, úgy a tünetek mérséklésére is alkalmazhatóak a gyógynövények és a gyógyteák. Bár számos kész gyógynövénytea keverék is megtalálható a boltok polcain, amit meghűléskor javallott fogyasztani, mi magunk is összeválogathatjuk azokat a gyógynövényeket, amik akár önmagukban, akár teakeverékként segítenek a tünetek enyhítésében és a betegség lefolyásának gyorsításában. Melyek ezek? 

  • A kamillavirágzatból készült tea a gyulladt torok kiváló öblögetője, a hurutos légutak ellenszere, enyhíti a rekedtséget, fertőtlenít, nyugtatja a szervezetet. Érdemes inhalálni is a kamillateával. A forró gőz belélegezve oldja a váladékot a légutakban és a kamilla gyulladáscsökkentő hatóanyagai ilyen módon is kifejtik jótékony hatásukat.
  • A hársfavirág forrázata oldja a hurutot, csillapítja a köhögést és csökkenti a torokgyulladást, a hörgők egészségének támogatója. Izzasztó és enyhe nyugtató hatása is van. Kellemes íze és enyhe hatása miatt kisgyermekek is fogyaszthatják.
  • A bodzavirág teája is izzasztó, de ha inhalálunk vagy gargalizálunk vele, elűzi a náthát, a fülfájást és a rekedtséget is. Enyhe hatású és kellemes ízű a hársvirághoz hasonlóan, keverékben a kettőből különösen jóízű és hatásos forró ital készíthető.
  • A borsmenta torokbántalmakra, a megfázás tüneteire elismert gyógymód, fokozza a nyákképződést és csökkenti az orr váladéktermelését. Az olaját és a belőle készült teát is használhatjuk. Fontos szabály a borsmenta olaj alkalmazásakor, hogy 6 évesnél fiatalabb gyermekeknek nem szabad adni, sem párologtatva, sem a légzőszervek környékén alkalmazva, mert ingereli a légutakat és súlyos esetben fulladást okozhat.
  • A mezei és kerti kakukkfű egyaránt hasznos segítő a megfázás kezelésében. Köhögéscsillapító, köptető, fertőtlenítő hatása révén a kakukkfű forrázással készült teája a légúti, hurutos megbetegedések ellenszere. Oldja a hörgők görcsét, feloldja a váladékot és rendkívül erős fertőtlenítő.
  • Finom és jótékony hatású a csipkebogyó tea. Sose forrázással készítsük, mert a benne található C vitamin károsodhat. Áltermését öntsük le szoba hőmérsékletű vízzel, hagyjuk állni és ázni, majd csak ezt követően szűrjük le. Hidegen, vagy langyosra melegítve fogyasszuk: a betegségben legyengült szervezetünket segítjük ezzel vitaminokhoz.

Így lehet elkerülni a visszaesést

Meghűlés idején és után, hogy ne essünk egyik betegségből a másikba, fontos a szervezetünk gyors megerősítése: fogyasszunk könnyen emészthető, vitamindús ételeket, sok és friss zöldséget és gyümölcsöt. A vitamintartalmú étrend-kiegészítők is hasznosak lehetnek, magas hatóanyag tartalmuknál fogva gyors utánpótlást jelentenek a szervezetnek. Megfázás esetén a gyógyuláshoz vezető út fontos része a pihenés is, így betegség idején eszünkbe se jusson sportolni. Ugyanígy nem ajánlott a szaunázás sem, hiszen a magas hőmérséklet megterheli a szervezetet, így elnyújthatja a lábadozást. Maradjunk a jól bevált nyugalmas teázásnál, abból nem lehet baj. Viszont arra is figyeljünk, hogy, ha tüneteink súlyosbodnak, azonnal forduljunk orvosunkhoz - javasolta a cikk.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás