Több hírünket olvashatta az elmúlt hetekben a technológia és a mezőgazdasági gépek témájában. Szó volt újdonságokról, fejlesztésekről, új búzafajta értékelésről, traktorokról és kombájnokról, talajszkennelésről és okoskaptárról is. Összefoglaltuk, milyen cikkek jelentek meg a gépekről és az új technológiákról júliusban és augusztusban. Tartson velünk, és olvassa el, miről szól a technológia és mezőgazdasági gépek hírösszefoglalója augusztusban!
Videó: a Felvidéken aratott gabonát a legnagyobb ládás John Deere kombájn
A fiatal gazdálkodó, Bálint Imre 300 hektárt művel a szlovák-magyar határ mentén, vállalkozása, a  B&B Borsod Kft. gépparkja a környező települések gazdaságait is kiszolgálja. Így a határon túlról is kapnak bérmunka-megrendelést. A legnagyobb ládás HillMaster-es John Deere T670i arató-cséplő gép hatalmas méreteivel a nagy táblák mestere.
Traktorok, kombájnok, technológia: ezekről is szól a mezőgazdasági gépek hírösszefoglalója
Hogyan látja a magyar mezőgépek piacát a hazai értékesítés egyik meghatározó szereplője?
Az Agrotec Magyarország Kft. a New Holland gépmárka kizárólagos magyarországi értékesítője Magyarországon. A cégvezetőt, Illés Zoltánt az Agrárszektor kérdezte arról, mi mozgatja a gazdákat, van-e értelme a pályázati kiírásoknak, milyen jövőt jósol a gépforgalmazóknak. Ebből az anyagból szemléztünk. Olvassa el, mi a helyzet a magyar mezőgépek piacán!
Hatalmasat fejlődtek, szélesebbek és nagyobbak a kombájnok
Sokat változtak megjelenésük óta az arató-cséplőgépek, népszerűbb nevükön a kombájnok. Motorteljesítményük csúcsa és magtartályuk befogadóképessége közel a tízszeresére, a legnagyobb munkaszélességük több mint négyszeresére, a legnagyobb áteresztőképességük pedig 20-szorosára nőtt.
Új módszert dolgoztak ki a búzafajták értékelésére Debrecenben
Hatékonyabb és gyorsabb a búzanemesítés folyamata azzal az eljárással, amit a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai dolgoztak ki. Az új technológiával könnyebb az időjárás szélsőségeinek ellenálló fajták nemesítése. Ezzel a búzafajták értékelése egyszerűbbé válik.
OKOSFARM Multiszenzor – A precíziós állattartás új fejezete
Van egy mondás, miszerint a XX. század a technológia évszázada volt. A XXI. század pedig az információ évszázada. Az információ az új érték. A világ digitalizálódik. Az információt bitekben tároljuk, legyen az mérési adat, kép, vagy bármilyen más információval rendelkező adat. A világban a tárolt információ mennyisége pillanatnyilag minden 3 hónapban megduplázódik. Ezt megalapozta és folyamatosan követi az az IT (információ technológia), amely lehetővé teszi az adatok tárolását (hálózatok tárolókapacitása) és az adatok be és kiáramlását (hálózatok adatátviteli sebessége).
Nem csökken a mezőgazdasági beruházási láz – a precíziós az egyik sláger
Támogatások nélkül is fejlesztette gazdaságát az elmúlt évben a magyar agrárvállalkozók kétharmada. Egyharmaduk pedig idén tovább növeli a mezőgazdasági beruházásokra fordított összeget – derül ki a Budapest Bank Agrár Gazdasági Indexéből. A kapacitásbővítés helyett a mezőgazdaságban inkább a modernizációra koncentrálhatnak: 42 százalék tervezi, hogy elkezdi használni, vagy tovább bővíti a már alkalmazott precíziós technológiai elemeket.
Kell a talajszkennelés a műveléshez, ismerje meg a földjét Ön is!
A precíziós növénytermesztés alapja a táblán belüli művelési zónák meghatározása, ezt tudja elvégezni talajszkenner használatával. Ezt követi ezeknek a művelési egységként való kezelése. A művelési, más néven menedzsment-zónákra alapozott inputanyag kijuttatással azt is el lehet érni a tábla minden egyes pontján az ottani körülményekre szabott, optimális gazdálkodást.
Magyar okoskaptár mentheti meg a méheket az atkától
Végleg leszámolhat a méhek egyik legádázabb ellenségével, a varroa atkával egy hazai fejlesztés. A digitális technológiával felszerelt, mobil konténerekben elhelyezett hengerfészkes okoskaptár segítséget nyújt a méhbetegségek megelőzésében. Ráadásul ideális körülményeket teremtve jelentősen növeli a termelékenységet is. A szenzoraik kiszűrik a külső fenyegetéseket, a korszerű megoldásai lehetővé teszik az automatizált működést, valamint a méh­egészségügyi és élelmiszer-biztonsági nyomon követhetőséget is.
A laboratóriumi talajvizsgálatok pénzt, energiát és időt spórolnak meg
Hazánk földjeinek közel 70 százaléka nitrátérzékeny terület. Ezeken a tápanyag csak 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmény birtokában juttatható ki. Ha pedig a gazda okosan szeretné megoldani a tápanyag-kijuttatást, a laboratóriumi talajvizsgálatok segíthetnek abban, hogy a lehető legnagyobb haszon származzon a tápanyag-utánpótlásra fordított összegből.
Történelmi jelentőségű döntés a génmódosítás kérdésében
A környezetvédők győzelmével ért véget az a per az Európai Unió Bíróságán, amit francia mezőgazdasági szakszervezetek indítottak. A testület az ítéletében kimondta, hogy a mutagenezis néven ismert technikával előállított szervezetek jórészt genetikailag módosított szervezeteknek minősülnek, így vonatkoznak rájuk a GMO-kat szabályozó uniós előírások. Ezek arról rendelkeznek, hogy a GMO-kat kizárólag akkor lehet engedélyezni, ha nem károsítják az emberi egészséget és a környezetet.
Milyen a jó gabona nedvességmérő szerkezet?
Az egyik legfontosabb teendő az aratás megfelelő időpontjának meghatározása. Ha túl korán aratna, a gabona még nedves, éretlen lehet. Ez károkat okozhat, a felvásárlási értéket is csökkentheti, a későbbi szárítás pedig többletköltségeket eredményez. Ha túl későn arat, az minőségromlást jelenthet, illetve a vadkárok kockázata is magasabb. Ezért nagyon fontos az aratás legmegfelelőbb időpontjának a kiválasztása, amihez egy jó gabona nedvességmérő kell.
Ezek a legnépszerűbb öntözési típusok a magyar gazdáknál
Az időjárási változások, illetve a növények vízigényének kielégítése érdekében a természetes vízellátáson kívül az öntözéses gazdálkodás a megoldás. Az öntözés igényének felismerését követően el kell dönteni, hogy milyen öntözési módot választ magának a gazda. Egyre fontosabb a vizek védelme és az olyan vízellátási megoldások alkalmazása, amelyek kisebb környezeti hatással járnak. De milyen öntözési típusok terjedtek el Magyarországon?
Fantasztikus ötlet hozhatja össze a gazdákat és a méhészeket
A mobilkorszak lehetőségeit kihasználva valósította meg ötletét két méhész, ami az utóbbi idők egyik legnagyszerűbb kezdeményezése lehet. A két amerikai méhésznek ugyanis sokszor adódott gondja azzal, hogy nem tudnak elegendő virágot beporoztatni a méheikkel. Sok helyen pedig rengeteg mézelő növény van, ám méhekből van hiány. A beporzás problémáira találtak ki egy közösségi programot.
Komoly fejlesztések jönnek a hazai mezőgazdaságban
A következő 4 év legfontosabb kérdése a mezőgazdaságban a hatékonyság, ezen keresztül pedig a versenyképesség növelése – mondta egy interjújában Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár. Kiemelt kihívásként említette a technológiai fejlesztés megvalósítását, köztük pedig az öntözés fejlesztését.
Váratlan genetikai károsodást eredményezhet a génszerkesztés?
A CRISPR/Cas9 genomszerkesztési technológia hatásait tanulmányozó tudósok szerint váratlan genetikai károsodást okozhat az új módszer. A technológia veszélyes változásokat idézhet elő a sejtekben. A Nature Biotechnology tudományos folyóiratban közzétett tanulmány megállapításai komoly jelentőségűek a DNS szerkesztéshez használható molekuláris ollót, a CRISPR/Cas9 technológiát alkalmazó génterápiák biztonságosságát tekintve.

Megosztás

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás