Hirdetés
A mezőgazdaság az utóbbi negyed század legmélyebb válságát éli át
Komoly válságot él át jelenleg a német mezőgazdaság. Legnehezebb helyzetben az állattenyésztők vannak, az utolsó tartalékaikat élik fel. Szakértők szerint sürgősen változtatni kell az agrárpolitikán, mert a helyzet egyre súlyosabbá válhat.
A Szászországi Parasztszövetség alelnöke, Torsten Wagner augusztus 24-én egy sajtókonferencián kifejezte azt a meggyőződését, hogy a német mezőgazdaság a legutóbbi negyed század legsúlyosabb válságát éli át – írja a topagrar.com német hírportál. Az állati termékek előállítóinak helyzete egyre kilátástalanabbá kezd válni, mivel likvid tőkéjük nincs, gyakorlatilag az utolsó tartalékaikat is kihasználták, hitelt pedig egyre nehezebben tudnak szerezni.Az EU és a német állam eddigi támogatásai a „forró kőre öntött vízcseppekhez“ hasonlíthatók, kifizetésük pedig indokolatlanul elhúzódik, ezért a válság enyhülésének jelei még távolról sem mutatkoznak, sőt a válság az eddig kevésbé vagy egyáltalán nem érintett szektorokba is begyűrűzik.
A termelők egy része a biotermékek előállításától várt legalábbis részbeni megoldást, ám az utóbbi időben ezek piacát is a csökkenő árakkal párosuló, növekvő kínálat jellemzi. A világpiac helyzetét tekintve a közeli jövőben számottevő áremelkedés nem várható, így a gazdák több szektorban továbbra is kénytelenek önköltség alatt vagy legfeljebb minimális nyereséggel termelni.
Az eladósodás a termelők egyre nagyobb hányadát fenyegeti, akik emiatt kénytelenek beruházásaikat és anyagbeszerzéseiket visszafogni, munkaerő-állományukat és személyi kiadásaikat csökkenteni, valamint állataik és eszközeik egy részét áruba bocsátani. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a saját megélhetésük kerül veszélybe, de helyrehozhatatlan veszteségek és torzulások keletkeznek a vidéki térségek értékalkotó és munkahelymegtartó képességében is, ami minden bizonnyal negatív kihatással lesz az egész nemzetgazdaságra is.
A válság az új tagországok – köztük Magyarország – „gyengébb lábon álló“ és kevesebb tartalékkal rendelkező, viszont a GDP-termelésben fontosabb szerepet játszó mezőgazdaságát még érzékenyebben érinti, mivel a nyugati országoknál is nehezebben tudják értékesíteni feleslegüket, sőt nagy nyomásnak vannak kitéve az utóbbiak halmozódó készletei miatt.
Fentiekre való tekintettel az eddigi agrárpolitika sürgős és gyökeres változtatására van szükség uniós és tagországi szinten egyaránt.
Forrás: agroinform.com
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés