Mik az öntözés főbb szabályai?
A nyári melegben, ha jó termést szeretnénk konyhakertünkben, nélkülözhetetlen az öntözés. Azonban nem mindegy, hogy mikor, hol és milyen módon öntözzük növényeinket. Íme, néhány jó tanács a megfelelő öntözéshez.
- Az esti szürkületben vagy igen kora hajnalban öntözzön, mert ekkor a legkisebb a kiöntözött víz párolgása.
- Tűző napsütésben semmi esetre se öntözze a növények leveleit, mert a nagy hőkülönbség következtében megperzselődnek.
- Ritkábban és nagyobb vízmennyiséggel öntözzön. A gyakori, de felszínes „húsvéti locsolás” csak a talaj felszínét hűti le és nedvesíti meg, de a növények gyökereihez nem jut el.
- Ha öntözés után a talaj felszíne megszikkadt, azonnal kapáljon sekélyen. A porhanyós talajfelszín megakadályozza, hogy a talajba juttatott víz elpárologjon.
- A talaj felszínét takarja le fűkaszálékkal, gyaluforgáccsal, kéregtörmelékkel, rostos tőzeggel vagy műanyag fóliával. Ezek hűvösen tartják a talaj felszínét, mérséklik a nedvesség elpárolgását, megakadályozzák a gyomosodást és (kivéve a műanyag fóliát) elbomolva növelik a talaj humusztartalmát.
- Ha kannával vagy tömlővel öntöz, akkor juttassa a vizet közvetlenül a növények tövéhez. Ez a legtakarékosabb öntözés, a legkevesebb víz párolog el és legkevésbé kedvez a gombás betegségek elterjedésének.
- A cserépben, edényben, balkonládában élő növények gyökerei viszonylag meleg kis talajtömegben kénytelenek vegetálni. Ez a földtömeg a meleg nappalokon gyorsan kiszárad és módfelett felmelegszik. Ezért az edényes növényeket a meleg, nyári napokon kétszer-háromszor is meg kell öntözni.
- A legkorszerűbb vízellátást a telepített öntözőberendezések teszik lehetővé. Az automata öntözőberendezés még akkor is öntöz, amikor a kert gondozója a tenger partján élvezi a szabadságát.
- A melegkedvelő növényeket (paradicsomfélék, tökfélék, bab, stb.) reggel kell öntözni, hogy minél hamarabb felmelegedjen a gyökerük. A hidegkedvelőket (káposztafélék, borsó, retek, stb.) este kell öntözni, hogy minél tovább tartson a lehűlt időszak
- Tűző napsütésben (ha csak akkor érünk rá) is lehet öntözni a növények levelét. Csak arra kell figyelni, hogy bőséges vízzel, hogy lehűlhessen. Nem szabad csak megspriccelni, mert akkor tényleg megég.
- Nem a gyökérzóna átnedvesítése a lényeges, hanem a gyökerek alatti földréteg nedvesítése, mert az serkenti a gyökerek lefelé növését a kiegyenlített zónába.
Amennyiben ezeket a jó tanácsokat sikerül betartani, nagy valószínűséggel sikeresen termeszthetünk konyhakertünkben zöldségeket.
Forrás: balintgazda.hu
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés