2017 decemberében kezdődik a Magro.hu II. Kukorica és Búza Konferenciasorozata, ahol több szakember mutat be hasznos újdonságokat a témában. Köztük lesz Karika András, a Nitrogénművek Zrt. vezető szaktanácsadója is. Szakterülete a szántóföldi növények növény- és tájspecifikus táplálása. Feladata a szántóföldi kísérletek beállítása, felügyelete, technológia- és termékfejlesztés, valamint szaktanácsadás. A szakember előadásában kísérleti tapasztalatait osztja meg. Kedvcsinálónak őt kérdeztük a témában. A konferenciáról a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Miben különbözik egy magyar gazda a nyugatitól?

A négy fő növény esetében vizsgált adatokat összehasonlítva azt látjuk, hogy hatóanyag felhasználásban elmaradunk a nyugatiaktól. Növényenként akár 30-40 kg-os elmaradás is van hektáronként. Így van ez annak ellenére, hogy kötelező a tanácsadás és a szaktanácsadási terv készítése. Igaz, ez a gyakorlatban nem köszön vissza. Sokszor ugyanis, sajnos, nem fogadják meg a tanácsokat a gazdák. A legtöbb kisebb üzemben a vizsgálat egy kötelező nyűg, és sokan nem is igényelték a szaktanácsadást.

Karika András (vezető szaktanácsadó Nitrogénművek Zrt.)
12 év oktatás után, 20 éve került az agrokémia szakmába. 8 éve tápanyag utánpótlási szaktanácsadással foglalkozik. Szakterülete a szántóföldi növények táplálása. Előadásában kísérleti tapasztalatait osztja meg. Terméseredmények és tápanyag utánpótlási trendek összehasonlítása a fejlett európai országok gyakorlatával. Hol és miért éppen itt tartunk ma? Mik a korlátaink? Milyen lehetőségek vannak a növény és táj specifikus tápanyag utánpótlási technológiákban? Mire érdemes odafigyelni őszi búza és kukorica termesztésekor? Mi az a „nem szokványos technológia”?

Miben lehet fejlődni?

Nagy feladat a szemlélet megváltoztatása, de az igény szerencsére megvan rá. Még mindig azt látjuk, hogy a fajtaválasztásban és a növényvédelmi technológiákban sokkal megalapozottabb döntéseket hoznak a gazdálkodók, mint a nagyságrendileg ezzel a két inputanyag-vásárlással felérő tápanyag-utánpótlással. Költségszinten a műtrágyára annyit költenek, mint a vetőmagra és a növényvédelemre összesen, mégsem veszik komolyan a gazdák.

Sokszor, sajnos, a divat, és a piaci folyamatok befolyásolják a vásárlást. Az egyik legnagyobb gátló tényező, hogy Magyarország vetésterületének több mint 70 százaléka nitrátérzékeny. Nagy üzemeknél azt látjuk, hogy a nitrátrendelet nagyon korlátozza a nitrogénfelhasználást. Ha bármilyen nyugat-európai uniós tagállamot megnézünk, ott jóval több nitrogént lehet kijuttatni. Még ott is, ahol csapadékosabb az időjárás, mint nálunk.

Miért van ez?

Mert tekintetbe veszik, hogy bizonyos intenzitási fok igényli a nagyobb hatóanyag mennyiséget. Nyilvánvalóan egy nagyobb terméstömeg fel is veszi ezt, ezért anélkül lehet kijuttatni a nitrogént, hogy veszélyeztetné a környezetet, a talajvizet és az élővizet.

Mik a magyar gazdák legáltalánosabb problémái?

Az alacsony tápanyag-felhasználás mellett van még egy dolog. Nagy probléma a mikroelemek elhasználódása. A nagy kukoricatermésekkel a cink elfogyott a talajból. Az intenzív olajos kultúráknál a nyugat-magyarországi területeken már látszik, hogy a kén is eltűnt, de már a napraforgónál tapasztalták a bór hiányát is.

A szerves trágyázás elmaradása miatt a makroelemek mellett a mikroelemek is elkezdtek fogyni. A bór, a kén és a cink után a mangánnal is lesznek gondok a gabona, a kukorica és a repce tábláin.

Ezért is lenne lényeges, hogy a gazdák odafigyeljenek a tanácsadásra. Sokan nem nézik, hogy adott talajtípusra milyen mikroelem-ellátottság szükséges. A már megjelenő hiánytüneteket próbálják orvosolni, de ez már terméskiesésben mérhető. Ehelyett jobb lenne a megelőző kezelés. Az igazi pedig az lenne, ha a tenyészidőszak alatt lenne még egy analízis.

Tudjon meg még többet a tápanyag-utánpótlásról és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra 2017. december 14-én a Kaposvári Egyetemre vagy 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemre, ahol 19 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programról és jelentkezési lehetőség az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Miért veszítette el pozícióját a cukorrépa a jövedelmező növények között?

2024.11.24.

A cukorrépa a szántóföldi növénytermesztésben a legnagyobb befektetést, szakmai tudást és hozzáértést igénylő növény, amelynek az elmúlt években erősen ingadozó volt a jövedelmezősége. Míg 2022-ben, de főleg 2023-ban a jövedelmezőbb növények közé tartozott, az idei év termesztési, időjárási és piaci nehézségei miatt elvesztette ezt a jobb pozíciót.

Klímaváltozás és vízhiány: A talaj alatti tározókban rejlik a jövő?

2024.11.24.

Az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárási minták – a gyakori aszályok és heves esőzések – új vízgazdálkodási megközelítéseket igényelnek. Az egyik legígéretesebb javaslat a felszín alatti tározók tudatos kihasználása, amely új utakat nyithat az árvizek és aszályok elleni küzdelemben.

Gasztronómiai különlegesség vagy egészségbomba? A fekete paradicsom, amit ki kell próbálnia!

2024.11.24.

A fekete paradicsom különleges megjelenésével és egyedi ízvilágával egyre nagyobb érdeklődést vált ki a kertészkedők és gasztronómia iránt érdeklődők körében. Az egzotikus szín és a tápanyagdús beltartalom miatt sokan kíváncsiak erre az egyedülálló növényre. Nézzük meg, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban a fekete paradicsommal kapcsolatban, és miért érdemes esetleg otthon is megpróbálkozni a termesztésével!

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Partnerhírek
Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás