Javában folyik az aratás, mindenki a búzáról beszél. Ahol nem, ott éppen a görögdinnye van terítéken. Ám fontos részt képvisel a hazai agráriumban a napraforgó és az export miatt még a repce is. Hogy mi a helyzet a terméskilátásokkal, és hogy alakulnak az árak? Cikkünkből megtudhatja!

Napraforgó terméskilátások 2014

Hazánk idén több mint 620 ezer hektáros, minden idők legnagyobb napraforgó vetésterületét tudhatja magáénak a NAK májusi számításai szerint. Nemzetközileg elismert amerikai és európai terménypiaci elemzéssel foglalkozó cégek adatai alapján úgy tűnik, hogy jók az itthoni napraforgó terméskilátások. Átlagosan 2,385 tonna terméshozamot prognosztizálnak hektáronként, összesen 1,41 millió tonnát. Ez azonban kicsivel elmarad majd a tavalyi rekordterméstől, ami 1,47 millió tonna volt. Az időjárás még közbeszólhat, de a 2009-2013 közötti éves átlagokat még így is 10%-kal túlszárnyalhatjuk idén.

Jól állunk az exportpiacon is, bár 2012-ről 2013-ra 35%-kal csökkent a kivitelünk. Főbb versenytársunk Románia és Bulgária az előrejelzések szerint idén nem fog megszorongatni minket, mert ők az átlagosnál kisebb terméshozamra (10-30%) számíthatnak.

Fotó: Czeglédi Zsolt (MTI)
 

Behozatalunk háromszorosára nőtt két év alatt. A feldolgozandó mennyiség 1 millió tonna, a belőle készült napraforgóolaj pedig 450-500 ezer tonna is lehetne, ha nem exportálnánk tovább az importált napraforgó egy részét. Az itthoni napraforgóigényt egyrészt meg is haladja ez a mennyiség, másrészt csökken is iránta a kereslet, mert a román, ukrán és szerb olajok részesedése egyre nagyobb.

Vancsura József, a GOSZ elnöke is úgy nyilatkozott július elején, hogy jó lesz az idei napraforgótermés, országosan meghaladja majd az 1 millió tonnát.

Repce terméskilátások 2014

A sikeres napraforgó-termesztéssel szemben hektikusan alakul a repce piaca. Egy tízéves fejlődési folyamatot követően 2009 és 2011 között visszaesést tapasztaltak a repce esetében. Időjárási okokból 2012-ben jelentősen csökkent a termőterület, de tavaly ismét meghaladta a 200.000 hektárt. 2013-ban az átlagos hozam 2,59 tonna volt hektáronként, ami azonban elmarad az EU 3,1 tonnás átlaghozamától.

A rövid, enyhe tél kedvezően hatott a legtöbb repce fejlődésére és a kora tavaszi csapadékhiány sem okozott különösebb károkat. Ennek ellenére csak a vetésterületek 58%-a kapott jó minősítést, 32%-a közepest, 10% pedig gyengét. A nemzetközi becslések szerint átlagosan 2,3-2,5 tonnás hektáronkénti átlagtermésre készülhetünk, de más, amerikai előrejelzések úgy gondolják, országosan akár 560.000 tonna repcemagot is betakaríthatunk.

Fotó: rranglack (pixabay.com)
 

Mivel itthon nem jelentős a repcefeldolgozás, összességében ez azt jelenti, hogy 500.000 tonna repce kivitelét kell intéznünk. Főként a világ legnagyobb repcemag importőreként nyilvántartott EU-ba exportálunk, ezen belül is Németországba, Ausztriába, Szlovákiába. A német piac importszükséglete várhatóan idén 2,5-3 millió tonna körül alakul majd. Ausztriában is lesz kereslet a repcére, mivel ott mindössze 180.000 tonnás terméshozam várható. Szlovákia pedig úgy tűnik, közel 100.000 tonnával marad majd el a korábbi években „megszokott” 400.000 tonnától.

A jelenlegi árakat tekintve 100-105.000 Ft/tonna áron lehet értékesíteni a repcét.

Forrás: MTI, agrarium7.hu - Dr. Tikász Ildikó Edit, Varga Edina (Agrárgazdasági Kutató Intézet) cikke alapján

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás