A nyári melegben, ha jó termést szeretnénk konyhakertünkben, nélkülözhetetlen az öntözés. Azonban nem mindegy, hogy mikor, hol és milyen módon öntözzük növényeinket. Íme, néhány jó tanács a megfelelő öntözéshez.

  1. Az esti szürkületben vagy igen kora hajnalban öntözzön, mert ekkor a legkisebb a kiöntözött víz párolgása.
  2. Tűző napsütésben semmi esetre se öntözze a növények leveleit, mert a nagy hőkülönbség következtében megperzselődnek.
  3. Ritkábban és nagyobb vízmennyiséggel öntözzön. A gyakori, de felszínes „húsvéti locsolás” csak a talaj felszínét hűti le és nedvesíti meg, de a növények gyökereihez nem jut el.
  4. Ha öntözés után a talaj felszíne megszikkadt, azonnal kapáljon sekélyen. A porhanyós talajfelszín megakadályozza, hogy a talajba juttatott víz elpárologjon.
  5. Juttassuk a vizet közvetlenül a növények tövéhez, így a leggazdaságosabb
    A talaj felszínét takarja le fűkaszálékkal, gyaluforgáccsal, kéregtörmelékkel, rostos tőzeggel vagy műanyag fóliával. Ezek hűvösen tartják a talaj felszínét, mérséklik a nedvesség elpárolgását, megakadályozzák a gyomosodást és (kivéve a műanyag fóliát) elbomolva növelik a talaj humusztartalmát.
  6. Ha kannával vagy tömlővel öntöz, akkor juttassa a vizet közvetlenül a növények tövéhez. Ez a legtakarékosabb öntözés, a legkevesebb víz párolog el és legkevésbé kedvez a gombás betegségek elterjedésének.
  7. A cserépben, edényben, balkonládában élő növények gyökerei viszonylag meleg kis talajtömegben kénytelenek vegetálni. Ez a földtömeg a meleg nappalokon gyorsan kiszárad és módfelett felmelegszik. Ezért az edényes növényeket a meleg, nyári napokon kétszer-háromszor is meg kell öntözni.
  8. A legkorszerűbb vízellátást a telepített öntözőberendezések teszik lehetővé. Az automata öntözőberendezés még akkor is öntöz, amikor a kert gondozója a tenger partján élvezi a szabadságát.
  9. A melegkedvelő növényeket (paradicsomfélék, tökfélék, bab, stb.) reggel kell öntözni, hogy minél hamarabb felmelegedjen a gyökerük. A hidegkedvelőket (káposztafélék, borsó, retek, stb.) este kell öntözni, hogy minél tovább tartson a lehűlt időszak
  10. Tűző napsütésben (ha csak akkor érünk rá) is lehet öntözni a növények levelét. Csak arra kell figyelni, hogy bőséges vízzel, hogy lehűlhessen. Nem szabad csak megspriccelni, mert akkor tényleg megég.
  11. Nem a gyökérzóna átnedvesítése a lényeges, hanem a gyökerek alatti földréteg nedvesítése, mert az serkenti a gyökerek lefelé növését a kiegyenlített zónába.

Amennyiben ezeket a jó tanácsokat sikerül betartani, nagy valószínűséggel sikeresen termeszthetünk konyhakertünkben zöldségeket.

Forrás: balintgazda.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Madárnak nézik a vásárlókat? Ismét csalók próbálkoznak tűzifával

2024.11.08.

A Pilisi Parkerdő Zrt. egyik vásárlójának jelzésére kezdett vizsgálatba a Nébih egy újabb tűzifás csalás ügyében.

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás