Talán sablonosnak tűnik, hogy ismét a lombtrágyázásról és annak jelentőségéről beszélünk, azonban kézenfekvő a magyarázat. Csak nézzünk az aszálytól szenvedő táblákra és máris más megvilágításba helyeződik a lombtrágyázás szükségessége, mert a március végi-április eleji csapadék csak átmeneti megoldást hozott.

Az idei tavasz sem hazudtolja meg magát, száraz, csapadékmentes, amihez sajnos még a téli csapadékhiány is hozzájárul. A talajok nedvességtartalma nem megfelelő. A nehezen beszerezhető szilárd nitrogénműtrágyák magas áruk miatt, kiszórva csak veszteségként jelentkeznek, mivel hatóanyaguk csapadék hiányában elillan a légtérbe.

Mi ilyenkor a teendő?

Választhatjuk azt, hogy nem teszünk semmit a magas műtrágyaárakra és a szárazságra hivatkozva, és arra hogy így minden kiadott forint kárba vész. Így is lehetne gondolkodni, de ez nem jelent valódi megoldást.

A jelenlegi klimatikus, gazdasági és geopolitikai helyzetben nem kedvező a gazdálkodók helyzete, de bízzunk abban, hogy a gabonatáblák a majd érkező csapadék hatására felélednek! Addig azonban a növényeinket életben és növekedésben kell tartani, mert az említett nehézségek lehetőségeket is tartogatnak. A gabonaárak várhatóan magas szinten maradnak, ami kompenzálni fogja a szintén magas inputköltségeket!

Most legjobb megoldás a lombtrágyázás. Jelenleg az őszi búzák még a bokrosodás fázisában vannak így az Agroleaf Power 12-52-5+TE 3-4 kg/ha dózissal komoly segítség a gabonáknak. Majd az első nódusz -zászlóslevél - virágzás stádiumában az Agroleaf Power 20-20-20+ZE kijuttatása javasolt 3,5-4 kg/ha dózisban, a tejesérésben kiadott Agroleaf Power 31-11-11+TE hektáronként 5 kg dózisban pedig a koronát és a plusz terméstöbbletet adja a gabonáknak. Jelen helyzetben a sűrűbb lombtrágyázás akár kisebb dózisokkal is indokolt lehet.

Miért az Agroleaf Power?

Ez a prémium kategóriás lombtrágya abban különbözik a többitől, hogy gyorsan felvehető, magas hatóanyag-tisztaságú, korszerű technológiájú termék. A DPI technológia (Double Power Impact) révén egyaránt tartalmaz NPK-összetevőket, M-77 kelátcsomagot és továbbfejlesztett biostimulátorokat.

Az M-77 formula tartalmaz hatóanyagokat, amelyek növelik a permetlé által kijuttatott kelátok hatékonyságát.

Vannak benne vitaminok, amelyek javítják a permetlét felszívó szövetek metabolikus aktivitását, illetve funkcionális elemek, amelyek javítják a tápanyagok hasznosulását. Ráadásul a stresszcsökkentő összetevői fokozzák a növény abiotikus stresszel szembeni ellenálló képességét.

A többlet tápanyagot a DPI technológia gyakorlatilag felveteti a növénnyel a 8-10 napon keresztül megnövelt intenzív fotoszintetikus aktivitással. Ez a titka és lényege az Agroleaf Power termékcsaládnak.

A folyékony nitrogénoldatok elérhetőségével is akadnak gondok. Ezeknek a kiváltására is létezik egyfajta megoldás a komplex vízoldékony műtrágyák használatával.

A 30%-os folyékony oldatából általában 160 kg/ha dózist juttatnak ki a gazdák két-három kezelés során. Amennyiben ez a termék nem elérhető, úgy javaslom helyette a Solinure 20-20-20+Te használatát, 400-500 kg-ot 1000 liter vízben feloldva és hektáronként 100 liter mennyiségben kijuttatva. A Solinure nitrogén formája részben Nitrát-N részben Ammónia-N és nagyobb részben karbamid +mikroelemek. A hektáronkénti kisebb dózis ellenére a 3 nitrogénforma azonnali és nyújtott nitrogénforrásul szolgál, valamint a PK- és mikroelem-tartalma könnyen felvehető tápanyagokat biztosít az aszály sújtotta állományok számára.

Csupán egy alternatíva ebben a helyzetben, de igen jó lehetőség és költséghatékony megoldás.

Jó termést kíván az ICL csapata!

Rácz Gábor
ICl-Magyarország
Telefon: 06-30-488-1479
Email: gabor.racz@icl-group.com

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás