A globális élelmezésbiztonságra és a környezeti fenntarthatóságra való törekvésben a mezőgazdasági termelékenység fokozásának igénye továbbra is fennáll. A jelentős történelmi eredmények ellenére továbbra is szükség van a hektáronkénti hozam növelésére. Max Roser kutatása szerint a föld mezőgazdasági hasznosítása történelmileg a biológiai sokféleség csökkenésének fő hajtóereje világszerte. 

Az elmúlt 10 000 év során a mezőgazdasági terjeszkedés a vadonok hatalmas területeit termőföldekké és legelővé változtatta. Ma a világ lakható földterületének csaknem felét mezőgazdasági célokra használják, összesen körülbelül 48 millió négyzetkilométernyi területet, ami nagyjából ötször akkora, mint az Egyesült Államok.

Egy norvég gazda learatja a gabonáját. Még mindig bőven van lehetőség a hozam növelésére ahhoz képest, amit a gyakorlatban jelenleg elérnek és ami lehetséges. (Forrás: futurefarming.com)

Hektáronként egyről három és fél tonnára nőtt a búza

Annak ellenére, hogy az elmúlt hat évtizedben figyelemre méltó előrelépés történt a termőföld termelékenységének növelésében, a búzahozam például hektáronként egyről három és fél tonnára emelkedett, továbbra is jelentős kihívások állnak fenn. A mezőgazdasági földhasználat egyes régiókban tovább bővül, és ez veszélyt jelent a vadon élő állatok élőhelyére és a biológiai sokféleségre.

A „hozamrések” kutatása azt mutatja, hogy többet lehet tenni a növénytermesztés hatékonyságának maximalizálása érdekében. A hozamkülönbségek a jelenlegi hozamok és a meglévő növényekkel, technológiákkal és (precíziós) gazdálkodási gyakorlatokkal elérhető potenciális hozamok közötti különbséget jelentik. 

E hiányosságok megszüntetése összehangolt erőfeszítéseket tesz szükségessé az olyan technológiák elfogadására, mint az öntözés, a műtrágyák és a javított vetőmagok, valamint politikai és pénzügyi reformok a gazdálkodók támogatására és a piacra jutás megkönnyítésére.

Átállás a növényi alapú étrend felé

Ezenkívül a fogyasztási minták kezelése kiemelten fontos. A mezőgazdasági területek túlnyomó többségét hús- és tejtermékek termelik, annak ellenére, hogy ezek a termékek a világ fehérje- és kalóriaellátásának csak töredékét teszik ki. 

A növényi alapú étrendre való átállás akár 75%-kal is csökkentheti a globális mezőgazdasági földhasználatot, felszabadítva a földterületet a vadon élő állatok megőrzésére és az ökoszisztéma helyreállítására.

Akár 56%-os növekedés is lehet a globális élelmiszer-keresletben

A globális élelmiszer-kereslet 35-56%-os növekedését tükröző előrejelzések fényében a század közepére a mezőgazdasági termelékenység jelentőségét nem lehet túlbecsülni. Az emberiség a történelem sarkalatos pillanatában áll, ahol a hektáronkénti termelés növelésére való törekvés nemcsak a növekvő népesség táplálásához elengedhetetlen, hanem a bolygó biológiai sokféleségének és ökoszisztémáinak megőrzéséhez is.

A technológiai fejlesztések kiaknázásával, a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok elfogadásával és az étrendben a növényi alapú élelmiszerek felé történő átállás előmozdításával a gazdálkodók kulcsszerepet játszhatnak egy olyan jövő megvalósításában, ahol biztosított az élelmezésbiztonság, és újra virágzik a természet.

Összefoglalva, a nagyobb mezőgazdasági termelékenység felé vezető út még korántsem ért véget. Ez egy kihívásokkal teli utazás, de tele van lehetőségekkel egy ellenállóbb és fenntarthatóbb élelmiszerrendszer létrehozására a következő generációk számára.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás