A 2006-tól 2011-ig tartó időszak nagy fellendülést hozott az állattartó telepek életében. Ekkor különböző pályázatok révén nagy beruházások és rekonstrukciók történtek, amik a hígtrágyakezelést is érintették. Különösen, mivel – a korábbinál jóval szigorúbb - új törvény szabályozta a trágya elhelyezésének körülményeit. Ennek megvalósítása azonban nem sikerült optimálisan, mert a gazdálkodók a feladatot egyedi gépenként kezelték és nem rendszerben gondolkodnak. Így viszont a folyamatok felügyelete problémássá vált. Hogy ez hogyan orvosolható, arról Hegedűs Attillával, a Bauer Hungária Kft. értékesítőjével beszélgettünk.

Úgy értesültünk, a Bauer Hungária Kft. egy okos hígtrágyakezelő rendszert hozott létre. Mi generálta a szoftver kifejlesztésének szükségességét?

A munkaerőhiány. Az ugyanis az állattartó szektort is erősen sújtja. Nincsen személyzet sem a hígtrágyakezelő rendszer működtetésére, sem a karbantartásra. Hibák előfordulása esetén jellemzően elodázzák a feladatot: újraindítják a gépet és ezzel letudják a problémát. Pedig egy elektromos hiba, többszöri újraindítás esetén, okozhat nagy mértékű károsodást akár az elektromotorban, akár az egyéb gépészeti berendezésekben.

Hegedűs Attillával, a Bauer Hungária Kft. értékesítője

Hogyan kell az okos rendszer elképzelnünk?

A rendszer méri a gépek és eszközök különböző paramétereit. Hiba esetén azonnal automatikus riasztást küld a telefonra vagy akár e-mailben is. Ráadásul egy grafikus felület segítségével akár az irodából vagy az otthonunkból folyamatosan tudjuk felügyelni a folyamatokat a valós üzemi adatok alapján.

Mik a leggyakrabban beavatkozást igénylő események?

Általában idegen anyag okozta problémák vagy kezelői hibák lépnek fel, nem elhasználódásból fakad a baj, bár a karbantartási igény (például olajcsere) előre jelzésére is kiváló a rendszer.

Milyen kérdések merülnek fel a gazdálkodók részéről a szoftverrel való ismerkedés során?

A rendszer szükségességét könnyen belátják, hiszen a munkaerőhiánnyal ők is naponta szembesülnek. Bár a rendszer és a folyamat működése elsőre nem mindig nyilvánvaló, de könnyen elmagyarázható. Az ezután következő kérdés mindig a tervezett beruházás árára vonatkozik, mivel általában sem a sertés-, sem a szarvasmarha-ágazat szereplői sincsenek jó állapotban pénzügyi szempontból. Erre azt szoktam válaszolni, hogy a meglévő, 4-5 gépből (például keverő, szivattyú, szeparátor) álló hígtrágyakezelő rendszer bekerülési értékének 20-40%-ából megvalósítható a távfelügyeleti rendszer.

A másik felmerülő problémakör az, hogy az állattartó telepken jellemzően nincsen semmilyen kiépített infokommunikációs hálózat (kamerarendszer, informatikai hálózat). Sőt, gyakran a térerő erőssége sem megfelelő, ám ennek kiépítésében is tudunk segíteni.

Olyan folyamatok is integrálhatók, mint a trágyalehúzó csatorna vezérlése (Fotó: Pixabay, matthiasboeckel)

Megvalósulás esetén milyen adatok nyomon követésére van lehetőség?

Gyakorlatilag bármelyikére, az ügyfél igényeinek megfelelően, ám leginkább az aknában és tárolóban tárolt trágya térfogata, az üzemi állapot, a gépenkénti feszültség és áramfelvétel, az üzemórák, a motorhőmérséklet és a karbantartási adatok azok, amiket érdemes felügyelni.

Milyen hígtrágya kezelő gépeknél alkalmazható a szoftver?

A rendszerbe gyakorlatilag bármilyen típusú eszközöket és gépeket be lehet vonni. Sőt a trágyakezelésen túl, egyéb folyamatok is integrálhatók, mint például a szellőzés, a hűtés, a fűtés vagy a trágyalehúzó csatorna vezérlése.

Egy szoftver sosincs készen, milyen fejlesztések várhatók a meglévő funkciók bővítésére?

Az 1.0 változat egy felügyeleti rendszer, ahol beavatkozási lehetőségünk nincs. Ám különböző vezérléstechnikai elemek beépítésével elérhető az az opció is, ahol már a folyamatok komplett vezérlését is meg tudjuk oldani akár tableten vagy telefonon, számítógépen keresztül. Tehát nem csak hibajelzést és figyelmeztetést küld a rendszer, hanem már be is tudunk avatkozni ott és akkor, ahol és amikor szükséges.

A BAUER HUNGÁRIA Kft. az osztrák BAUER cégcsoport leányvállalata. Tevékenységének két alappillére az öntözés és a hígtrágyakezelés. A cég az öntözés területén komplett megoldásokat kínál, a különböző típusú szivattyúktól kezdve a gyorskapcsolófejes csővezetékeken át az öntözőgépekig.
A trágyakezelés és kijuttatás teljes technológiája (szivattyúk, keverők, fázisbontók, tartálykocsik, önözőgépek) megvalósítható BAUER berendezésekkel.
Kereskedelem, tanácsadás, szerviz, alkatrész.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás