Korábbi kutatások bebizonyították, hogy a precíziós technológiák segítenek növelni a gazdálkodás hatékonyságát és a növénytermesztést, fokozva a gazdasági életképességet. Az előnyök ellenére egyes gazdálkodók még mindig vonakodnak alkalmazni ezeket a technológiákat. Egy új tanulmány a gazdálkodók véleményét ismerteti az új technológiák és gyakorlatok bevezetését leginkább befolyásoló tényezőről: a jövedelmezőségről.

Tong Wang, a South Dakota State University Ness School of Management and Economics docense az elmúlt években a precíziós mezőgazdasági technológiákkal és azok elfogadási arányával kapcsolatban végzett kutatásokat. Azt akarta megérteni, miért alkalmazza – vagy nem alkalmazza – a gazdálkodó ezeket a gyakorlatokat. A teljes tanulmány az Ecological Economics című tudományos folyóiratban jelent meg.

A legelterjedtebb precíziós technológiák közé tartozik az automatikus irányítás és vezetés. (Fotó: Pixabay)

Wang professzor elmondta. „Ebben a tanulmányban összehasonlítottuk a precíziós mezőgazdaságot átvevők által a különböző technológiákra vonatkozóan megállapított nyereségváltozásokat, és számos olyan tényezőt vizsgáltunk, amelyek potenciálisan befolyásolhatják a nyereségváltozásokat. Így akartuk megérteni a precíziós mezőgazdaság jövedelmezőségében mutatkozó eltérések forrását”.

Különböző precíziós technológiák

Ebben a tanulmányban a kutatók 8 széles körben elfogadott precíziós mezőgazdasági technológiát emeltek ki, köztük az automatikus kormányzás és irányítás, az automatikus szakaszvezérlés, a műholdas/levegős képalkotás, a pilóta nélküli légi járművel/drónnal való képalkotás, a változó mennyiségű műtrágya kijuttatása, a változó mennyiségű vetőmag kijuttatása, a változó mennyiségű növényvédőszer és a változó mennyiségű öntözés kijuttatása.

A gazdálkodók jövedelmezőséggel és elfogadással kapcsolatos álláspontjának megismerése érdekében a kutatócsoport 2021-ben 6000 regionális gazdálkodónak küldött ki kérdőíveket. A felmérésekben a Dél-Dakota keleti részén, Észak-Dakota keleti részén, Minnesota nyugati részén és Nebraska keleti részén élő gazdákat kérték arra, hogy értékeljék a nyereségük változását a felsorolt precíziós mezőgazdasági technológiák mindegyikének átvétele vagy át nem vétele után.

A leginkább adaptált technológiák

A legelterjedtebb precíziós mezőgazdasági technológiák közé tartozik az automatikus kormányzás és az irányítás, amelyek a „georeferencia-technológia” kategóriába tartoznak. Ez a technológia segít a gazdálkodóknak a földjeiken való tájékozódásban és az erőforrások hatékonyabb felhasználásában, hozzájárulva a jövedelmezőség növeléséhez.

A műholdas képalkotás volt a következő legelterjedtebb technológia, a gazdálkodók közel 60%-a használta már. A drónok és a pilóta nélküli légi járművek a műholdas képalkotáshoz hasonló kategóriába tartoznak, azonban a drónok sokkal kevésbé elterjedtek, elfogadási arányuk 26%. Bár a 26% alacsony az egyéb elfogadási arányokhoz képest, a korábbi kutatásokhoz képest jelentős növekedést jelent. Ami azt jelzi, hogy a drónok használata egyre inkább terjed a gazdálkodók körében.

A jövedelmezőséggel kapcsolatos nézetek megértéséhez a kutatócsoportnak tudnia kellett, hogy a precíziós mezőgazdasági technológiák alkalmazói szerint mekkora a nyereség becsült változása, és mekkora a nem alkalmazók által érzékelt nyereségváltozás.

Összekapcsolt gazdálkodók

A felsorolt precíziós mezőgazdasági technológiák mindegyikénél a nem alkalmazók mintegy 60%-a jelezte, hogy „fogalma sincs” arról, hogy az alkalmazás változást eredményezett-e a gazdaság jövedelmezőségében.

„Ez nem meglepő, mivel a nem alkalmazók nem rendelkeznek közvetlen gyakorlati ismeretekkel a precíziós mezőgazdaság jövedelmezőségéről. A legtöbbjük valószínűleg nem kapott ilyen információt” – mondta Wang. „Ez rávilágít arra, hogy jobban meg kell érteni a precíziós mezőgazdaság által generált profitváltozást az átvevők tapasztalatai alapján a különböző talaj- és időjárási jellemzőkkel rendelkező régiókban”.

A precíziós mezőgazdaság bevezetésének további megkönnyítése érdekében a kutatócsoport megjegyezte, hogy az új technológia bevezetésének első néhány évében hasznos lehet a pénzügyi támogatás. A kutatók azt is feltételezték, hogy a hosszú távú alkalmazók és nem alkalmazók összekapcsolása – megoszthassák egymással a technológiával kapcsolatos tapasztalataikat – szintén segíthet az elfogadási arány növelésében.

(Forrás: futurefarming.com)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás