Jön a tavasz – és a vedlési időszak. Egy idősebb ló tulajdonosának érdemes odafigyelnie a szőrváltás mikéntjére, ugyanis több dologról árulkodhat – figyelmeztet a lovasok.hu oldalon megjelent írás. Ha ugyanis bizonyos hormonokból túl sok vagy túl kevés van, a szervezet nem tudja fenntartani az egyensúlyt, és rendellenességek lépnek fel.

Az endokrin rendszer olyan szerveket foglal magába, mint például a hipotalamusz, az agyalapi mirigy (hipofízis) és a pajzsmirigy. Ezek irányítják a szervezetet olyan módon, hogy bizonyos szerveket, folyamatokat befolyásoló hormonokat bocsátanak ki, adott feladatok elvégzésére. Ha a hormonokból túl sok, vagy túl kevés van, a szervezet nem tudja fenntartani az egyensúlyt, és rendellenességek lépnek fel.

Fontos felmérni a ló takarmányfelvételét, amibe beletartozik a széna, a legelő (és annak minősége), az abraktakarmány, a kiegészítők, és nem utolsósorban a nasi is. (Fotó: Pixabay)

PPID vagy Cushing-szindróma, metabolikus szindróma

Lovaknál a két leggyakoribb endokrin probléma, a PPID vagy Cushing- kór, valamint a metabolikus szindróma. Egyik leggyakoribb tünete, a visszatérő savós patairha-gyulladás (laminitis).

A takarmányozás nagyon fontos, a laminitishez kapcsolódó endokrin rendellenességek megelőzésében és kezelésében. Kutatások szerint, a Cushing-kóros vagy metabolikus szindrómás lovak 50-80%-a laminitisben szenved. Emiatt fontos felmérni a ló takarmányfelvételét, amibe beletartozik a széna, a legelő (és annak minősége), az abraktakarmány, a kiegészítők, és nem utolsósorban a nasi is.

A megfelelő kondíció fenntartása érdekében, lehetőleg kerülni kell az extra csemegék túlzott adagolását.

Laminitis

A legeléssel összefüggő laminitist, az emészthető szénhidrátban (cukrokban) gazdag fű elfogyasztása után fellépő, – az emésztőrendszer baktérium flóra megváltozásából eredő – gyomor- és bélrendszeri zavarok váltják ki. Megfigyelések szerint az inzulinrezisztens állatok érzékenyebbek a betegségekre, míg a normál inzulinérzékenységű lovaknál kisebb valószínűséggel fordul elő a probléma.

A PPID jellemzően 15 évnél idősebb lovaknál alakul ki. Egyes kutatások szerint az ilyen lovaknak akár a 20-30%-a is érintett lehet. Az érintett állatok agyalapi mirigye megnagyobbodik, és nagy mennyiségű mellékvese- és más agyalapi mirigy hormonokat szabadít fel, amelyek arra „utasítják” a mellékveséket, hogy termeljenek még több kortizolt (más néven stresszhormont).

A túlzott hormontermelés eredményeként, különböző problémák merülnek fel:

  •  hosszú, göndörödésre hajlamos szőr
  •  elégtelen vedlés
  •  visszatérő laminitis (savós patairha-gyulladás)
  •  izomtömeg elvesztése a háton és a fartájékon
  •  gyakori a megnövekedett vízfogyasztás és a nagy mennyiségű vizelés
  • a meggyengült immunrendszer miatt gyakoribbak a fertőzések
  •  lassú sebgyógyulás
  •  teljesítménycsökkenés, egészen a letargikus állapotig

Ezenkívül a PPID súlyosbítja az inzulinszabályozási problémákat, az arra genetikailag hajlamos pónik és lovak esetén.

Egyfajta jóléti betegség

A PPID-s lovaknál kiemelten fontos odafigyelni a takarmányozásra. (Érdemes megemlíteni, hogy a Cushing-kór egyfajta jóléti betegségnek számít: a vadon élő lovaknál még nem diagnosztizáltak Cushing-kórt. Ott ugyanis a szénhidrát és egyéb tápanyagok bevitele összhangban van a ló szükségleteivel.)

Kerülni kell az olyan étrendet, amelyekből gyorsan felszívódó szénhidrátokhoz juthat (kukorica, zab, árpa, cukorrépa, friss legelő…stb). Helyette a rostban gazdag takarmányokat kell előnyben részesíteni: lucernaliszt, rizskorpa, szójahéj stb). A zsír értékes kalóriaforrás lehet, mert nem vált ki inzulinválaszt. (Érdemes lehet olyan tápot választani, amelynek 12% alatt van a szénhidráttartalma és minimum 6% nyers zsírt tartalmaz).

Hogyan lehet kideríteni, hogy Cushing-kóros-e egy ló?

Csak az állatorvos tud határozott diagnózist felállítani a Cushing-kórról. Tulajdonképpen egy vérvizsgálatból megállapítható. A mintát az ACTH hormonra vizsgálják. Figyelemmel kell lenni arra azonban, hogy az ACTH hormon szintje erősen évszakfüggő.

A hagyományos gyógyszeres kezelésen túl, a PPID-s lovak kezelésében segítséget nyújthat a barátcserje (Vitex agnus-castus) termése. Ez a növény hormonokat nem tartalmaz, ellenben vitexin és kaszticin hatóanyagai jótékony hatással vannak az agyalapi mirigy hormontermelésére, ezáltal oki terápiát tesz lehetővé.

Számos klinikai kísérlet kimutatta, hogy a Cushing szindrómában szenvedő lovaknak csökkentek a tünetei, valamint kedvező irányba befolyásolta a szervezetük működését.

(Forrás: lovasok.hu)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás