Több országban is kifosztották a boltok polcait a COVID-19 koronavírus járvány miatt elrendelt korlátozásoktól megriadt fogyasztók. Még az a kérdés is előjött, hogy egy elhúzódó járványhelyzet esetén lesz-e mit enni, hiszen a globálissá vált élelmiszer forgalmazási lánc működése a határok lezárásával és a mozgás korlátozásával akadozni kezdett. Érdemes átgondolni, vajon tényleg az a legjobb megoldás, hogy az élelmiszer több 1000 kilométeres utazás után kerül a fogyasztókhoz? Egy brit kisvárosban fenntarthatóbb ötletet valósítottak meg, ez a Preston-modell.

Ifj. Chikán Attila vállalatvezető, befektetési szakember, energetikai szakértő írta le blogjában, hogy a járványügyi veszélyhelyzetre a magyar társadalom egyik első reakciója a „bespájzolás”, azaz az élelmiszerkészletek felhalmozása volt. Az üres polcokat látva aztán többekben felvetődött a kérdés, hogy egy elhúzódó karantén alatt vajon lesz-e mit enni és venni? Hazánk kiváló mezőgazdasági adottságokkal rendelkezik, ezért elvileg nem fordulhatna elő élelmiszerhiány.

A Preston-modell segíti a helyi és környékbeli gazdálkodókat, önkormányzatokat és a gazdaságot is - képünk illusztráció, Preston piaca

A globalizáció a magyar mezőgazdaságot sem kerülte ki

Rengeteg magyar falu udvara üres, a kevés baromfin kívül sertést és főleg szarvasmarhát szinte végképp nem látni. A konyhakertek jelentős része díszkertté változott. A magyar agrártermelés zömét ma már professzionális nagygazdaságok biztosítják, az általuk előállított termékek nagy részét pedig külföldön dolgozzák fel. Eközben a határainkon túlról nagy mennyiségű élelmiszer érkezik az országba. Brazíliából csirke, Marokkóból paprika, Kínából fokhagyma – említ néhány példát a szakember.

Emiatt fogalmazódhatott meg sokakban a kérdés a járványügyi intézkedések részeként bevezetett határlezárások és a globális ellátási lánc akadozása miatt, hogy nem fognak-e hiányozni tartósan a termékek a boltok polcairól? A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara azóta választ adott a nyugtalanító kérdésre. Lesz bőven mit ennünk, hiszen a magyar mezőgazdaság kibocsátása jóval nagyobb a belföldi szükségleteknél. Inkább amiatt kell aggódni, hogy a GDP-hez jelentős mértékben hozzájáruló magyar agrárexport a korlátozások miatt teljesen leáll - írja a szerző.

Miért baj, ha spanyol paradicsomot veszünk?

Tényleg rendben van-e az, hogy a nap, mint nap a tányérunkra kerülő ételek összetevői több 1000 kilométert utaznak az asztalunkig? Vajon a fogyasztók elgondolkodnak-e azon, hogy ugyan a spanyol paradicsom olcsó, de amikor lehetőség van rá, nem lenne jobb a gyümölcsöt/zöldséget magyar termelőtől megvásárolni?

Szép álomnak tűnik, de sajnos nincs realitása, hiszen a mostani rendszert a piac törvényei építették ki. A spanyol termelő olcsón, egész éven át, megfelelő minőségben és tetszetős kiszerelésben képes a piacot paradicsommal ellátni. Mivel erre a magyar gazdálkodók jó része nem volt képes, a fogyasztók zöme és emiatt a kereskedők is a spanyol termelőtől vásárolnak. A versenyképtelen magyar termelő felhagyott a paradicsomtermesztéssel.

A járvány nyomában járó súlyos gazdasági problémák azonban nem csak nehézséget jelenthetnek, hanem lehetőséget is. Lehetőséget arra, hogy változtassunk a szemléletmódunkon, hogy sok mindent másképpen csináljunk, mint eddig tettük. Igaz ez az élelmiszerkereskedelemben is, gazdálkodóként és fogyasztóként egyaránt. Már van jó példa. Egy 140 ezres angliai kisvárosról nevezték el Preston-modellnek.

Például Preston

Évtizedekkel korábban Preston a globalizáció nagy vesztesének tűnt. A helyi ipar nem bírta a versenyt és teljesen leépült, nem sikerült a térségbe csábítani multinacinonális cégeket. Aztán 2005-ben a városvezetés szemléletet váltott és 2018-ra Preston lett Nagy-Britannia legtöbbet fejlődő városi régiója. Az egész országban ott javultak a legtöbbet az élet- és a munkakörülmények. Ez a Preston-modell.

A városi önkormányzat előírta a hatáskörébe tartozó intézményeknek (óvodáknak, iskoláknak) , hogy helyi termelőktől vásároljanak élelmiszert. Mivel a helyi vállalkozásoknak túl nagy kihívás volt elnyerni egy-egy pályázatot, azokat „feldarabolták” és külön tendert írtak ki az egyes nyersanyagok (tej, tojás és zöldség) beszerzésére. Ezeken már sikerrel indulhattak a környékbeli termelők is.

A megrendeléseknek köszönhetően az önkormányzati pénzek nem vándoroltak az ország más részeibe, vagy éppen külföldre, hanem helyben maradtak. Emiatt fejlődésnek indultak a Preston régiójában működő gazdaságok, amelyek egyre több munkást tudtak foglalkoztatni. A város költségvetése egyre nagyobb adóbevétellel számolhatott. A helyben maradó és a termelésbe visszaforgatott pénz több bevételt hozott, mint amennyit a globális gazdaság állami segítséggel a régióba juttatott. A bővülő forrásokból Preston munkahelyteremtő és infrustruktúrafejlesztő beruházásokba kezdett, amelyeknek köszönhetően nem csak, hogy sikerült megállítania a kedvezőtlen folyamatokat, például a fiatalok elvándorlását, hanem sikerült Nagy-Britannia egyik legélhetőbb szegletévé válnia.

A szerző szerint sokan vélik úgy, hogy a Preston-modell alapján létrejövő bevásárlóközösségek protekcionista szerveződések, amelyek működése sérti az Európai Unió termékek és szolgáltatások szabad áramlásáról szóló alapelveit. Ez azonban nem így van, hiszen a közösséghez bárki csatlakozhat, a tendereken bárki indulhat. Sokkal inkább egy figyelemre méltó kezdeményezésről van szó, amely tompíthatja a globalizáció helyi közösségekre gyakorolt kedvezőtlen hatásait - írja.

Megosztás

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás