Hirdetés
Melyiket érdemes választani a gazdaságátadás és az induló gazda támogatás közül?
A gazdaságátadáshoz az elsődleges tervek szerint több tízmilliós támogatások kapcsolódnak majd. A fiataloknak ezt kell összevetniük a tervezetében már ismert induló gazda kiírással. Megjelent a kormány 480/2024. (XII. 31.) rendelete az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtásáról. Ebből a gazdaságátadási szerződés kötelező tartalmának elemeiről és a jóváhagyási eljárásról érdemes tájékozódni.
A Mezőhír írta meg, hogy a gazdaságátadás lényege, hogy egy az egyben – minden vagyonelemmel, jogokkal és kötelezettségekkel együtt – történik, melynek eredményeként a gazdaságátvevő nem lépheti át a földforgalmi törvény szerinti földszerzési, illetve birtokmaximumot. A gazdaságátadás végrehajtási rendelete ezen a linken érhető el. Maga a gazdaságátadási törvény itt érhető el.
Hirdetés
A gazdaság átadása
A törvény értelmében az minősül gazdaságátadónak, aki
-
az öregségi nyugdíjkorhatárt elérte vagy a szerződés megkötésétől számítva legfeljebb 5 éven belül eléri,
-
legalább 10 évig saját nevében és kockázatára mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet folytatott, és ebből igazoltan árbevétele származott,
-
a gazdaságátadási szerződésben meghatározott föld több mint háromnegyedének legalább 5 éve tulajdonosi földhasználója (az 5 éven belül szerzett mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld kivételével), bejegyzett földhasználója, vagy ilyen személy közeli hozzátartozója, vagy a földhasználóként bejegyzett termelőszervezet legalább 25%-ban tulajdonosa.
A gazdaságátvevővel szemben elvárás, hogy
-
a gazdaságátadónál legalább tíz évvel fiatalabb legyen, maximum 49 éves,
-
őstermelőként vagy mezőgazdasági egyéni vállalkozóként megfeleljen a gazdaság működtetésére vonatkozó jogszabályoknak,
-
a gazdaságátadóval vagy hozzátartozói láncolatban álljon, vagy legalább 7 éve munkaviszonyban legyen vele.
A felek a gazdaságátadási szerződésben legfeljebb 5 év időtartamra együttműködést vállalhatnak a gazdaság közös működtetésére. Az együttműködés időtartama alatt a gazdaságátvevő a gazdaság működtetésében személyesen részt vesz. Ha a felek a gazdaság működtetésének költségeit megegyezésük szerint közösen viselik, akkor a gazdaságátadó a költségek viselésének arányában jogosult a gazdaság működésének eredményére is.
A gazdaságátadásról szóló szerződést a megkötését követő 60 napon belül be kell nyújtani a mezőgazdasági igazgatási szervhez jóváhagyásra. A jóváhagyott gazdaságátadási szerződésekről a hatóság nyilvántartást vezet. A gazdaságátadó kötelezettsége, hogy a gazdaságátadásról tájékoztassa a polgári jogi és munkajogi szerződésekben maradó feleket.
A gazdaságátadási szerződés jóváhagyása iránti eljárás díj- és illetékmentessé válik. Továbbá díjmentesen kell szolgáltatni például az ingatlan-nyilvántartásból a tulajdoni lap másolatát, a földhasználati nyilvántartásból a földhasználati lap másolatát és a földhasználati összesítőt, az Országos Erdőállomány Adattárban szereplő és az adóhatoság által kezelt adatokat.
A pályázat részletei
Az eredeti tervek szerint a támogatás formája átalány kifizetés. Összege a gazdaságátadó részére
-
10–50 ezer STÉ átadott gazdaságméretnél 50 ezer euró,
-
50–100 ezer STÉ méretnél 60 ezer euró,
-
100 ezer STÉ feletti méretnél 70 ezer euró.
A gazdaságátvevő a következő támogatási összegekre számíthat:
-
10–50 ezer STÉ átadott gazdaságméretnél 40 ezer euró,
-
50–100 ezer STÉ méretnél 70 ezer euró,
-
100 ezer STÉ feletti méretnél 100 ezer euró.
A cikkben megjegyezték, hogy a szaktanácsadók az előzetesen beharangozott támogatási összegeknél kisebbekre számítanak a végleges kiírásban. Jelen pillanatban még a pályázat tervezete sem ismert, ennek megjelenését a bennfentesek februárra teszik - közölték.
Induló gazda támogatás
A fiatal gazdálkodók perspektivikusabbnak ítélhetik meg a tervezetében már ismert, induló gazda pályázatot, melynek végleges formája várhatóan január hónapban megjelenik. Ennek lényege, hogy a fix induló összeghez egy kötelezően megvalósítandó, 70%-ban támogatott beruházást kell társítania a kedvezményezettnek. Ez a kiírás a tervezet szerint idén áprilisban nyílik, és decemberig négy szakaszban lehet pályázni rá - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés