Mi lesz az aratás után a tarlóval?
Hazánk egyes megyéiben már végeztek az őszi árpa betakarításával a gazdák, sőt, van ahol már a búza is a végét járja. A gazdák azonban nem dőlhetnek hátra. A betakarítás után azonnal meg kell kezdeni a tarlóhántást, ha jó minőségű talajba akarják vetni ősszel a magokat.
Tarlóhántás során az elsődleges cél a szántóföldön maradt tarló talajba forgatása. Ezt a munkát addig kell elvégezni, amíg a talaj nem szárad ki teljesen. Időben elvégzett tarlóhántással a talajban lévő vízkészletet is meg tudjuk őrizni már akkor is, ha csak néhány centis porhanyós réteget létre tudunk hozni a folyamat során. A feltört tarló további előnye, hogy a csapadékot könnyebben magába tudja fogadni az így karbantartott talaj, mint egy kezeletlen terület.
Érdekesség |
Régen a tarlóhántás során a tarlómaradványokat teljesen visszaforgatták a talajba, a termőföld felszínén nem maradt növénymaradvány. Ma, amikor ilyen kiszámíthatatlan az időjárás, sokkal inkább törekednek arra a gazdák, hogy legalább a tarló fele maradjon meg a talaj felszínén. Ezzel talajtakarást érnek el, ami miatt több nedvesség marad a talajban és ez a száraz években kifejezetten hasznos lehet. |
Mik a tarlóhántás fő céljai:
Hirdetés
- a betakarítás után megmaradt tarló talajba forgatása részben, vagy egészben,
- a szántóterület gyommentesítése,
- a talaj nedvességtartalmának megőrzése, javítása,
- a talajban élő mikroorganizmusok serkentése,
- a kártevők és kórokozók visszaszorítása, létszámuk csökkentése.
Térjünk ki egy kicsit a tarlóhántás gyomirtó hatásaira
A tarlóhántással nem csak a szántóföldön maradt tarlót forgatjuk vissza a talajba, hanem a gyomokat is. A tarackos növények közül a sekélyen tarackolókkal van a legegyszerűbb dolgunk. Ezeket, ha apró darabokra szaggatjuk éles ekével, majd mélyen a talajba forgatjuk (20-30 cm) még mielőtt levelet hoznának, nem lesz elég tartalék energiájuk a felszínre törni, úgymond belefulladnak a talajba.
A gyökértarackos gyomokat kimerítéssel lehet a legkönnyebben kiirtani. Ebben az esetben akárhányszor kihajtanak, mindannyiszor elvágjuk a zöld hajtást a gyökértörzstől. Így a növény képtelen lesz asszimilálni, elfogy minden tartalék tápanyaga a gyökeréből és mire vetésre kerül a sor, a kikelt kultúrnövények egyszerűen el fogják tudni nyomni a legyengült gyökértarackos gyomokat.
Ha nem akarjuk a talajba forgatni a tarackos gyomokat, nehéz fogassal ki is lehet fésülni azokat a földből, majd kézi erővel kiszedni azokat a táblából. Az esetek nagy százalékában a tarackosok csak foltokban jelennek meg a szántóföldeken, így ez a verzió is egyszerűen kivitelezhető. Ennek a módszernek az is az előnye, hogy a gyomokról a kultúrnövényekre terjedő kártevők, kórokozók java része is eltűnik a területről.
A megfelelő időben, tökéletes minőségben elvégzett tarlóhántás alapozza meg az őszi vetések minőségét. Megéri kellő figyelmet fordítani erre a feladatra, termőföldünk meg fogja hálálni.
Fotó: tomelilla.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés