A szilvafa metszése minden évben fontos feladat, akár egy facsemetéről, akár egy öreg fáról van szó. Ennek során lehet beállítani a korona alakját, befolyásolható, milyen legyen a terméshozam, mennyi napfény érje a gyümölcsöket, és ezáltal minél jobb minőségű termés jöhessen létre. Cikkünkben leírjuk, hogy mikor aktuális a szilvafa metszése és hogyan lehet ezt a lehető legjobban elvégezni.

Az Agrárszektor írta meg, miért fontos a szilvafa metszése. Amikor ugyanis elkezdenek alakítani egy koronát, a szilvafa metszése során nagy figyelmet kell szentelni annak, hogy a fa elérje az egészséges termésmaximumot és hogy a napfény nagyjából egyenletesen érje a gyümölcsöket. A szilvafa metszésének célja az, hogy a korona kezelhető formájú és méretű maradjon, egyszerre legyen tömör és szellős, és hogy könnyen lehessen majd a lekvárba és a cefrébe való gyümölcsöket leszüretelni. A szilvafa metszése továbbá segítséget nyújthat a betegségek elleni védekezésben, sőt, azok megelőzésében is. Amennyiben a gyümölcsök nem érnek össze egymással, kevésbé veszélyeztetett a fa például a gyakori moníliával és más gyümölcsbetegségekkel szemben is.

Nagyon fontos a termés szempontjából is a szilvafa metszése

Mikor esedékes a szilvafa metszése?

A szilvafa metszésére a többi csonthéjas gyümölcshöz (barack, meggy, cseresznye) hasonlóan tavasszal kerül sor. A tevékenységnél fontos a jó időzítés: az a legjobb, ha a szilvafa metszése közvetlenül a virágzás előtt, vagy közben történik. Amennyiben a szilvafa metszése túl korán történik, azzal a betegségek szempontjából veszélybe sodorható a fa, ugyanis a sebei kora tavasszal nagyon érzékenyek. Ha viszont túlságosan későn, már a virágzás után metszik, az szintén a fa kárára válhat, mivel a fa termőképességének romlását okozhatja.

Milyen eszközökre van szükség a szilvafa metszéséhez?

  • fiatal fáknál: mellévágó olló (metszőolló)
  • idősebb fáknál: mellévágó olló + ágvágó, ágfűrész, kacorkés vagy láncfűrész
A szilvafa metszése lépésről lépésre:

A szilvafa metszése egy összetett folyamat, amit a fa életének meghosszabbítása érdekében fontos minden évben a megfelelő módon elvégezni. A szilvafa metszése során a következő lépésekre érdemes nagy figyelmet fordítani:

Ültetéskori metszés

Szerencsére a szilvafák azon növények közé tartoznak, amik kevés gondozás mellett is kitűnően fejlődnek. Ám van egy-két dolog, amit a szilvafák esetében sem szabad elmulasztanunk. Az Agrároldal cikkéből kiderül, hogy ilyen például a szilvafa ültetéskori metszése is, amit ugyanúgy kell elvégezni, mintha az alma-, vagy éppen a körtefa esetében tennénk.

Kezdésképpen válasszunk 3-4, egymástól arányos távolságra található vázágat, melyen nem egyforma magasságban ágaznak ki a törzsből. Ezeket vágjuk vissza a hosszúságuk kétharmadával. Fontos, hogy külső rügyre végezzük el a metszést, hiszen a külső rügyre metszéssel tudjuk elősegíteni azt, hogy a fa széltében is terebélyesedjen. Ez a szilva esetében különösen fontos, mivel hajlamos keskeny koronát nevelni.

Figyeljünk arra is, hogy a vázágak a törzzsel 45 foknál valamivel nagyobb szöget zárjanak be és úgy legyenek visszavágva, hogy a csúcsaik vízszintesen egy síkba kerüljenek.

A sudarat igazítsuk a vázágakhoz, mégpedig úgy, hogy visszavágás után nagyjából 120 fokos legyen a vázágak és a sudárvessző csúcsait összekötő háromszög felső szöge. A kisebb termőnyársakat mindenképp hagyjuk a fán, érintetlenül.

Koronaalakító metszés fiatal korban

A fiatal egyed metszése kiemelt fontosságú: a fa koronájának kialakítását ilyenkor kezdjük el, míg a fa könnyen kezelhető, átlátható. Alakítsuk ki a vezérágakat úgy, hogy azok legyenek kellően szellősek, a jövőben a nap az összes gyümölcsöt elérje.

Váza / katlan koronaforma

Gyakran alkalmazzák a sudaras ágcsoportos kialakítást a gyümölcsfák metszése során, ahol egy főághoz igazodik több kisebb vezérág. A csonthéjas gyümölcsök viszont ennél jobban szeretik a váza vagy katlan formát, hiszen ez esetben a fa koronájának belseje szellős, napfényes, az üreget pedig néhány széttartó vezérág, termőnyárs fogja körbe.

Az öreg fa metszése, ifjító metszés

Egy öreg szilvafa esetében gyakran alkalmazunk ifjító metszést. Így egy-egy nagyobb, idősebb ágat távolítunk el, hogy az elöregedett részek helyére friss hajtások léphessenek, ezáltal a korona megújulhasson.

A nyársak szabályozása

A szilvafa metszése során a nyársszerű ágaknak kell kiemelt figyelmet szentelnünk, amelyeknek hosszúsága néhány centimétertől akár 2 méterig is terjedhet. Távolítsuk el a túl sűrűn növő, felesleges nyársakat! A korona legyen szellős, a hosszú szilvafaágak esetében is igaz a mondás: a kevesebb több.

A felesleges hajtások eltávolítása

A szilvafa tövén keletkező új hajtásokat minden évben metsszük le, szorosan a tőnél! Távolítsuk el a koronából a befelé törő, nem termő hajtásokat, a vízhajtásokat, a felesleges termőnyársakat, és az egymással érintkező ágakat!

A legfelső hajtások visszametszése

Fontos, hogy a korona burjánzásának, magasságának is határt kell szabni. A fa metszése során ügyeljünk arra, hogy a leghosszabb termőnyársakat metsszük vissza 10-12 rügy hosszúságúra.

Ne engedjük szétterülni a koronát!

A metszés során távolítsuk el a vízszintes irányú termőágakat, igyekezzük a fát arra ösztönözni, hogy a szilva inkább a függőleges nyársakon teremjen!

Ezekre figyeljünk a szilvafa metszése közben:
  • A szilvafa metszése előtt sterilizáljuk a metszőollót alkohollal, nehogy betegséget vigyünk át egyik fáról a másikra.
  • Mindig ággyűrűre metsszünk, ha nem így teszünk, a szilvafa metszése során keletkezett sebek nehezen forrnak be, és érzékenyek lesznek a kártevőkre, kórokozókra.
  • A szilvafa metszése során ügyeljünk a metszőolló helyes tartására: az olló íves része legyen alul, a vágóéle pedig tapadjon szorosan a levágásra szánt ághoz.
  • Kezeljük a rossz sebeket! Bárhol kaphatunk olyan kertészeti szereket, amelyeket speciálisan arra fejlesztettek ki, hogy a gyümölcsfák metszése során okozott sebeket lezárják, és így megvédjék a növényt a gombáktól, kártevőktől.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás