Mennyire veszélyes valójában a citrusok héja?
Hirdetés
Fennállhat a rák veszélye
A citrusok héján használt gombaölőszerek egy csoportja az aromás szénhidrogénekhez tartozik. Ilyen a bifenil (E230), az orto-fenil-fenol (E231), és a nátrium-orto-fenil-fenolát (E232). Gyakran használják még a célra a tiabendazolt (E233). Az a közös bennük, hogy emberi egészségre gyakorolt, főleg hosszú távú, kumulatív hatásukról eddig nincsenek kielégítő vizsgálati eredmények. Viszont állatkísérletekben, továbbá a szerekkel nagy mennyiségben érintkező munkásoknál megfigyeltek különböző kedvezőtlen hatásokat, leginkább bőrreakciókat. A portál szerint ennél komolyabb bajt is okozhatnak. Állatkísérletekben a tiabendazol egereknél vesekárosodást, a húgyhólyagban pedig hiper- és metapláziát okozott. Ez egy jóindulatú szövetfelszaporodás, amely a rák megelőző állapotának számít. Egy másik, 2002-ben publikált, ugyancsak japán, 39 különböző élelmiszeradalékra kiterjedő vizsgálat szerint pedig a bifenil, a nátrium-orto-fenil-fenolát, és a tiabendazol is károsította a kísérleti egerekben a gyomor-béltraktus szerveinek DNS-ét.Kap még más vegyszeres kezelést is a citrusok héja
Ugyancsak szüret után kezelik a déligyümölcsöket az imazalil nevű növényvédőszerrel. Ennél az állatkísérletekben libabőrösséget, izomkoordinációs zavarokat, remegést, émelygést, hányást figyeltek meg. Egy 2001-es angol toxikológiai értékelés szerint a szer patkányoknál a máj kóros megnagyobbodását eredményezte, és megzavarta a pajzsmirigyműködést. Embereknél pedig kontakt dermatitiszről (a bőrrel közvetlenül érintkező idegen irritáló anyagok által kiváltott bőrreakció) találhatók adatok. Az anyag megemlíti még a prokloráz nevű gombaölőszert, amelyet a brüsszeli Toxicitási, Ökotoxicitási és Környezetvédelmi Tudományos Bizottság (Comité Scientifique de Toxicologie, Ecotoxicologie et l'Environnement) jelentésében “a belső elválasztású mirigyeket potenciálisan zavaró" hatású növényvédőszerek közé sorolt.Melyik gyümölcsök és gyümölcsrészek érintettek?
Nem csak a narancsot, a mandarint, a citromot és a grépfrútot, de a banánt is kezelik a fent említett tartósítószerekkel. Az előbbieknél azonban a helyzet azért kritikusabb, mert ezeknek a héját is felhasználjuk. Lekvárba, limonádéba, teába, süteménybe kerül belőle, nagyüzemben is. Ugyanakkor ha valaki el akarja kerülni az ezeket a szereket tartalmazó citrusfélékből készült termékek fogyasztását, egy potenciálisan allergizáló természetes anyag, a limonén miatt megteheti: ugyanis a citrusokból iparilag előállított termékeken kötelező feltüntetni, hogy van-e bennük héj.Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés