Szerkezetalkotó és funkcionális elemként a nitrogén, a foszfor és a kén töltik be a legfontosabb szerepet a növények elsődleges és másodlagos anyagcsere-folyamataiban. Részt vesznek a fehérjék, az örökítőanyagok, az energiatároló és -szállító vegyületek, továbbá a növények stressztűrő-képességét befolyásoló szerves anyagok kialakításában. A kéntrágyázás fontosságát nem szabad alábecsülni. A három tápelem közül a kén élettani szerepével és a kéntrágyázás kérdésével az utóbbi időben egyre többet foglalkoznak a szakemberek. A kéntrágyázás tudnivalóit az Agrárágazat szakcikke foglalta össze, ezt az anyagot szemléztük.
A kéntrágyázás az egyik legfontosabb a növények tápanyag-utánpótlásában
A kén szerves vagy szervetlen formában található meg a talajban. A két megjelenési forma aránya a talajtípustól, a talajművelés módjától, a nitrogén- és foszfortrágyázás adagjától, a kijuttatás módjától és időpontjától függ. A szervetlen (ásványi) formák olyan szulfátok, amelyek a kalciummal, a káliummal és a nátriummal vízoldható sókat képeznek. Szintén a szervetlen kénvegyületek csoportjához tartoznak a vas- vagy alumínium-szulfátok, amelyek viszont nem vízoldhatóak.
A szerves kötésben lévő kén ásványosodása, illetve az ásványi kén beépülése a szerves anyagokban a talaj C:N:S arányától függ. Ha az arány a 100:10:1-1,5 értéktől a szén vagy nitrogén javára tér el, az ásványi kén szerves formában lekötődik. Ha pedig a kén értéke nő meg a C:N:S arányon belül, vagy a szén és nitrogén értéke csökken, a szerves formában lévő kén ásványosodik.
A talajok kéntartalma általában 0,02-0,2 százalék között változik, ami egy hektár mezőgazdaságilag művelt terület felső 20 cm-es rétegében 600-6000 kg elemi ként jelent. Sokszor viszont ennek a mennyiségnek a 100 százaléka szervesen kötött formában van, így azt a növények nem tudják hasznosítani. A növények által felvehető vízben oldódó szulfátforma koncentrációja a humid régiókban 10 mg/kg talaj, míg az arid éghajlatú területeken ez az érték az 1000 mg/kg talaj koncentrációt is túllépheti.
Sok múlhat az összetevők arányán
Néhány évtizeddel ezelőtt, a 70-es és a 80-as években vizsgálták azt, hogyan változik a felvehető kénkoncentráció különféle csernozjom talajok esetében őszi búza vetemény esetén. Megállapították, hogy a március eleje, április vége közötti időszakban a 15-20 ppm közötti értékről 1 ppm alatti értékre csökkent és több mint 1 hónapig maradt ezen a szinten. Ennek oka valószínűleg az, hogy a nitrogén fejtrágya és a növényvédő módosítják a talaj C:N:S-arányát, illetve gátolják talajlakó mikroorganizmusok, így a kénbaktériumok aktív tevékenységét és szaporodását.
Ezért a tavaszi gabona- vagy őszi káposztarepce-vetések fejtrágyázásával egy menetben, szinte automatikusan javasolt a kéntrágyázás, amelynek adagja a nitrogén adagjának 10-15 százaléka.
A kénhiány a sejt- és fehérje-anyagcserében betöltött szerepe miatt hasonlóan jelentkezik, mint a nitrogénhiány. Ezért a két hiánytünetet nehéz megkülönböztetni egymástól. Látható különbség a kén- és nitrogénhiány között, hogy a kénhiány általában először a fiatal leveleken kezdődik. A kénhiányos levelek kisebbek, az idősebb levelek nem halnak el, mint a nitrogénhiánynál. A kénhiány megjelenését – elsősorban a kénigényes növények esetében – kéntartalmú talaj- vagy levéltrágyák használatával lehet megelőzni.
A kénigényes növények gyakran fokozott mértékben igénylik egyes mezo- vagy mikroelemek pótlását, így a kéntrágyázást érdemes összekapcsolni más tápelemek egyidejű kijuttatásával. Pl. a repce-, mustár- és a káposztafélék, melyeknél a kénhiány tünetei kisebb, durva szövetű levélben, vékony, fás szárban, merev habitusban nyilvánulnak meg – egyben bórigényesek is - írja az Agrárágazat szakcikke.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás