A drónok manapság már nem olyan meglepőek például egy kukoricatábla felett. Egyre több gazda ilyen eszközre erősített kamerák segítségével próbál fényt deríteni esetleges problémákra a vetésben. Most azonban már ennél is többre lehet képes egy drón, persze, a megfelelő kamerával felszerelve.

Nem csak a gazdálkodók, hanem a tudományos szakemberek is használják már a drónokat a mezőgazdaságban. A hirado.hu információi szerint az MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Intézetében is előszeretettel nyúlnak már hozzájuk a talajvizsgálatok elvégzésekor. A drónokkal ugyanis kiválóan vizsgálható a talaj felszíne, valamint szerkezete is. A technológia nagy előnye, hogy a fedetlen és a növényzettel fedett talajokról is kiváló következtetéseket lehet levonni a rájuk erősített kamerák segítségével.

Egyre több dologra lehet használni a drónokat a mezőgazdaságban (Fotó: magyartraktoros.blog.hu)
 

Az izgalmas a dologban, hogy egy felvételből következtetni lehet a terület ásványianyag-tartalmára, a növények fajtájára, egészségügyi állapotára. Ez úgy történhet meg, hogy a különböző fejlődési és egészségügyi fázisukban a növények a fény más és más tartományát verik vissza. Ehhez azonban különleges, úgynevezett hiperspektrális kamerára van szükség.

A tudomány területén sem a drónok, sem a hiperspektrális kamerák nem jelentenek újdonságot, együttes alkalmazásuk azonban forradalminak mondható. Az eszköz nem csak a fent említett dolgokra képes, az általa rögzített 2D-s képekből el lehet készíteni a felszín 3D-s modelljét is. Ezzel kiválóan lehet vizsgálni a felszín sajátosságait, valamint a precíziós termelést is előre mozdítja a technológia.

A jövőben még nagyobb létjogosultsága lehet ezeknek a gépeknek a mezőgazdaságban. Legyen az növénybetegségek detektálása, fajmeghatározás, vagy belvíz okozta kárfelmérés, a drónok mezőgazdaságban betöltött szerepe számos, és azt prezentálja, hogyan is állhat technika az ember és a természet szolgálatába.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás