Itt az ősz és vele a levélhullás. A kertekben ilyenkor elkezdődik az egyik kevésbé kedvelt elfoglaltság, az avar gereblyézése és zsákolása, már ha a zsákokat elszállítja az önkormányzat. Pedig a bezsákolásnál van jobb módszer a levelek eltüntetésére, ráadásul olyan, amivel a kertünknek is jót teszünk. Arról nem beszélve, hogy kevesebb munkával tisztíthatjuk meg a területet az avartól.

Lássunk 5 módot a kertben lehullott levelek felhasználására, amit a hobbikert.hu írt meg!

Komposztáljuk a leveleket

Az ősszel lehullott levelek, különösen azok, amelyeket felaprítottunk fűnyíróval, ideálisak a komposztálásra. Gazdagok ugyanis szerves anyagban, és ezzel gazdagítják a komposztot is. Rétegezzük őket a halomra, felváltva a szokásos zöld anyagokkal (zöldségekkel, gyümölcsdarabkákkal, gazokkal, levágott fűvel) együtt. Időnként forgassuk át, szellőztessük a kupacot.

Az ősszel lehullott levelek ideálisak a komposztálásra (Fotó: Pixabay, Anerma)

Készítsünk levélhalmot

Ezzel a módszerrel javíthatjuk a talajt, ráadásul semmi másra nincs szükség hozzá, mint a lehullott levelekre. Esetleg keverhetünk hozzá földet vagy kész komposztot is. A rakásnak kb. egy évet kell pihennie, és utána kitűnően használható a veteményes vagy a virágágyás talajának javítására, de akár a cserepes növényeknél is.

Legyen belőle mulcs

A felaprított levelek szerves mulcsként is hasznosíthatók a virágágyásokban, a veteményben, a fák és bokrok alatt. Terítsük szét a levéldarabokat 5-7 cm vastag rétegben úgy, hogy a mulcs ne takarja közvetlenül a szárakat és a töveket. Az apríték megtartja a talajnedvességet, hűvösen tartja a talajt, és megfékezi jónéhány gyommag csírázását is. Ráadásul a levelek tápanyaggal látják el a talajt bomlásuk közben, az ilyen talaj gazdag a hasznos talajlakókban, mikroorganizmusokban.

Gyűjtsük össze a leveleket későbbre

Tavasszal a barna anyag hiányozhat a komposztból. Ha előre gondolkodunk és felhalmozzuk a megbarnult levelet, nem lesz gondunk tavasszal sem a komposztkészítéssel. Tartalékoljunk hát!

Aprítás fűnyíróval

Egyszerű megoldás, ráadásul gereblyézni sem kell. A fűnyírózás után keletkezett apríték a tél folyamán megvédi a talajt, tápanyaggal látja el, árnyékolja, és jövőre kisebb lesz a gyomosodás is. Ha hetente egyszer elvégezzük ezt a kerti munkát a levélhullás idején, jövőre a fű is sokkal szebb lesz.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás