2015 április 1-től megszűnik az Európai Unióban a tejkvóta rendszer. A rendszer megszűnése azt fogja eredményezni, hogy minden tagállam annyi tejet termelhet, amennyit csak tud, így várhatóan a tej ára is csökkenhet.

A tejkvóta rendszer lényege abban rejlett, hogy az Európai Unió tulajdonképpen megszabta minden egyes tagállam számára, hogy évente maximum mennyi tejet termelhet, juttathat piacra. Ezzel a túltermelés megakadályozása, az árak drasztikus csökkenésének megakadályozása volt a cél. A rendszer megszűnésével eltűnnek a tejtermelés előtti gátak, mindenki annyit fog termelni amennyit csak tud.

Hazánk tejkvótája éves szinten 2 millió tonnás volt. Ezt a mértékű össztermelést viszont sosem sikerült kihasználni, körülbelül 1,7 millió tonna tej került értékesítésre évente. Ebből 1,4 milliárd liter csordogált a hazai tejfeldolgozókhoz, maradékot pedig vagy kimérték helyben a gazdák és úgy értékesítették, vagy saját felhasználásra került, esetleg a borjakkal itatták fel.

Míg hazánkat nem fenyegeti egyelőre a túltermelés veszélye, addig az unió éves szinten 5-6 százalékos túltermelést produkál. Negatív hatását tovább fokozza az orosz embargó, így az orosz piac kiesése.

Valószínűsíthető, hogy a kvótarendszer kivezetésével párhuzamosan növekedni fog a megtermelt tej mennyisége több uniós tagállamban is (az is lehet, hogy mindenhol). A felesleg értékesítésére pedig új piacokat kell találni, ezek legnagyobb eséllyel az EU-n kívüli országok piaci közül kerülhetnek ki.

Mennyiben fogja ez befolyásolni a tej árát?

Ugyan még hatályos a kvótarendszer, de év eleje óta a termelők már érzik a kvótarendszer végét. Míg jelenleg a tej literét 40 eurócentért tudják értékesíteni, addig tavaly ez az ár átszámítva kb. 40 forinttal is magasabb volt! Ezek az árak a külföldi értékesítésre vonatkoznak, hazai értékesítés esetén az ár még ennél is alacsonyabb lehet!

Hogy lesz-e hasznuk a tejtermelőknek? Szakértők szerint nem valószínű. Az önköltség árát eddig is csak nagyon jó esetben tudták visszakapni, ezek után pedig nem sok olyan tejtermelő lesz az országban, aki profittal, vagy akár nullszaldóval képes zárni az adott gazdasági évet.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás