Mentik, ami menthető
Idén mindenütt korábban kezdődött a szőlőszüret a szokásosnál, mert a gazdák attól tartanak, hogy a szürkerothadás teljesen elviszi a termést. Vizsgáztak a termelők és a vizsgáztak a szőlőfajták is.
Talán még a katasztrofális 2010-es esztendőnél is súlyosabb volt az idei a szőlőtermelők számára. Arra az évre – évjáratra – azt mondták: ezt el kell felejteni. Az idei évről még korai lenne ezt kijelenteni, hiszen szüret idején vagyunk.
Az biztos, vannak termelők, akiknek gyakorlatilag nincs mit betakarítaniuk - nem úgy, mint azok, akik kellő gondot fordítottak a növényvédelemre és a zöldmunkákra. A gondos gazdák a mennyiségre nem panaszkodnak idén: átlagos a termés, de a minőség nyilván elmarad a szokásostól, hiszen alig volt napsütés a vegetációs időszakban. A szüretek mindenesetre megkezdődtek. Nem mintha beérett volna a termés, hanem „mentsük, ami menthető” alapon.
Hirdetés
Kőszegen a Szőlőtermelő Szövetkezet egy bérelt, kéthektáros területén már javában szedik a zweigeltet. Láng József elnök szerint ez a vizsga éve. „Vizsgáztak a szőlőtermelők, mert az idén egyszerre támadta az ültetvényeket a lisztharmat és a peronoszpóra, és amikor kezdtek kékülni a fürtök, és már azt hittük, hogy elhárult a veszély, akkor jött a botritisz, vagyis a szürkepenész. Ekkor azonnal el kellett kezdeni szüretelni, menteni, ami még menthető, hogy egyáltalán valami kerüljön a kádakba. De idén vizsgáztak a szőlőfajták is. Hiszen kiderült, melyik fajta érzékeny a peronoszpórára és a botritiszre. Mindenkit meglepett például, hogy a furmint fele lerohadt egy hét alatt, de kiderült az is, hogy a blauburger is nagyon érzékeny.”
Összefoglalva: a vékony héjú, tömött fürtű fajtákat érte a legnagyobb veszteség. Ezekben az ültetvényekben korábban meg kellett kezdeni a szüretet idén, mint ahogy az szokásos más években.
„Kőszegen viszonylag szerencsés helyzetben vannak a termelők, mert ugyan kicsit alacsonyabb cukorfokkal szüretelnek a megszokottnál, viszont meg tudták menteni a termést. Most ebből az alapanyagból kell jó bort készíteni, tehát megmutathatják a borászok, hogy mit tudnak” – elemezte a helyzetet az elnök.
Egy átlagos évben 7–8-szor permeteznek, idén minimum tízszer volt szükség növényvédelemre, zöldmunkát is többször kellett végezni, mint máskor. Ez megnövelte a költségeket, de a hozzáértők szerint a bor ára mégsem fog emelkedni, mert a szőlő ára viszont csökkent: átlagosan 90 Ft-ért veszik át a felvásárlók kilóját, ami gyakorlatilag a költségeket sem fedezi.
Szerző: Peltzer Géza (vaol.hu) Fotók: vaol.huTémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés