Egy nemrégiben megjelent, a sertések hangadásáról szóló tudományos publikáció széles körű médiafigyelmet kapott. 16 neves európai tudós több mint 7000 sertéshangot elemzett különböző gazdaságokban. Miért lenne érdekes megérteni a sertések hangalakját? A jobb megértés segíthet a sertéstenyésztőknek abban, hogy jobb döntéseket hozzanak – magyarázza Dr. Irene Camerlink sertésjóléti szakértő.

Folyamatosan folynak a vizsgálatok, de az eredmények gyakran nem kapnak nagy figyelmet a tudományos közösségen kívül. Ez akkor változik meg, ha az eredmények relevánsak vagy érdekesek a társadalom vagy az ipar számára, mint például Dr. Elodie Briefer és munkatársai tanulmánya esetében. Munkájukban a sertések érzelmi állapotának automatizált felismerésének lehetőségét vizsgálják a sertések hangadásán keresztül.

Bárki, aki rendszeresen tölt időt sertéstartó egységben, hamarosan felismeri a különböző hangokat, és azt, hogy azok milyen kontextusban fordulnak elő (Fotó: Pixabay)

A sertések érzelmi állapotainak automatizált felismerése

Bárki, aki rendszeresen tölt időt sertéstartó egységben, hamarosan felismeri a különböző hangokat, és azt, hogy azok milyen kontextusban fordulnak elő. A sikoltozó malac hangja, amikor a koca eltiporja, (remélhetőleg!) minden gazdát arra késztet, hogy a malac megmentésére siessen. A malacok sokféle helyzetben sikítanak, de a speciális hang, amikor rájuk fekszenek, nagyon jól megkülönböztethető.

A malacok hangadásának felismerése segít a gazdaság irányításában

A hangingerek felismerése tehát egyértelműen segít a gazdaság irányításában, mivel információt nyújt arról, hogy mit tapasztal az állat. Ez magában foglalja – amint arról a kutatási cikk is tájékoztat – az érzelmi állapotukra, és ezáltal a jólétükre vonatkozó információkat is.

Míg egyes hangok határozottan különböznek, addig mások finom eltéréseket mutatnak. A 20 évvel ezelőtt végzett kutatások már kimutatták, hogy a malacok ivartalanításuk során kiabálnak másképp, mint más malacok, például amikor lefogják őket. Bár úgy tűnik, hogy a malacok úgyis sikítanak, akár fájdalmat éreznek, akár nem, a hangelemzés kimutatta, hogy a sikolyok különböznek és sokkal intenzívebbek (kb. 99 dB), amikor helyi érzéstelenítés nélkül ivartalanítják őket.

A sertéshangok felismerésének automatizálása

A hangparaméterek elemzésének új módszerei lehetővé teszik további részletek vizsgálatát és a felismerés automatizálását. A kutatási cikk a hangok osztályozásának különböző módszereit vizsgálja, valamint azt, hogy ezek hogyan értelmezhetők az érzelmek szempontjából. Újdonság, hogy a vokalizációk széles skáláját vizsgálják korcsoportokon és kontextusokon keresztül. Ez fontos lépés ahhoz, hogy a gazdaságok gyakorlatában lehetővé váljon a megbízható felismerés.

Az egyik módszer (algoritmusokat használó neurális hálózat) nagy pontosságot mutatott a hívások felismerésében. Ez a módszer alkalmasnak tűnik egy olyan automatizált felismerő rendszer kifejlesztésére, amely a gazdaságokban használható az állatok jólétének jelzésére.

Az eszközváltozatok

Ha a rendszer a gazdaságban automatikus felismerésként valósulna meg, akkor részletes, valós idejű információkat szolgáltathatna minden egységben a sertésekről, és figyelmeztethetne az olyan kritikus helyzetekre, mint a zúzás vagy a nyugtalanság. A hangelemzés egyes formái már léteznek az állatjólétbe való betekintés érdekében, mint például a vágóhidakon a dB-szintek egyszerű megfigyelése. Vagy kifinomultabb módon a sertések köhögésének észlelése a légzőszervi betegségek jobb kezelése érdekében.

Briefer és kollégái kutatásával az ilyen eszközök remélhetőleg kibővíthetők, hogy több variációra is kiterjedjenek. Beleértve a negatív, de a pozitív tapasztalatokat is.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás