A szelénhiány, valamint a sertések csökkent növekedése és szaporodási teljesítménye között szoros összefüggés áll fenn. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A szelén, amely alapvető fontosságú nyomelem, antioxidánsként működik. A sertésekben elpusztítja a peroxidokat, mielőtt azok károsíthatnák a sejtmembránokat. Ez csökkenti a lipidmembránok épségének fenntartásához szükséges E-vitamin mennyiségét.

A szerves szelén megfelelő pótlása minimálisra csökkentheti az elválasztás utáni problémákat. (Fotó: Pixabay)

A szelén több antioxidáns enzimnek, köztük a glutation-peroxidáznak is alkotóeleme, amely véd az oxidatív károsodástól. A glutation-peroxidáz fontos szerepet játszik a redoxkontrollban is, vagyis abban a folyamatban, amelynek során az oxidánsok és antioxidánsok egyensúlyba kerülnek a sejtekkel a sejtreakciók szabályozása és az egészséges működés fenntartása érdekében. A szelén szükséges a DNS-javításhoz és a vírusfertőzésekkel szembeni ellenálláshoz, valamint fokozza az immunválaszt, a szaporodást és a növekedést.

Különbségek a szervetlen és a szerves szelén között

A természetben a szelén szerves és szervetlen formában található meg. A szervetlen szelén szelenit, szelenát és szelenid, valamint fémes formában is előfordul. Ezzel szemben a szerves szelént főként szelenometioninként (SeMet) tartalmazzák a takarmányok, gabonák és olajos magvakból készült ételek. Az állatok a szelént főként SeMet formájában kapják, és így jobban alkalmazkodnak a szelén felhasználásához ebben a természetes vagy szerves formában.

A növények a talajból a szelént szelenit vagy szelenát formájában veszik fel, majd szelenoaminosavakat szintetizálnak, beleértve a SeMetet, amely a gabonaszemekben lévő szelén mintegy 50%-át teszi ki. A talaj szelénkoncentrációja jelentősen változik, ami befolyásolja a növények számára való hozzáférhetőségét.

Savanyú talaj-pH vagy alacsony talajszellőzés esetén a szelén oldhatatlan komplexeket képezhet a vas-hidroxiddal, és rosszul hozzáférhetővé válik. Következésképpen az állati takarmány-összetevők szeléntartalma is változik. Az étrendi szelénpótlás hatékony eszköz a szelénhiány leküzdésére és a haszonállatok, köztük a kocák magas termelési és szaporodási teljesítményének fenntartására.

Jobban felszívódik a szerves szelén

Az elmúlt 50 évben használt legfontosabb szelénpótlás a szelenit és a szelenát volt, mindkettő a szelén szervetlen formája. Ezeknek a szervetlen formáknak vannak korlátaik, például a magas toxicitás, a más ásványi anyagokkal való kölcsönhatás, a tejbe, húsba és tojásba való átvitel alacsony hatékonysága, valamint a szervezetben lévő szeléntartalékok kialakításának és fenntartásának képtelensége.

A szerves szelén, mint például a SeMet, a szervetlen szelénhez képest jobban felszívódik, és megmarad a szervezetben. A szerves szelén lehetővé teszi az állatok számára, hogy szeléntartalékokat képezzenek, és tartsanak fenn a szövetekben, javítja az antioxidánsok állapotát és védekezését, valamint biztosítja a szelén hatékony szállítását az anyától a magzathoz és az újonnan született malachoz a méhlepényen, a kolosztrumon és a tejen keresztül.

Nem minden szerves szelén egyforma

A szelén szervetlen és szerves formái közötti különbségek széles körben ismertek. A szerves szeléntermékek között azonban jelentős különbségek lehetnek a toxicitás, a stabilitás és a hatékonyság tekintetében is.

A szelén élesztőn belüli felosztása az előállítás módjától függően eltérő, ami olyan paramétereket befolyásol, mint az eltarthatóság, a biológiai hozzáférhetőség és a biológiai hatékonyság. A szerves szelén-élesztőforrások magas szintű, igazolt stabilitást mutattak premixben, összetett takarmányban és pelletálás után, bár további forrásfüggő különbségeket is megfigyeltek közöttük.

A szelénpótlás jelentősége a nevelési időszakban

Az elválasztás utáni időszak kritikus a sertéstenyésztésben, mivel a malacok olyan stresszfaktoroknak vannak kitéve, amelyek kedveznek a kórokozó baktériumok fejlődésének az emésztőrendszerben, ez pedig növekedési lemaradáshoz és hasmenéshez vezet. A szerves szelén megfelelő pótlása minimálisra csökkentheti az elválasztás utáni problémákat, mivel védi a malac szervezetét a szabad gyökök által okozott sejtkárosodástól, amely ebben az időszakban a malac étrendjének és környezetének változásai miatt megnövekszik.

Tanulmányok kimutatták, hogy a szervetlen szelén szerves szelénnel való helyettesítése növelheti a szelén felszívódását és biológiai aktivitását. A kutatások szerint egy 21 napos, elválasztott, gyakorlatias táppal etetett malacnak körülbelül 2 hétig 0,5 ppm kiegészítő szelénre van szüksége, ami az elválasztás utáni 5. hétre 0,35 ppm-re csökkenthető. Az Egyesült Államokban a megengedett maximális szelénkiegészítés 0,3 ppm. Egy nagyméretű koca- és kocakísérletben a 0,3 ppm Sel-Plex-szel –  egy élesztő alapú, szelénnel dúsított technológiával – kiegészített kocák malacainak körében a kocakísérleti fázisban kevesebb elhullást és selejtezést tapasztaltak.

A szelénpótlásra vonatkozó követelmények

A különböző élettani funkciók fenntartásához szükséges szelén mennyisége jelentősen eltérhet. Például az erős immunfunkció fenntartásához általában nagyobb szelénszükséglet szükséges, mint a növekedéshez és karbantartáshoz szükséges mennyiség. Ez különösen fontos a nevelősertések esetében, amelyek számos stresszorral és kihívással találkoznak.

Az egyéb antioxidánsok és prooxidánsok szintje a takarmányban változhat, és mivel a szelén az antioxidáns védekezés alapvető része, a szelénigénye a takarmánytól függően eltérő lehet.

A sertések szelénszükségletére vonatkozó jelenlegi ajánlások 0,15 és 0,3 ppm között mozognak, de kereskedelmi körülmények között a stressz szintjétől függően magasabb is lehet a szelénszükséglet.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás