Miért a nyúl tojja a húsvéti tojást?
A húsvét nem csak a keresztény és zsidó kultúra ünnepe, hanem a tavasz eljövetelét is ünnepeljük ezen a hétvégén. De miért változik minden évben az ünnep dátuma és miért a nyúl tojja a húsvéti tojást ezen az ünnepen? Ennek jártunk utána.
Az időjárás egyre kegyesebb hozzánk. A mezőgazdaságban tevékenykedő gazdák napról napra több időt töltenek a szántóföldeken, határozottan megérkezett a tavasz. Mindezt megünnepelvén érkezett el idén is húsvét ünnepe, melyet nem csak a keresztények és zsidók, hanem jóformán mindenki megünnepel a világon. Jézus feltámadásán túl ugyanis a tavasz beköszöntét is ünnepeljük ezen a jeles napon, ami évről évre másik időpontra esik.
Ennek oka, hogy nincsen meghatározott dátumhoz kötve az ünnep. Sokáig vita tárgyát képezte, hogy mikor ünnepeljük egyáltalán. Végül azonban megszületett a megállapodás: minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnapra kell, hogy essen húsvét vasárnapja.
Hirdetés
De honnan ered a nyúl és a tojás, mint a húsvét jelképe?
A tavasz beköszöntével az élővilág újjászületik, az élet felpezsdül, a növények kizöldülnek, az állatok egy része pedig tavaszhoz köthetően szaporodik. A tojás szinte minden vallásban ezért lett az élet és az újjászületés szimbóluma. A tojásfestésből egyébként a keresztények csináltak szokást Kr.u. 200 körül. A hiedelem szerint a tojás színében a piros a szerelmet, a Napot, valamint a mártírok vérét jelképezi.
Egy másik, pogány legenda viszont azt tartja, hogy a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap Ostra istennő napja volt, a tavasz ünnepe. Ostrának volt egy különleges madara is, ami színes tojásokat tojt. Egy napon aztán az istennő átváltoztatta a madarat nyúllá a gyermekek szórakoztatására, azóta a húsvéti nyúl tojja a színes tojásokat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés