Miért vetették el már januárban a búzát a román gazdák?
Már januárban elvetették a búzát Romániában, a Craiova melletti Șimnicen. Az ottani gazdáknak nem ment el az eszük, csupán a betakarítási ütemterven változtattak az elmúlt évek tapasztalatai alapján. Amennyiben ugyanis a hagyományos, megszokott időpontban vetik el a gabonát, az a globális felmelegedés miatt már kifogja a száraz, forró időszakot, így sokkal gyengébb terméseredményeket hoz. Egyre dőlnek a melegrekordok dél-keleti szomszédunknál.
A román Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése alapján a 2020-as tavasz újabb melegrekordokat dönthet. A bukaresti Mezőgazdaságtudományi és Erdészeti Akadémia (ASAS) jelentése alapján a tavalyi év a legmelegebb volt a romániai meteorológiai mérések történetében. Egyre gyakoribbá váltak a korábban a térségben ismeretlen tornádók, a hőmérséklet tavaly januárban elérte a plusz 22 fokot is. 2019 végét és a 2020-ból eddig eltelt napokat a súlyos aszály uralta, ami szokatlan meleggel társult - írta a Maszol.ro portál.
Ugyan van csapadék, de nem egyenletesen
Az ASAS felmérései szerint az egyre szárazabb évek ellenére több csapadék esik, mint korábban. Azonban ez nem oszlik meg egyenletesen. Az igen hosszú aszályos időszakot hatalmas viharok követik. Ilyenkor 60-70 liter, sőt, ritka esetben 200 liter csapadék is lehull négyzetméterenként – a jövőben pedig ez a jelenség tovább erősödik majd. A hosszú aszályos időszakokban a föld porszerűvé válik. Eltömi a talaj pórusait, így megakadályozza, hogy a víz beszivárogjon a földbe. A csapadék tehát egyszerűen végigfolyik a föld felszínén, ahelyett, hogy elraktározódna a mélyebb rétegekben. Az ASAS szerint mindenképpen fel kellene használni a földre lehulló, elfolyó csapadékot. Az elvezetés után ciszternákban lenne érdemes összegyűjteni, majd a vízmennyiséget öntözőrendszereknél és az állatok itatásánál lehetne felhasználni.
Hirdetés
Mit hoz a jövő a román gazdák számára?
Román klimatológusok előrejelzései szerint 2021. és 2050. között Romániában a nyár folyamán az átlaghőmérséklet akár 4 Celsius fokkal is növekedhet, a csapadékmennyiség pedig 18 százalékkal csökkenhet. A nyáron nem lesz ritka az árnyékban mért 40 Celsius fokos forróság. A borúlátó forgatókönyv szerint 2061 és 2090 között a nyári hónapokban az országban akár 8 Celsius fokkal is emelkedhet az átlaghőmérséklet, a csapadék pedig 33 százalékkal lehet kevesebb - írta a portál.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés