Az okszerű, talajvizsgálati eredményekre épített tápanyag-gazdálkodás a talajközpontú, fenntartható és gazdaságos mezőgazdaság egyik alappillére. Minél többet tudunk a talajainkban lezajló kémiai, biológiai és fizikai folyamatokról, annál sokrétűbben készíthetjük elő döntéseinket. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogyan tehetjük még hatékonyabbá a tápanyagtervezést, van-e élet a MÉM-NAK rendszeren túl.

Hazánkban jelenleg használt megoldások

Ceruza és „kockás” papír: a mérlegelv

A legegyszerűbb számítási megoldás a mérlegszemlélet, amelyhez nem is szükséges talajvizsgálat, hiszen a növény fajlagos tápanyag-igénye – azaz 1 tonnányi szemterméssel és a hozzá tartozó szárral eltávolított tápanyag-mennyiség kg/hektárban megadva – és a tervezett hozam alapján könnyen kiszámítható.

Előnyök:

  • gyorsan, „házilag” is elkészíthető egy számológép és a vetésterv segítségével
  • költségtakarékos, külső segítséget nem igényel

Hátrányok:

  • a talajvizsgálat hiányában nem látjuk a valós képet
  • nem ismerjük a limitáló tényezőket
  • fennáll az alultrágyázás vagy a túltrágyázás veszélye
A talaj tápanyag-szolgáltató képességére alapozott megoldás: MÉM-NAK

A hazánkban jelenleg használt tápanyag-gazdálkodási rendszerek 1979-ig, a MÉM-NAK néven emlegetett szisztéma megalkotásáig nyúlnak vissza. Az 50 fős szakértői csoport által kidolgozott rendszer alapjait az úgynevezett Kék Könyv tartalmazta, majd 8 évvel később megjelent a „frissített” verzió a Fehér Könyvben. A rendszer pozitív hozadéka volt az országos talajvizsgáló laborok hálózata is, ahol 3 éves ciklusokban, szabványosított eljárásokra alapozva vizsgálták le a mintegy 4,5 millió hektárnyi termőföldünk talaját (az ötéves vizsgálati ciklust 1989-ben vezették be).

Talajvizsgálati eredmény értelmezése szoftverrel (forrás: Démétér Biosystems)
 

A MÉM-NAK rendszer alapjai továbbra is a mérlegszámítás elvén nyugszanak, azonban itt már számításba vesszük a termőhelyi adottságokat és a korrekciós tényezőket. A módszer lépései a következők:

  1. a terület a szántóföldi termőhely kategóriába történő besorolása a talajvizsgálati eredmények alapján
  2. a főnövény termésszintjének megtervezése
  3. a talaj tápanyag-ellátottsági szintjének megállapítása a talajvizsgálat alapján (N, P, K)
  4. a főnövény fajlagos tápanyagigényének megállapítása (N, P, K kg/t termés) és a műtrágya hatóanyagigény kiszámítása a talaj tápanyag-ellátottsága alapján
  5. a termés tápanyag-szükségletének kiszámítása a „fajlagos hatóanyag-igény × tervezett termésmennyiség” képlet alapján
  6. a korrekciós tényezők figyelembe vétele, mint például az elővetemény bedolgozása, szerves trágya használata stb.
  7. a hatóanyagigény átszámítása tényleges műtrágyára

A ma elérhető tápanyagtervező szoftverek szintén erre a rendszerre épülnek, ám a különböző korrekcióknak, együtthatóknak, valamint az egyes „szemléleteknek” (környezetkímélő, intenzív stb.) köszönhetően gazdaságosabb és rangsorolható végeredményt adnak a gazda kezébe. Az alapkutatás azonban továbbra is 1979-ig, azaz majdnem 40 évre nyúlik vissza.

Tápanyag-gazdálkodási szaktanács eredménye (forrás: Démétér Biosystems)
 

Előnyök:

  • megismerjük a talaj alapvető tulajdonságait
  • az adott ellátottsági szintekhez és a termőhelyi adottságokhoz mérten tudunk tervezni
  • figyelembe veszi a korrekciós tényezőket (elővetemény, szerves trágya stb.)
  • költséghatékony

Hátrányok:

  • a hatóanyag-számítás csak a makroelemekre (N, P, K) koncentrál
  • nem tárja fel az összefüggéseket
  • számokat látunk, amelyekből nem egyszerű trendeket és arányokat levonni
  • a trágyázási szaktanács elvi alapja továbbra is a mérlegelv (fajlagos tápanyagigény × tervezett termésátlag)
  • nem veszi figyelembe a talajbiológia szerepét

A jövő útjai

A talajok „kiegyensúlyozása” és mineralizációja: az Albrecht-módszer

William Albrecht 1940-es évekbeli munkáján nyugszik az USA-ban, és újabban Nyugat-Európában is népszerű módszer, amely a talajok kiegyensúlyozására törekszik. Albrecht ismerte fel először a talaj szervesanyag-tartalmának szerepét a növénytáplálásban, valamint aktívan felhívta a figyelmet a mikroelemek (cink, bór, mangán, molibdén stb.) fontosságára.

Az egyensúly megteremtésének alapja a talajok kation-kicserélődési kapacitása (angolul Cation Exchange Capacity, röviden CEC). A CEC azt mutatja meg, hogy a negatív töltésű talajrészecskék mekkora mennyiségű pozitív töltésű iont, azaz kationt tudnak megtartani. A kationok közé tartozik a kálium, kalcium, magnézium, nátrium, valamint a talaj kémhatásáért felelős hidrogénion is. A CEC-t úgy képzelhetjük el, mint egy tányért: minél magasabb a CEC (=nagyobb tányér), annál több táplálék (=tápelem) fér el rajta, azonban annál nehezebb megtölteni az egész tányért.

Kation-kicserélődési kapacitás és talajmechanikai vizsgálat eredménye (forrás: Aurea)
 

A balanszírozás központi eleme a kationok és a többi növényi tápelem egyensúlyban történő kijuttatása, tehát nem csak a növényi fajlagos tápelem-igényt próbáljuk meg kielégíteni, hanem arra is figyelünk, hogy ezek meghatározott arányban legyenek jelen. Albrecht az alábbi kation arányt tartotta kívánatosnak: 10% hidrogén, 60-75% kalcium, 10-20% magnézium, 2-5% kálium, 0,5-5% nátrium. A kalcium-magnézium arány kimondottan fontos, hiszen míg a kalcium „lazítja” a talajt és így javítja a szerkezetét, addig a magnézium „összehúzza”, vagyis tömörebbé teszi talajunkat.

A szemlélet alkalmazói később a többi ion arányát is kidolgozták, ilyen például a foszfor-cink 10:1-es aránya, azaz ha 160 mg/kg foszfort mutat ki a talajvizsgálati eredményünk, akkor legalább 16 mg/kg cink szükséges a megfelelő ellátottsághoz – ez alatt cinktrágyázás szükséges.

Makroelemek, mikroelemek, szervesanyag- és széntartalom vizsgálata (forrás: Aurea)
 

Előnyök:

  • nem abszolút, hanem relatív megközelítést alkalmaz
  • kiegyensúlyozott tápanyag-ellátást biztosít makro- és mikroelemekre egyaránt
  • egyszerre javítja a talaj fizikai és kémiai tulajdonságait

Hátrányok:

  • költséges vizsgálatok szükségesek hozzá
  • a relatív megközelítés miatt nagy gyakorlatot igényel a pontos hatóanyag-mennyiség kiszámítása
Üdvözlünk, talajbiológia: a Haney-Brinton talajegészség teszt

A legújabb fejlesztés a talajvizsgálatok és tápanyag-gazdálkodási rendszerek világában a Rick Haney és Will Brinton nevével fémjelzett Haney-Brinton talajegészség teszt (emlegetik még Haney-teszt vagy Haney-Ward teszt néven is). Alapja, hogy a talajban nem csak kémiai, hanem biológiai és biokémiai folyamatok játszódnak le, amelyeket a klasszikus talajvizsgálati módszerek nem vizsgálnak.

A vizsgálati módszer a szervetlen nitrát-nitrogén és ammónium-nitrogén formák mellett a szerves nitrogénkészletet is vizsgálja, valamint megállapítja a nitrogén mineralizációjának mértékét. A nitrogén egy mozgó célpont a tápanyag-tervezés során: a hazánkban vizsgált paraméter (nitrát-nitrogén) mennyisége gyorsan változik, ezért ugyan a teszten feltüntetjük, azonban a N hatóanyag-mennyiséget a talaj tápanyag-szolgáltató képességéből számoljuk. A Haney-Brinton teszttel viszont lehetővé válik egy tudatosabb, hosszabb távú nitrogénmenedzsment tervezése.

A szervesanyag-tartalmon túl a teszt a talaj szén:nitrogén (C:N) arányát is megmutatja – ebből könnyen megtudhatjuk, hogy milyen gyorsan és milyen hatékonysággal bomlanak le a növényi maradványok. A rendelkezésre álló nitrogén, valamint a C:N arány alapján pedig könnyen megfogalmazható, hogy mely takarónövényekre – pillangós vagy fűféle/nem pillangós – van a legnagyobb szükség a talaj további építéséhez.

Haney-Brinton teszt eredménye és értelmezése (forrás: Woods End Laboratories)
 

Előnyök:

  • figyelembe veszi a talajbiológia szerepét
  • nem csak a szervetlen, hanem a szerves készleteket is vizsgálja
  • komplex képet fest a talaj fizikai, kémiai és biológiai tulajdonságairól
  • alapvető szaktanács adható a leginkább javasolt takarónövény-keverékre

Hátrányok:

  • a teljes vizsgálat egyelőre csak az USA-beli laborok kínálatában érhető el
  • egyelőre csak a makroelemekre (N, P, K) vonatkozó szaktanácsot ad
  • költséges vizsgálat

Elvitelre

A mai napig használt MÉM-NAK rendszer a 70-es és 80-as években korszakalkotónak számított. A kézikönyv számos olyan ajánlást tartalmazott – például a különböző táblarészek eltérő mértékű trágyázását (lásd ma: precíziós gazdálkodás, differenciált kijuttatás) – és írt le részletesen, amelyek megvalósulása még várat magára.

A rendszernek azonban vannak korlátai, és ugyan az akkori céloknak – talajok feltöltése, termésátlagok ugrásszerű megemelése – megfelelt, ma már léteznek komplexebb és kifinomultabb megoldások. A megfelelő talajállapot és talajegészség előtérbe kerülése átfogó gondolkodást igényel, ahol a kémiai, fizikai és biológiai talajjellemzők egyaránt számítanak az okszerű tápanyag-gazdálkodás megtervezésekor. A tapasztalatok hiánya, valamint a költségesebb vizsgálatok elsőre riasztóan hatnak, azonban a pontosabb ismeretek, a trendek feltérképezése és a részletes talajerő-gazdálkodási szaktanács magasabb megtérülést, és így nagyobb profitot eredményeznek.

Szerző: Diriczi Zsombor, ügyvezető, Déméter Biosystems Bt.

(x)

Megosztás

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás