Örülhet a gazdák nagy része, március második felére jelentősen csökkent a belvízzel borított földterületek nagysága, így akadálytalanul folyhatnak a munkák a szántóföldeken. Azonban ahol még van belvíz, ott a helyzet nem túl rózsás jelen pillanatban sem.

Az elérhető adatok szerint Békésben, Csongrádban és Tolnában vannak belvízzel sújtott területek, ezekben a megyékben még nem folynak gördülékenyen a tavaszi munkálatok. Az is problémát jelent sok gazdának, hogy az őszi vetések a tartós vízzel való borítottságnak ’köszönhetően’ részben, vagy egészben kipusztultak. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében szerencsések a növénytermesztők, ezekben a megyékben egyáltalán nem áll fenn belvízveszély a földeken.

Összesen 1.661.171 hektáron vetettek a gazdák őszi vetésű növényeket. Ebből az összterület 10 százaléka, 159.571 hektárnyi terület számít átnedvesedett területnek és 21.236 hektárt borít jelenleg is belvíz. A legnagyobb belvízzel való borítottságot az őszi búza vetésterülete szenvedi el, összesen 13.192 hektár őszi búza van jelenleg is víz alatt. Tavasszal a gazdák összesen 2.148.483 hektáron terveznek vetést, ebből 30.691 hektár van jelenleg is belvíz alatt. A 882.017 hektáros gyepterületből 30.889 hektáron találkozhatnak belvízzel a növénytermesztők, sőt, 180 hektár árvízzel való borítottságtól is szenved.

Sok helyen már javában zajlanak a tavaszi munkálatok a földeken, előzetes információk szerint az őszi kalászosok fejtrágyázásával állnak legjobban a gazdák, mivel az összes vetésterület 76 százalékára sikerült már kijuttatniuk a műtrágyát.

Ahol nincsen belvíz, ott szépen halad a munka
 

Amilyen jól haladnak a gazdák a trágyázással, olyan rosszul állnak a gyomirtással. Mindössze a teljes vetésterület 15 százalékán történt eddig gyomirtás. Eközben a rovarkártevők ellen folyamatosan folyik a védekezés, de sajnos nem csak a rovarok okoznak fejtörést a gazdáknak: sok helyen megjelent a mezei pocok és vele együtt a kártétele is. A rágcsálók leginkább a táblaszéleken és az elhanyagoltabb területeken fordulnak elő nagyobb számban.

A magágy-készítés is előrehaladott állapotban jár, többek között a tavaszi árpa és a magborsó-terület közel háromnegyedén már befejeződtek a vetési munkálatok, de a zöldborsó és zabvetés is már 33 százalékban elkészült. A 15,5 ezer hektár cukorrépa termőterület ötödén és a 14,6 ezer hektár burgonya vetésterület 16 százalékán is befejeződtek a munkálatok.

Ahol a talaj minősége és az időjárás engedi, már a kukorica és a napraforgó vetése is megkezdődött. Kukoricából 1,157 millió hektárt, napraforgóból pedig 628.127 hektárt terveznek vetni a gazdák.

Érdekesség, hogy a tavalyi 35 ezer hektárnyi szója termőterület majdnem duplájára, 63 ezer hektárra növekedett, amely az idei évtől elérhető fehérjenövényekre vonatkozó támogatásnak tudható be.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás