Mi a gond a hazai biopiaccal?
Egy éve hatályos az az igen hosszú nevet viselő rendelet, ami az ökológiai gazdaságokból származó termékek tanúsítására vonatkozik. Célja a fogyasztói bizalom növelése volt. Biotermesztéssel foglalkozó cégeket és gazdákat kérdeztünk eddigi tapasztalatukról az elmúlt 12 hónapról. A vélemények meglepően eltérőek.
34/2013. (V. 14.) VM rendelet a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek ökológiai gazdálkodási követelmények szerinti tanúsításáról, előállításáról, forgalmazásáról, jelöléséről és ellenőrzésének eljárásrendjéről.
A szabályozás lényege röviden, hogy csak az a termék nevezhető bionak, amely tanúsítással rendelkezik erről, és ezt bizonyítani is tudja a termelő. A tanúsítási folyamat megkönnyítése volt a fenti rendelet célja.
Hirdetés
Egy 15,5 hektáron tevékenykedő borsodi gazda, Bereznay Imre szerint feléjük nem megy a biopiacnak, új szabályozás ide, vagy oda. Nagyobb probléma most a sok lopás és a csapadékhiány („Az eső kikerüli a földemet.”). Annak adott hangot, hogy míg májusban gond nélkül leforgatták a fehérmustárt, azóta nem esett annyi eső, hogy a növények gyökérzete átnedvesedett volna. A napraforgójuk nem nőtt magasabbra 10 centinél, öntözésre meg nincs lehetőségük. A földdel és a benne lévő tápanyagokkal nincs gond, csak éppen az eső hiányzik. Hozzáteszi, ő mindezek ellenére továbbra is biztat mindenkit a biotermelésre („Vegyszerellenes vagyok.”).
Egy veszprém megyei gazda, Sifter Jenő arra panaszkodott, hogy a vásárlók továbbra is rendkívül bizalmatlanok, és a tanúsító rendszer eddig is jó volt. A problémát inkább abban látja, hogy a vásárlók nem elég körültekintőek, és nem kérik el az eladók tanúsítványát, ami igazolja, hogy valóban bio zöldséget, gyümölcsöt árul. Megdöbbentő, hogy tud olyan versenytársáról, aki a hipermarketben megvásárolt zöldséget, gyümölcs átcsomagolja, és drágábban, bioként eladja.
A kisvárosokban és az ipari alapanyagot előállítók terén nem érződik a megkérdezettek szerint növekvő kereslet. Egy somogyi termelő sem észlelt nagyobb érdeklődést a termékei iránt, míg egy másik, szintén Somogy megyében termelő gazdaasszony csupa jó tapasztalatáról számolt be. Gazdaságukban több érdeklődő meglepődésére csak kapával irtanak gyomot. Szerinte nem csak a vásárlók terén érződik a nagyobb érdeklődés, de egyre többen is kérdezik őket a tapasztalatokról, és kezdenek bele a biotermelésbe. A gazdaasszony elmondása alapján az emberek „meguntak mérget enni”, és ezért fordulnak a biotermékek felé. Ezért is gondolkodnak hosszú távon, az öröklődés kérdésén, mint elmondta: családi vállalkozást fia folytatja majd, aki már most két éve bioborászkodik.
Egy biztos, hogy a biopiacban nagy lehetőségek rejlenek, mind idehaza, mind export tekintetében. Érdemes tehát tájékozódni a hazai helyzetről és a nemzetközi biopiacokon tapasztalt trendekről.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés