A húsvét, Jézus feltámadása vallási és egyben családi ünnepet jelentett az emberek számára, a családi együttlét meghitt pillanataként élték meg. A háziasszony a tisztaszobában terített meg, s ezzel máris jelezte az ünnepet, hiszen csak a kiemelt, ünnepi alkalmakkor étkeztek itt. Szép bútorok, vetett ágy, a fogasokon tálak és bokályok, valamint az ünnepi asztal fogadta az ide belépőket. Az asztalt ünnepi abrosz díszítette. A tányérok és a boroskancsó mellett üvegpoharak csillogtak. Összegyűjtöttük, mi kerül a húsvéti asztalra.

A húsvéti ételszentelést ételáldásnak is nevezték. A megszentelt étel megóvta a híveket a hosszú böjtölés utáni hirtelen falatozástól, hiszen hosszabb koplalás után egyébként sem szerencsés sokat enni. A húsvéti szentelmények mértékletes fogyasztása, valamint az ebben való hit így egészségóvó hatással is rendelkezett. Húsvét vasárnap az asszonyok kosarakba tették a finomságokat, melyeket a pap a szentmisén megáldott. Olyannyira megbecsülték a megáldott ételt, hogy annak még a morzsáját sem dobták ki, hanem az állatoknak adták, hogy azok is egészségesek legyenek.

Mi kerül a húsvéti asztalra?

Szilhalmi gazdasszonyok a sonka, a tojás, a kalács és a bor mellé a kosárba kukorica és árpaszemeket is helyeztek, hogy azokat az állatok takarmányába tegyék. Zala megyében az uradalmi cselédek és pásztorok, akik távol éltek a templomtól, húsvéti elemózsiájukat tarisznyástól felakasztották egy fára. Így a világot megszentelő pápa áldása rászállt az ő ételükre is - írta a Magyar Mezőgazdasági Múzeum.

Barka

A barka elnevezés egy virágzatot jelöl, húsvétkor leginkább a kecskefűz (Salix caprea) és a rekettyefűz (Salix cinerea) bolyhos, gömbölyded virágzatát tesszük vázába, a virágzás előtti állapotukban. A keresztény egyház húsvét előtti vasárnap ünnepeli Jézus bevonulását Jeruzsálembe. Évszázadok óta pálmát szentelnek ebből az alkalomból, melyet nálunk a barka helyettesít. A virágvasárnapon megszentelt barkához rengeteg hiedelem kötődik. Gyógyításra használták, de rontás, mennydörgés, villámlás ellen is védekeztek vele. Szentelés után a bukovinai székelyek egy-egy szem barkát lenyeltek, hogy ne legyenek torokfájósak. A szentelt barkával gyújtották be a következő évben a kemencét. Mikor nagy vihar sújtotta a falut, az andrásfalviak barkát égettek, azzal füstölték körbe a házat, hogy megóvják azt a villámcsapástól. Ám nem csak a lakóházat óvták meg ilyen módon. Péterfalván az ólakat is megfüstölték, hogy ne kerüljön rontás, betegség az állatokra.

Tojás

A magyar tyúkfajták őseit még a honfoglalás korában hozták elődeink a Kárpát-medencébe. A magyar tyúk négy színváltozatban létezik, megkülönböztetjük a fehér, a sárga, a fogolyszínű és a kendermagos tyúkot. A kopasznyakú tyúkfajta Erdélyből származik, ahonnan az 1870-es években került a nyugatibb területekre, (illetve Szerbiába és Boszniába.) A magyar parlagi gyöngytyúk tolla pettyezettségéről kapta a nevét. Élénk vérmérsékletű fajta, melyet még a 20. század elején vadmadárként értékesítettek külföldön. A magyar lúd több színváltozata ismert (fehér, szürke és tarka), de a legelterjedtebb a fehér magyar lúd volt. A fajtán belül különlegességnek számít a fodros tollú változata, melyet szépsége miatt előszeretettel tartottak.

Mitől volt piros? 

A néphit szerint, mikor Krisztust keresztre feszítették, egy asszony kötényében tojással odament a kereszthez. Ekkor Jézus vére rácseppent a tojásra, ami piros lett. A leányok, akik odahaza festettek tojást, vörös- és lila hagyma héjának főzetével festették a tojásokat, de vadkörte vagy vadalmafa héjával, gubaccsal, bürökkel is színeztek. A tojásírás során folyékony viasszal rajzoltak mintát a tojásokra, melyeket a viasz megdermedése után festőlébe tettek. Végezetül a viaszt letörölgették a tojásról, és szalonnabőrrel kenték át, hogy a felülete ragyogó fényes legyen. Hímes tojást karcolással, berzseléssel és patkolással is díszítettek.

Kalács

A kalács igazi ünnepi eledel, hiszen a legfinomabb hozzávalókból (finomra szitált búzaliszt, erjesztőanyag, vaj, tej) készül. A kalácsok formája tájegységenként eltérő lehetett (fonatlan, cipószerű, kerekre, csigavonalban vagy egyenesen font), de legelterjedtebb a három vagy több ágból (tésztarúdból) készült, hosszúkás fonott kalács volt. A kalácsok készülhettek töltelékkel (pl.: mák), vagy anélkül. Sonka mellé a kissé sós kalácsot ették, míg máshol töltelékkel dúsítva inkább édességként fogyasztották. Egyes zempléni falvakban elterjedt szokás volt, hogy a megszentelt kalács morzsáját a tyúkok elé szórták, hogy azok sok tojást tojjanak. Máshol a tűzvészt tartották távol a szentelt morzsával.

Bárány

A bárány a húsvéti asztal legerőteljesebb szimbóluma, mely az áldozatiság gondolatát idézi fel. Magyarországon régi időkre visszanyúló hagyománya volt a húsvéti báránynak, így például a középkorban a hívő jobbágyok bárányt ajánlottak fel a tihanyi monostornak, ezen keresztül Istennek. Szegeden a birkavágók (másnéven cincárok), a juhászgazdák az ószövetségi történet mintájára leölt bárány vérével festettek jelet ajtófélfájukra, hogy elsőszülöttüknek ne essen baja. Ezek a cselekedetek az ország többi részén sem voltak ismeretlenek. A csíki székelyek nagypénteken ölték le a bárányt, mely az ételszentelés után az ünnepi asztalra került. Jellemzően sült báránycomb készült fokhagymával, rozmaringgal fűszerezve, de a tehetős nagygazdák házánál egyben sült bárány volt a főfogás.

A húsvéti sonka csontjához több mágikus cselekedet kapcsolódott, így vigyáztak arra, hogy a csont a fogyasztás során ne sérüljön, ne törjön el

Sonka

A sonka a házisertés combjának a húsa, amit az ünnepek alatt elfogyasztottak, a sonka csontját pedig megőrizték. A sonka csontjához több mágikus cselekedet kapcsolódott, így vigyáztak arra, hogy a csont a fogyasztás során ne sérüljön, ne törjön el. Göcsejben, Sióagárdon a sonka csontját a kéményhez szokták tenni, hogy így tartsák távol a tűzvészt a háztól. Lesenceújfaluban a jobb termés reményében a rosszul termő gyümölcsfára akasztották. A sonkacsont még a boszorkányokat is távol tudta tartani! Csíkszentkirályon a csontot az istálló gerendájára kötözték, hogy a boszorkányok ne csomózzák össze a lovak farkát és sörényét.

Torma

A tormát fogyasztották elsőként, felidézve ezzel Jézus „keserűségét”. A torma, a hagyma és a só a népi hiedelmek szerint gonoszűző hatással bírnak. Göcsejben úgy tartották, hogy a markáns ízű, könnyfacsaró torma elriaszt minden ártó alakot, gonosz szellemet.

Sárga túró

Az ország északkeleti részén a görögkatolikus hívők jellegzetes húsvéti csemegéje volt a húsvéti sárga túró, mely tejből, tojásból készült, só és cukor hozzáadásával. A tojások sárgájából és fehérjéből habot készítettek, melyet állandó keverés mellett a forrásban lévő tejhez öntöttek. Lassú tűzön kavarták, amíg túróvá sűrűsödött. A túrót vászonkendőkbe tették és batyut kötöttek köré, a felesleges folyadékot kinyomták, kicsöpögtették belőle. A gazdasszonyok ezt az ételt közvetlenül húsvét előtt készítették el, majd az ünnepi asztalon tálalták.

Só 

A szentelt sóból a gazdasszony egy csipetnyit mindig tett a tésztához dagasztáskor, de még az állatok takarmányába is hintett belőle. A só jótékony hatása, „varázsereje” áthatotta az egész ételt.

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás