Mikor jó minőségű a széna – és mikor rossz?
A Magyar Állattenyésztők Lapja szeptemberi lapszámában hirdette meg a Keressük az ország legjobb minőségű szénáját! című felhívást. A Kőszegi Evangélikus Középiskola kaszálójáról beküldött széna mintája bizonyult a legjobbnak. Szemlézett cikkükben a vizsgálati szempontokról és a vizsgálat menetéről írnak.
A szénának meghatározó szerepe van a növényevő állatok, különösen a kérődzők és a lovak takarmányozásában. A kérődzők a széna strukturális hatékonysága segítségével képesek a napi 10-12 óra kérődzésre, hiszen csak a megfelelő takarmány vált ki elegendő rágást és kérődzést az állatokban. Ellenkező esetben kevesebb nyál termelődik, és ennek következtében csökken a bendő pH-ja.
A mikrobiális fehérje mennyisége
A savas környezet nem kedvez a bendőben élő mikrobáknak, amelyek a nyersrost lebontását végzik. Mindezek következményeként jelentősen csökken az állat megfelelő termelésének szempontjából fontos mikrobiális fehérje mennyisége. Azonban nem csak a strukturális hatása lényeges a szénának. Jelentős szerepe van az állatok kiegyensúlyozott takarmányozásában annak, hogy milyen minőségű szénát etetünk.
Hirdetés
A széna minőségét érzékszervi és kémiai (laboratóriumi) vizsgálattal tudjuk legjobban meghatározni.
Az érzékszervi vizsgálatnál pontozással fejezzük ki a különböző tulajdonságok közötti különbségeket. Négy szempont alapján történik a pontozás:
A kapható pontok alapján négy osztályba sorolhatóak a vizsgált szénák:
- Nagyon jó (jó) minőségű széna
- Kielégítő minőségű széna
- Mérsékelt minőségű széna
- Romlott minőségű széna
Van-e a mintában mérgező növény?
Az érzékszervi vizsgálat után érdemes ellenőrizni, hogy található-e a mintában olyan növény, amely mérgező, vagy amely antinutritív anyagot tartalmaz. Amennyiben igen, akkor a növény mennyiségétől függően korrigálni kell a végső pontszámot.
A széna laboratóriumi vizsgálatát érdemes elvégeztetni, ha tudni szeretnénk annak táplálóértékét, vagy olyan növényeket is tartalmaz, amelyek vélhetően mérgezőek, vagy takarmányozási szempontból nem kedvezőek. Ha a laboratóriumi vizsgálat eredménye gyenge minőségű szénára utal, akkor a kaszálási időpont helyes megválasztásával, tápanyag-utánpótlással vagy pillangós virágúak felülvetésével lehet javítani a minőségen.
(Forrás: allattenyesztok.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés