A köztesnövények vetése jó hatással van a talajra, amíg nem kerül bele a fő haszonnövény. Csökkenti a talajeróziót, javítja a talaj termőképességét, sőt, adott esetben még a hozamot is stabilizálhatja. Amióta viszont bevezették a zöldítési támogatást, még nagyobb fontossággal bír ez az eljárás.

A zöldítési támogatásra sok gazda tart igényt. Esetükben van egy olyan kikötés, amely kimondja, hogy az összes termőterület 5 százalékán ökológiai területet kell fenntartani. Ez az 5 százalékos ökológiai terület 16,67 százaléknyi területen termesztett köztesnövény termesztéssel viszont kiváltható, ami nagy könnyebbséget jelent a pályázóknak.

Mire jó valójában a köztes növény?

Köztes növényeket akkor termesztünk, ha a lekerülő kultúrnövény után azt szeretnénk, hogy a legkevesebb vegyszeres beavatkozás mellett kiváló maradjon a talaj kondíciója. A köztes növények ugyanis – fajtól függően – amellett, hogy megvédik a talajt az eróziótól, elősegítik a talajéletet, javítják a talajszerkezetet, valamint elnyomják az esetlegesen kikelő gyomokat is.

A mustár az egyik legkiválóbb takarónövény, amit csak vethetünk (Forrás: kertlap.hu)
 

Jellemzően kukorica, és egyéb kapásnövények esetén alkalmazzák a gazdák előszeretettel ezt a talajvédelmi módszert. Fontos azonban, hogy a köztesnövény kiválasztásakor figyelembe vegyünk néhány szempontot:

  • jó legyen a gyomelnyomó képessége,
  • jó legyen a gyökérképződése,
  • biztosan elfagyjon a tél folyamán,
  • tavasszal legyen törékeny, hogy ne akadályozza a talajmunkákat és a vetést,
  • valamint az sem probléma, ha virágzó köztesnövényt választunk, mert az a méheknek méhlegelőként szolgálhat.

Az olajretek erőteljes gyökérképződése miatt kifejezetten jó köztesnövénynek számít. Nagymértékben segíti a tápanyagok szállítását a talajban. A zab bojtos gyökerei ugyan nem hatolnak túl mélyre, de az általa elért mélységig kiválóan beszövi a talajt. A hüvelyesek azért számítanak jó választásnak, mert megkötik a levegő nitrogénjét, a talajba visszaforgatva így a nitrogéntartalmat is növelhetjük.

A legkiválóbb azonban a mustár, mivel erőteljesen növekszik a föld felett, nagy mennyiségű zöldtrágyát hagy így a területen. További pozitívum, hogy a vetést követő pár napon belül kihajt, gyorsan fejlődik, és egybefüggő szőnyegként takarja a talajt, így elnyomja az összes gyomot a területen. Tavasszal könnyen törik, kiválóan bemunkálható a talajba.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás