Az elmúlt 20-25 évben is tovább folytatódott a talajokban a szerves anyag fogyása és lassú kicsúszásuk a semleges kémhatású (pH) tartományból. Ez pedig súlyos termésingadozást eredményez, főleg az egyre szélsőségesebbre váltó időjárási viszonyok esetén.

Növekszik a savanyú, mészhiányos talajok mennyisége

Ahogy a diagram is mutatja, lassan, de folyamatosan növekszik a rendkívül savanyú és az enyhén savanyú talajok aránya. Az elmúlt években már az intenzíven művelt talajok 35%-át sorolhatjuk oda, ahol meszezni, azaz kalciumot pótolni kellene. A savanyodás eredménye, hogy a kijuttatott műtrágya rosszul hasznosul, és a növényeket hamarabb eléri az aszály. Bizonyos tápanyagok eltűnnek, miközben számos tápanyagból toxikussá válik a talaj. Ezekre a talajokra tiszta karbonátos (Balance G) vagy huminsavas (Balance G-Humin) meszet javaslunk kijuttatni.

A hazai talajok kémhatásváltozása 2006-2022 között
A hazai talajok kémhatásváltozása 2006-2022 között. Bal tengely %-os arány, alsó tengely kémhatás (pH) érték.

Miért növekszik a lúgos talajok mennyisége is?

Miközben sok savanyító műtrágyát használunk, közel 10%-kal növekedett a lúgos vagy erősen lúgos talajok mennyisége. Ennek oka pedig a szerves anyag fogyása, a szikesedés. A sok és gyakran nem jó műtrágya, a talajvíz kipárolgása vagy a sós vizekkel való öntözés, növeli a talajok kémhatását. Ez pedig sokkal súlyosabb következménnyel jár, mint a savanyodás.

A tápanyagok felvehetetlenné válnak, a műtrágyahasználat alig látszik, a fémek állandósuló hiánya és a nagyon korai aszálytünetek jellemzik ezeket a talajokat. A megoldás, hogy drasztikusan növeljük a szerves anyag mennyiségét, és savazzuk ezeket a területeket (pl. elemi kén granulátummal – Vulcan Profi Smax). A vizet a talajban tartjuk, és öntözni is kevesebbet, de tudatosan fogunk.

Folyékony vinasz-melasz alapú NPK-val termelt kukorica
Folyékony vinasz-melasz alapú NPK-val termelt kukorica, nagyon kevés szilárd nitrogénnel, július végén. Tíz tonna/ha feletti eredmény, az aszály hetekkel később fogta meg az állományt.

Mindenhol segítene a szerves anyag?

A szerves anyag az, ami képes „elnyelni – pufferelni” a savakat, a lúgokat és sokkal több vizet tárolni. Vagyis ahhoz, hogy megállítsuk a talajok szétesését, szerves anyagú trágyázást kell alkalmazni.

A vinasz vagy a melasz (Power, Melavin) folyékony szerves trágya, amihez mindenki hozzá tud jutni. Ezekkel gyorsabban és nagyon kis költséggel tudnánk a talajok romlását megakadályozni, a tápanyagokat és a vizet a növény számára elérhető formában tartani. Néhány száz liter/ha dózist a folyékony szerves trágyából mindenki ki tud – ha akar – juttatni.

Folyékony NPK-val és szilárd műtrágyával termelt cukorrépa
Folyékony NPK-val és szilárd műtrágyával termelt cukorrépa, öntözött Nyírségi talajon, szeptember elején. Egy-egy répa meg fogja haladni a 7,0 kg-os súlyt a felszedésig.

Aki nem hiszi, nézzen vissza!

Akik kételkednek a leírtakban, azoknak javaslom, hogy nézzék vissza az elmúlt 5–10 évi termésmennyiségeiket. A repce kicsúszott a hazai agrárium alól, most a kukorica következik. A kalászosok termésmennyisége nem növekszik, a beltartalom folyamatosan romlik. A napraforgó pedig stagnál (már Ukrajna is megelőz bennünket), és az olajtartalom is egyre gyakrabban elmarad. Nagyon gyorsan változik a klíma, aminek ellensúlyozására sokkal jobb talajokra lenne szükségünk.

Vulcan Power kampány

Vulcan Balance G kampány

Tekintse meg videóinkat is:

Vulcan Agro logó

www.vulcanagro.hu
Tel.: +36-70/905 5000

(x)

További híreink

Amikor a méretek számítanak: az óriás lódarázs és a brutális toxinja

2024.11.11.

A lódarazsak különösen az óriás lódarázs (Vespa mandarinia) hírhedt félelmet keltenek az emberek körében. Ez a méretes rovar nemcsak az ázsiai országokban okoz problémát, hanem már Európában is felütötte a fejét. Milyen veszélyt jelent az emberekre és a környezetre? Hogyan lehet felismerni és kezelni jelenlétüket? Cikkünkben megválaszoljuk a leggyakrabban feltett kérdéseket az óriás lódarázzsal kapcsolatban.

Alaposan nyakon öntik a gazdákat támogatásokkal

2024.11.11.

Október végéig a kormány 21 agrár- és vidékfejlesztési pályázati felhívást tett közzé, amelyek összesen mintegy ezer milliárd forintos támogatást biztosítanak.

Elképesztő drágulás a magyar termőföldpiacon – mutatjuk, hol a legmagasabbak az árak!

2024.11.11.

Magyarországon a termőföldárak 2023-ban is tovább növekedtek, bár a korábbi évekhez képest mérsékeltebb ütemben. Az országos átlagot tekintve a mezőgazdasági és erdőgazdasági célú területek ára 7,9%-kal emelkedett 2022-höz képest.

Miért eszünk libát Márton-napon? Ne csak egye, ismerje meg a kapcsolódó legendát és hagyományokat is!

2024.11.11.

A mondás szerint „aki Márton napján libát nem eszik, egész évben éhezik”, ezért a libasült, ludaskása, és a libaleves mellett az újbor is elengedhetetlen része a Márton-napi menünek.

Az MI-vezérelt vállalkozások jövőjéről beszéltek Győrben a szakértők

2024.11.11.

A Széchenyi István Egyetem Spinoff Klubjának évadnyitó pódiumbeszélgetésén a mesterséges intelligencia (MI) üzleti felhasználási lehetőségeiről beszéltek a technológiával foglalkozó szakemberek

Kemény télre készüljünk? A meteorológusok elárulták, miért lehet rekordhideg!

2024.11.11.

A meteorológusok idén kemény telet jósolnak, de vajon mennyire megbízhatóak ezek a hosszú távú előrejelzések?

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus BLD6 Rakodógép
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BLD6 Rakodógép

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 83 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás