Idén mindenütt korábban kezdődött a szőlőszüret a szokásosnál, mert a gazdák attól tartanak, hogy a szürkerothadás teljesen elviszi a termést. Vizsgáztak a termelők és a vizsgáztak a szőlőfajták is.

Talán még a katasztrofális 2010-es esztendőnél is súlyosabb volt az idei a szőlőtermelők számára. Arra az évre – évjáratra – azt mondták: ezt el kell felejteni. Az idei évről még korai lenne ezt kijelenteni, hiszen szüret idején vagyunk.

Az biztos, vannak termelők, akiknek gyakorlatilag nincs mit betakarítaniuk - nem úgy, mint azok, akik kellő gondot fordítottak a növényvédelemre és a zöldmunkákra. A gondos gazdák a mennyiségre nem panaszkodnak idén: átlagos a termés, de a minőség nyilván elmarad a szokásostól, hiszen alig volt napsütés a vegetációs időszakban. A szüretek mindenesetre megkezdődtek. Nem mintha beérett volna a termés, hanem „mentsük, ami menthető” alapon.

Kőszegen a Szőlőtermelő Szövetkezet egy bérelt, kéthektáros területén már javában szedik a zweigeltet. Láng József elnök szerint ez a vizsga éve. „Vizsgáztak a szőlőtermelők, mert az idén egyszerre támadta az ültetvényeket a lisztharmat és a peronoszpóra, és amikor kezdtek kékülni a fürtök, és már azt hittük, hogy elhárult a veszély, akkor jött a botritisz, vagyis a szürkepenész. Ekkor azonnal el kellett kezdeni szüretelni, menteni, ami még menthető, hogy egyáltalán valami kerüljön a kádakba. De idén vizsgáztak a szőlőfajták is. Hiszen kiderült, melyik fajta érzékeny a peronoszpórára és a botritiszre. Mindenkit meglepett például, hogy a furmint fele lerohadt egy hét alatt, de kiderült az is, hogy a blauburger is nagyon érzékeny.”

Összefoglalva: a vékony héjú, tömött fürtű fajtákat érte a legnagyobb veszteség. Ezekben az ültetvényekben korábban meg kellett kezdeni a szüretet idén, mint ahogy az szokásos más években.

„Kőszegen viszonylag szerencsés helyzetben vannak a termelők, mert ugyan kicsit alacsonyabb cukorfokkal szüretelnek a megszokottnál, viszont meg tudták menteni a termést. Most ebből az alapanyagból kell jó bort készíteni, tehát megmutathatják a borászok, hogy mit tudnak” – elemezte a helyzetet az elnök.

Egy átlagos évben 7–8-szor permeteznek, idén minimum tízszer volt szükség növényvédelemre, zöldmunkát is többször kellett végezni, mint máskor. Ez megnövelte a költségeket, de a hozzáértők szerint a bor ára mégsem fog emelkedni, mert a szőlő ára viszont csökkent: átlagosan 90 Ft-ért veszik át a felvásárlók kilóját, ami gyakorlatilag a költségeket sem fedezi.

Szerző: Peltzer Géza (vaol.hu) Fotók: vaol.hu

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás