Az emberiség meglehetősen régen, a tudomány jelenlegi ismeretei szerint már 8-10 ezer éve foglalkozik azzal, hogy begyűjtse a méhek által termelt mézet. A tevékenységet az idők kezdete óta és még ma is füst segítségével a legkönnyebb megtenni. Hogy miért van ez? Füsttel igyekeznek megnyugtatni a rovarokat. Ez pedig két, együttesen jelentkező dologra vezethető vissza. A veszély és a kommunikáció megzavarása okozza a hatást, amivel a méhészek egyszerűbben gyűjthetik be a mézet.

A Telex írta meg, hogy a füst alapú technológia alkalmazása sokat változott, az alapja viszont 10 ezer éve ugyanaz. Ahogy egy Valencia melletti őskori rajzon, a Pókok barlangjában készült ábrázoláson is jól látszik, már nagyjából 8-10 ezer évvel ezelőtt is füst, vagy legalábbis tűz segítségével próbálták meg elvenni a méhek mézét.

Az emberiség a tudomány jelenlegi ismeretei szerint már 8-10 ezer éve foglalkozik azzal, hogy begyűjtse a méhek által termelt mézet, ezt még ma is füst segítségével a legkönnyebb megtenni

A két ok alapja

A méhészek egy része ma is füsttel igyekszik megnyugtatni a rovarokat. Ez pedig két, együttesen jelentkező dologra vezethető vissza. A füst megjelenése azt jelzi a méheknek, hogy tűz, vagyis veszély közeleg. Erre úgy reagálnak, hogy felkészülnek a fészek elhagyására, ám mivel ez potenciálisan egy teljesen új otthon felkutatását és létrehozását is magában hordozza, ösztönösen úgy számolnak, hogy rengeteg energiára lehet szükségük. Ezért annyi mézet szívnak a gyomrukba, amennyit csak tudnak, hogy ezzel biztosítsák a minél további túlélést. Teli gyomorral viszont nem, vagy csak alig tudnak csípni. Így aztán, ha füstölővel érkezik a méhész a kaptárakhoz, hamar biztonságban lesz - írták.

Ezek a vegyületek riasztási reakciót váltanak ki a többi méhben, amelyek viszont hasonló feromonokat termelnek, így hamarosan az összes méh riadóállapotba kerül, és készen áll megtámadni mindent, ami betolakodónak tűnik. A füst viszont megzavarja a méhek szaglását, így nem képesek érzékelni a feromonok alacsony koncentrációját. 

Szaknyelven úgy mondanák ezt, hogy a füst csökkenti az antennák elektroantennográfiás válaszát. A köznyelvben viszont inkább úgy terjedt el a jelenség, hogy a füst lenyugtatja a méheket. A hatás viszont nem végleges, úgy 10-20 percen belül visszatér a méhek antennáinak érzékenysége, így ennyi idő van a méz begyűjtésére - írták.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás