A méhek a hidegben 6-8 hónapot, melegben pedig csak 5-6 hetet élnek. Ezt a vitellogenin nevű fehérje szabályozza, amelyet a rovarok a zsírtestükben halmoznak fel. Ha tavasszal a kaptárban mesterségesen magas szinten tartják a vitellogenint, akkor annak ellenére, hogy a méhek gyűjtővé válnak, némileg tovább élnek, mint anélkül tennék. De a méhek élettartama csökkenni kezd, ha 10 napnál tovább is gyűjtőméhként dolgoznak. A Magyar Mezőgazdaság anyagát szemléztük, amelyben azt írják, hogy a hagyományos méhészfelfogás szerint augusztus végén, szeptember elején kikelnek a fiasításból a téli méhek. Ezek aztán túlélik a telet, hogy tavasszal újra lendületbe hozzák a családot. Ezek a méhek vastagabb zsírtesttel rendelkeznek, mint a már meglévők. A zsírtest ugyanis az a szerv, mely többek között a fehérjék felhalmozására és előállítására is képes. Ha az emberhez hasonlítjuk, a máj szerepét tölti be.
A méhek élettartama egy vitellogenin nevű fehérjén múlik
A „téli” méhek zsírtestében télen 50 százalék vitellogeninnek nevezett fehérje található, mely gátló hatással van a juvenilhormonra. A cikk szerint egyértelműen megállapítható, hogy a nyár végén kikelő méhek és a még dajkaméh szakaszban levő méhek testalkata igen hasonló, és ugyanolyan fejlett a garatmirigyük is. Míg a tavasszal, illetve a nyáron kikelő méhek előbb-utóbb kijáró méhekké válnak, addig a téliek csak tavasszal kezdenek kijárni, ha arra szükség van. Az is lehetséges tehát, hogy a téli méhek csak egy meghosszabbított dajka-fázisban maradnak.
Tovább élnek, ha magasabb a vitellogenin fehérje
Ha tavasszal a kaptárban mesterségesen magas szinten tartják a vitellogenint, akkor annak ellenére, hogy gyűjtővé válnak a méhek, hosszabb ideig élnek, mint a fehérje nélkül. De ezeknek a méheknek is csökkenni kezd az élettartamuk, ha 10 napnál tovább is gyűjtőméhként dolgoznak. Tehát tudományos szempontból nem eldöntött, hogy a nyár végén kikelő méhek valóban téli méheknek tekinthetőek-e, vagy pusztán annyi különbség van köztük és elődeik között, hogy nem válnak gyűjtővé és a testük nem amortizálódik le. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=6-tqiaPoS2U[/embedyt]

Megosztás

További híreink

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Változóban a helyzet - több magyar is igent mondana a rovarevésre

2024.11.22.

Ugyan sokan még mindig undorodnak a fogyasztásuktól, a magyarok 27 százaléka már nyitott volna arra, hogy megkóstolja a rovarélelmiszereket.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás