Miért fontos a köztesnövény termesztése?
A köztesnövények vetése jó hatással van a talajra, amíg nem kerül bele a fő haszonnövény. Csökkenti a talajeróziót, javítja a talaj termőképességét, sőt, adott esetben még a hozamot is stabilizálhatja. Amióta viszont bevezették a zöldítési támogatást, még nagyobb fontossággal bír ez az eljárás.
A zöldítési támogatásra sok gazda tart igényt. Esetükben van egy olyan kikötés, amely kimondja, hogy az összes termőterület 5 százalékán ökológiai területet kell fenntartani. Ez az 5 százalékos ökológiai terület 16,67 százaléknyi területen termesztett köztesnövény termesztéssel viszont kiváltható, ami nagy könnyebbséget jelent a pályázóknak.
Mire jó valójában a köztes növény?
Köztes növényeket akkor termesztünk, ha a lekerülő kultúrnövény után azt szeretnénk, hogy a legkevesebb vegyszeres beavatkozás mellett kiváló maradjon a talaj kondíciója. A köztes növények ugyanis – fajtól függően – amellett, hogy megvédik a talajt az eróziótól, elősegítik a talajéletet, javítják a talajszerkezetet, valamint elnyomják az esetlegesen kikelő gyomokat is.
Hirdetés
Jellemzően kukorica, és egyéb kapásnövények esetén alkalmazzák a gazdák előszeretettel ezt a talajvédelmi módszert. Fontos azonban, hogy a köztesnövény kiválasztásakor figyelembe vegyünk néhány szempontot:
- jó legyen a gyomelnyomó képessége,
- jó legyen a gyökérképződése,
- biztosan elfagyjon a tél folyamán,
- tavasszal legyen törékeny, hogy ne akadályozza a talajmunkákat és a vetést,
- valamint az sem probléma, ha virágzó köztesnövényt választunk, mert az a méheknek méhlegelőként szolgálhat.
Az olajretek erőteljes gyökérképződése miatt kifejezetten jó köztesnövénynek számít. Nagymértékben segíti a tápanyagok szállítását a talajban. A zab bojtos gyökerei ugyan nem hatolnak túl mélyre, de az általa elért mélységig kiválóan beszövi a talajt. A hüvelyesek azért számítanak jó választásnak, mert megkötik a levegő nitrogénjét, a talajba visszaforgatva így a nitrogéntartalmat is növelhetjük.
A legkiválóbb azonban a mustár, mivel erőteljesen növekszik a föld felett, nagy mennyiségű zöldtrágyát hagy így a területen. További pozitívum, hogy a vetést követő pár napon belül kihajt, gyorsan fejlődik, és egybefüggő szőnyegként takarja a talajt, így elnyomja az összes gyomot a területen. Tavasszal könnyen törik, kiválóan bemunkálható a talajba.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés