Bár napjainkban már sok helyen találkozhatunk előnevelt palántákkal, melyeket a termesztőtől megvásárolva nevelhetünk tovább, sokan inkább mégis az otthoni saját termesztés választják, így már a vetőmag csírázásától érezhetjük a sikert nevelésünkben. Viszont sajnos a palántáknak is vannak ellenségeik, melyek az úgynevezett palántadőlést okozhatják. Ennek leggyakrabban a palánta gyökereinek, valamint gyökérnyakának elszíneződése az előfutára. Ha a növény már hervad, vagy lankad, nagy valószínűséggel egy, vagy több gombafajta támadta meg a növényt, mely a túlöntözés miatt is megtörténhet, ez a betegség pedig a növény pusztulását idézi elő. Sokszor a betegségre már csak akkor derül fény, amikor már nem orvosolható, és csak maga a kár érzékelhető.

Fontos, hogy megfelelő környezetet biztosítsunk növényünknek. (Fotó: Pixabay, Truthseeker08)

Tekintve, hogy a már beteg növényen segíteni sajnos nagyon kevés esetben tudunk, a legbiztosabb a probléma megelőzése. Több házi praktika is ismert, illetve alkalmazhatunk erre a célra kifejlesztett növény védőszereket is.

Helyes hőmérséklet választása

A házi praktikák közé sorolható megelőzés szinten már az alapok ismerete. Mint például, hogy milyen hőmérsékleti igénnyel rendelkezik az adott palánta. Még a mag elvetése előtt érdemes utánajárni, hogy milyen körülmények között csírázik az adott vetőmag. Általában a 20-24 °C-os átlaghőmérséklet a jellemző, de ezen kívül még természetesen szükség van elegendő fényre, megfelelő nedvességtartalomra, illetve a talajban lévő elegendő tápanyagra ahhoz, hogy sikeresen kicsírázzon a mag, és kifejlődjön a palánta. Így a megfelelő körülmények között gyorsabban is csíráznak ki vetőmagjaink. Viszont ha minden lehetőség adott, akkor is szembe kell néznünk a talajban lévő, vagy éppen a magvakon lévő kórokozókkal.

Helyes palánta elhelyezés

Bármennyire kézenfekvő helytakarékosság szempontjából a magok egymáshoz viszonyított közel vetése, ez a növényünk számára nem megfelelő. Azzal ugyanis, hogy közel vetjük egymáshoz a magvakat, vagy ültetjük a palántákat, nem biztosítjuk a megfelelő légáramlást a növények között, így tovább megtartja nedvességét a talaj, amely kitűnő közeget biztosít a gombák szaporodására, amelyek a növényeink pusztulását okozhatják.

Kórokozók elleni védelem

Talajban előforduló kórokozók

Ha vetés során olyan talajt alkalmazunk, amelyet korábban már használtunk, akkor könnyen előfordulhat, hogy a talajban gyülemlenek fel a kórokozók, amelyek ártalmasak lehetnek növényünkre, és már mag, vagy éppen csíra korábban megakadályozhatják annak fejlődését.

Ebben az esetben szükséges a talaj sterilizálása, mely általában a talaj hőkezelését jelenti. Erre több mód is ismert, mint például a Nap melegének felhasználása, viszont ha biztosabb hatást szeretnénk elérni, akkor alkalmazhatunk ennél gyorsabb módszereket is:

  • Gőzölés
  • Sütés
  • Mikrohullámú sütő
  • Főzés

A talaj sterilizálása során viszont érdemes odafigyelni a tápanyag pótlásra, hiszen a hő hatására a kórokozókon kívül minden más élő szervezet is elpusztul.

Alkalmazható vegyi védelem is a talaj szempontjából, amely során gombaölő oldattal öntözzük a talajt.

Magvakon előforduló kórokozók

Ha vetőmagot vásárolunk, mindig nézzük meg figyelmesen annak csomagolását, ahol feltüntetik, hogy milyen eljárással kezelték az adott magot. Szerencsés vásárláskor csávázott vetőmagot választani, ugyanis ezek a magvak már növényvédő szerrel kezeltek, ezáltal a fertőzöttség veszélye jelentősen csökken. A növényvédő szer csak a talajba juttatva fejti ki hatását, ahol elpusztítja a magvak közelében lévő kórokozókat.

Abban az esetben, ha saját magunk gyűjtjük a vetőmagot, érdemes csávázni azokat, ezzel is csökkentve a kockázatot. Erre a legalkalmasabbak a mankoceb hatóanyagú gombaölő szerek, melyek 0,2%-os oldatában szükséges áztatni a magokat 15 percen át. Ezt követően pedig szükséges alaposan kiszárítani a magvakat. 

Megelőzésre vonatkozó házi praktikák

Ha nem szeretnénk növényvédő szerekhez folyamodni, akkor több, otthon könnyen alkalmazható módja is van palántáink védelmének.

Fahéj

Megelőzésképp beszórhatjuk a talajt fahéjjal, mely távol tartja a bogarakat, ezentúl gyökereztető hatással is rendelkezik, így serkentheti is a palánta növekedését a védelme mellett.

Ventilátor

Érdemes a palántákkal egy légtérbe egy szobai ventilátort elhelyezni, amelyet járatva erősíthetjük palántáinkat. A légmozgásnak köszönhetően a palánták szára megerősödik, valamint ezen túl a talaj is hamarabb felszárad.

Kamillatea

Nem hiába mondják, hogy a kamilla szinte mindenre jó gyógynövény. Úgy, ahogy az embereknél is sokszor használatos kezelések során, úgy a növényekre is hasonlóképp pozitívan hat. Alkalmazása pedig palánták esetén a következő: Készítsen egy gyenge kamillateát, majd szórófejes flakon segítségével juttassa a földre heti 2-3 alkalommal, de ha igazán jó eredményt szeretne, akár vetés előtt érdemes lehet a magvakat a teába áztatni 2-3 órán át. Ezt a módszert addig érdemes alkalmazni, míg a növényünk átültetésre nem kerül.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás