Mielőtt nyakig úszik a bajban, használjon okos trágyakezelő rendszert
A 2006-tól 2011-ig tartó időszak nagy fellendülést hozott az állattartó telepek életében. Ekkor különböző pályázatok révén nagy beruházások és rekonstrukciók történtek, amik a hígtrágyakezelést is érintették. Különösen, mivel – a korábbinál jóval szigorúbb - új törvény szabályozta a trágya elhelyezésének körülményeit. Ennek megvalósítása azonban nem sikerült optimálisan, mert a gazdálkodók a feladatot egyedi gépenként kezelték és nem rendszerben gondolkodnak. Így viszont a folyamatok felügyelete problémássá vált. Hogy ez hogyan orvosolható, arról Hegedűs Attillával, a Bauer Hungária Kft. értékesítőjével beszélgettünk.
Úgy értesültünk, a Bauer Hungária Kft. egy okos hígtrágyakezelő rendszert hozott létre. Mi generálta a szoftver kifejlesztésének szükségességét?
A munkaerőhiány. Az ugyanis az állattartó szektort is erősen sújtja. Nincsen személyzet sem a hígtrágyakezelő rendszer működtetésére, sem a karbantartásra. Hibák előfordulása esetén jellemzően elodázzák a feladatot: újraindítják a gépet és ezzel letudják a problémát. Pedig egy elektromos hiba, többszöri újraindítás esetén, okozhat nagy mértékű károsodást akár az elektromotorban, akár az egyéb gépészeti berendezésekben.
Hogyan kell az okos rendszer elképzelnünk?
A rendszer méri a gépek és eszközök különböző paramétereit. Hiba esetén azonnal automatikus riasztást küld a telefonra vagy akár e-mailben is. Ráadásul egy grafikus felület segítségével akár az irodából vagy az otthonunkból folyamatosan tudjuk felügyelni a folyamatokat a valós üzemi adatok alapján.
Hirdetés
Mik a leggyakrabban beavatkozást igénylő események?
Általában idegen anyag okozta problémák vagy kezelői hibák lépnek fel, nem elhasználódásból fakad a baj, bár a karbantartási igény (például olajcsere) előre jelzésére is kiváló a rendszer.
Milyen kérdések merülnek fel a gazdálkodók részéről a szoftverrel való ismerkedés során?
A rendszer szükségességét könnyen belátják, hiszen a munkaerőhiánnyal ők is naponta szembesülnek. Bár a rendszer és a folyamat működése elsőre nem mindig nyilvánvaló, de könnyen elmagyarázható. Az ezután következő kérdés mindig a tervezett beruházás árára vonatkozik, mivel általában sem a sertés-, sem a szarvasmarha-ágazat szereplői sincsenek jó állapotban pénzügyi szempontból. Erre azt szoktam válaszolni, hogy a meglévő, 4-5 gépből (például keverő, szivattyú, szeparátor) álló hígtrágyakezelő rendszer bekerülési értékének 20-40%-ából megvalósítható a távfelügyeleti rendszer.
A másik felmerülő problémakör az, hogy az állattartó telepken jellemzően nincsen semmilyen kiépített infokommunikációs hálózat (kamerarendszer, informatikai hálózat). Sőt, gyakran a térerő erőssége sem megfelelő, ám ennek kiépítésében is tudunk segíteni.
Megvalósulás esetén milyen adatok nyomon követésére van lehetőség?
Gyakorlatilag bármelyikére, az ügyfél igényeinek megfelelően, ám leginkább az aknában és tárolóban tárolt trágya térfogata, az üzemi állapot, a gépenkénti feszültség és áramfelvétel, az üzemórák, a motorhőmérséklet és a karbantartási adatok azok, amiket érdemes felügyelni.
Milyen hígtrágya kezelő gépeknél alkalmazható a szoftver?
A rendszerbe gyakorlatilag bármilyen típusú eszközöket és gépeket be lehet vonni. Sőt a trágyakezelésen túl, egyéb folyamatok is integrálhatók, mint például a szellőzés, a hűtés, a fűtés vagy a trágyalehúzó csatorna vezérlése.
Egy szoftver sosincs készen, milyen fejlesztések várhatók a meglévő funkciók bővítésére?
Az 1.0 változat egy felügyeleti rendszer, ahol beavatkozási lehetőségünk nincs. Ám különböző vezérléstechnikai elemek beépítésével elérhető az az opció is, ahol már a folyamatok komplett vezérlését is meg tudjuk oldani akár tableten vagy telefonon, számítógépen keresztül. Tehát nem csak hibajelzést és figyelmeztetést küld a rendszer, hanem már be is tudunk avatkozni ott és akkor, ahol és amikor szükséges.
A BAUER HUNGÁRIA Kft. az osztrák BAUER cégcsoport leányvállalata. Tevékenységének két alappillére az öntözés és a hígtrágyakezelés. A cég az öntözés területén komplett megoldásokat kínál, a különböző típusú szivattyúktól kezdve a gyorskapcsolófejes csővezetékeken át az öntözőgépekig.
A trágyakezelés és kijuttatás teljes technológiája (szivattyúk, keverők, fázisbontók, tartálykocsik, önözőgépek) megvalósítható BAUER berendezésekkel.
Kereskedelem, tanácsadás, szerviz, alkatrész.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés