Rossz hírünk van annak, aki egy minden kukorica hibridre és minden körülmények között érvényes számot vár, amit Magyarországon alkalmazni lehet. Az optimális tőszám ugyanis a termesztett hibrid mellett függ az évjárattól, a tenyészidő hosszától, a talaj tápanyagtartalmától és a termőterület csapadékviszonyaitól is. A tőszám meghatározásához van azonban néhány támpont, amit érdemes figyelembe venni.

Általánosságban elmondható, hogy a tőszám növelése – különösen a modern hibrideknél – terméstöbbletet eredményez, de a sűrítés mértékét alaposan át kell gondolni, mert negatív következménye is lehet. A szükségesnél sűrűbb növényállomány esetén számolhatunk a vízigény és az aszályérzékenység növekedésével, valamint a magasabb szemnedvesség-tartalommal a betakarításkor. De ugyanígy, a túl ritka növényállomány esetében sem érjük el az optimálisan elvárható termésmennyiséget. A túlzottan alacsony növényszám ugyanis jelentős terméscsökkenéshez és minőségromláshoz is vezethet.

Hogy mi a szükséges sűrűség az minden hibrid esetében más és más, így a nemesítő, forgalmazó ajánlása az irányadó, de van néhány további szempont is, ami az alkalmazott technológiától is függ.

[csali-szalag]

Gondoljon már most a gyomirtásra! Kattintson a képre és kérje az ingyenes listát a gyomirtó szerekről.

Hüvelykujjszabályként elmondhatjuk, hogy a korábban vetett kukorica vetése eredményez inkább terméstöbbletet a növényszám növekedése mellett, mert több nedvességet tud felvenni a talajból.

A növényszám növelésnek azonban mindig együtt kell járnia a megfelelő tápanyag-utánpótlással is, mert csak nitrogéntöbblet kijuttatása mellett érhetjük el a kívánt hatást. Egy debreceni kísérlet például a hektáronként 120 kilogrammos nitrogéndózis mellett 70-80 ezres tőszámot hozott ki optimálisként. A nitrogén további emelése viszont a tőszám növelésével már nem kívánt eredményezhet, így nem javasolt.

Pozitív összefüggés figyelhető meg a vízellátottság és a tőszám növelhetősége között is. A jó vízellátottságú vagy öntözött területeken ugyanis az átlagosnál akár további 5-10 ezerrel növelhető a hektáronkénti növényszám. Ha az öntözés feltételei nem adottak, a korábban említett 70-80 ezres helyett csak 50-60 ezres növényszám javasolt.

Az öntözött területeken akár további 5-10 ezerrel növelhető a hektáronkénti növényszám
 

Ezzel összefügg, és így itt térünk ki az évjárat hatására is. Az utóbbi éveken többször tapasztalt aszály túl magas növényszám esetén csökkenti a termésbiztonságot, így ilyen években az 50-60 ezres tőszám javasolható.

De ez még nem minden, az optimális növényszám az alkalmazott talajműveléstől is függ. A kísérletek azt mutatják, hogy őszi szántásban 60-80 ezer, tavaszi szántás elvégzése esetén viszont 70 ezer az ideális – megfelelő időjárás esetén.

És hogy mi következik a fenti okfejtésből? Nos, aki tőszámnöveléssel kíván terméstöbbletet elérni, az inkább korábban vessen, juttasson ki a szokásosnál több nitrogént és ügyeljen a kukorica vízellátottságára és ha kell, pótolja azt. Ha ez mind megvalósítható, hektáronként 70 ezer lehet az optimális tőszám, egyéb esetben kevesebb.

Ha szeretné tőlünk megkapni a gyomirtó szereket tartalmazó listát, kattintson:

[csali-oldal url='http://www.magro.hu/o/' height='50' btncolor='orange' center='yes']Kérem a listát![/csali-oldal]

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás