Mi lehet a palántadőlés oka?
Bár napjainkban már sok helyen találkozhatunk előnevelt palántákkal, melyeket a termesztőtől megvásárolva nevelhetünk tovább, sokan inkább mégis az otthoni saját termesztés választják, így már a vetőmag csírázásától érezhetjük a sikert nevelésünkben. Viszont sajnos a palántáknak is vannak ellenségeik, melyek az úgynevezett palántadőlést okozhatják. Ennek leggyakrabban a palánta gyökereinek, valamint gyökérnyakának elszíneződése az előfutára. Ha a növény már hervad, vagy lankad, nagy valószínűséggel egy, vagy több gombafajta támadta meg a növényt, mely a túlöntözés miatt is megtörténhet, ez a betegség pedig a növény pusztulását idézi elő. Sokszor a betegségre már csak akkor derül fény, amikor már nem orvosolható, és csak maga a kár érzékelhető.
Tekintve, hogy a már beteg növényen segíteni sajnos nagyon kevés esetben tudunk, a legbiztosabb a probléma megelőzése. Több házi praktika is ismert, illetve alkalmazhatunk erre a célra kifejlesztett növény védőszereket is.
Helyes hőmérséklet választása
A házi praktikák közé sorolható megelőzés szinten már az alapok ismerete. Mint például, hogy milyen hőmérsékleti igénnyel rendelkezik az adott palánta. Még a mag elvetése előtt érdemes utánajárni, hogy milyen körülmények között csírázik az adott vetőmag. Általában a 20-24 °C-os átlaghőmérséklet a jellemző, de ezen kívül még természetesen szükség van elegendő fényre, megfelelő nedvességtartalomra, illetve a talajban lévő elegendő tápanyagra ahhoz, hogy sikeresen kicsírázzon a mag, és kifejlődjön a palánta. Így a megfelelő körülmények között gyorsabban is csíráznak ki vetőmagjaink. Viszont ha minden lehetőség adott, akkor is szembe kell néznünk a talajban lévő, vagy éppen a magvakon lévő kórokozókkal.
Hirdetés
Helyes palánta elhelyezés
Bármennyire kézenfekvő helytakarékosság szempontjából a magok egymáshoz viszonyított közel vetése, ez a növényünk számára nem megfelelő. Azzal ugyanis, hogy közel vetjük egymáshoz a magvakat, vagy ültetjük a palántákat, nem biztosítjuk a megfelelő légáramlást a növények között, így tovább megtartja nedvességét a talaj, amely kitűnő közeget biztosít a gombák szaporodására, amelyek a növényeink pusztulását okozhatják.
Kórokozók elleni védelem
Talajban előforduló kórokozók
Ha vetés során olyan talajt alkalmazunk, amelyet korábban már használtunk, akkor könnyen előfordulhat, hogy a talajban gyülemlenek fel a kórokozók, amelyek ártalmasak lehetnek növényünkre, és már mag, vagy éppen csíra korábban megakadályozhatják annak fejlődését.
Ebben az esetben szükséges a talaj sterilizálása, mely általában a talaj hőkezelését jelenti. Erre több mód is ismert, mint például a Nap melegének felhasználása, viszont ha biztosabb hatást szeretnénk elérni, akkor alkalmazhatunk ennél gyorsabb módszereket is:
- Gőzölés
- Sütés
- Mikrohullámú sütő
- Főzés
A talaj sterilizálása során viszont érdemes odafigyelni a tápanyag pótlásra, hiszen a hő hatására a kórokozókon kívül minden más élő szervezet is elpusztul.
Alkalmazható vegyi védelem is a talaj szempontjából, amely során gombaölő oldattal öntözzük a talajt.
Magvakon előforduló kórokozók
Ha vetőmagot vásárolunk, mindig nézzük meg figyelmesen annak csomagolását, ahol feltüntetik, hogy milyen eljárással kezelték az adott magot. Szerencsés vásárláskor csávázott vetőmagot választani, ugyanis ezek a magvak már növényvédő szerrel kezeltek, ezáltal a fertőzöttség veszélye jelentősen csökken. A növényvédő szer csak a talajba juttatva fejti ki hatását, ahol elpusztítja a magvak közelében lévő kórokozókat.
Abban az esetben, ha saját magunk gyűjtjük a vetőmagot, érdemes csávázni azokat, ezzel is csökkentve a kockázatot. Erre a legalkalmasabbak a mankoceb hatóanyagú gombaölő szerek, melyek 0,2%-os oldatában szükséges áztatni a magokat 15 percen át. Ezt követően pedig szükséges alaposan kiszárítani a magvakat.
Megelőzésre vonatkozó házi praktikák
Ha nem szeretnénk növényvédő szerekhez folyamodni, akkor több, otthon könnyen alkalmazható módja is van palántáink védelmének.
Fahéj
Megelőzésképp beszórhatjuk a talajt fahéjjal, mely távol tartja a bogarakat, ezentúl gyökereztető hatással is rendelkezik, így serkentheti is a palánta növekedését a védelme mellett.
Ventilátor
Érdemes a palántákkal egy légtérbe egy szobai ventilátort elhelyezni, amelyet járatva erősíthetjük palántáinkat. A légmozgásnak köszönhetően a palánták szára megerősödik, valamint ezen túl a talaj is hamarabb felszárad.
Kamillatea
Nem hiába mondják, hogy a kamilla szinte mindenre jó gyógynövény. Úgy, ahogy az embereknél is sokszor használatos kezelések során, úgy a növényekre is hasonlóképp pozitívan hat. Alkalmazása pedig palánták esetén a következő: Készítsen egy gyenge kamillateát, majd szórófejes flakon segítségével juttassa a földre heti 2-3 alkalommal, de ha igazán jó eredményt szeretne, akár vetés előtt érdemes lehet a magvakat a teába áztatni 2-3 órán át. Ezt a módszert addig érdemes alkalmazni, míg a növényünk átültetésre nem kerül.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés