Mikor vessük el a különféle borsófajtákat?
A borsó vagy veteményborsó, kerti borsó, kultúrborsó, termesztett borsó (Pisum sativum) a pillangósvirágúak családjába tartozó növényfaj. Tápláléknövény, az emberiség egyik legrégibb kultúrnövénye. Fontos fehérjeforrásnak számít az emberi táplálkozásban, manapság elsősorban zöldségként és állateledelként kerül felhasználásra.
A borsó világos, napos helyen, mélyrétegű, jó tápanyag-ellátottságú, meszes, vályogtalajokon fejlődik legszebben, de annyira nem válogatós a talaj típusát tekintve. A gyökereken élő baktériumok segítségével gyűjti a nitrogént, ennek ellenére meghálálja a nitrogén és foszfát műtrágyát is.
Tolerálja a szárazságot
Az idén senki sem maradt el a borsó vetésével, mivel az elmúlt egy hónap hideg és száraz időjárása igencsak vontatottá tette a kelését, fejlődését. A borsó tolerálja a szárazságot. Ha a virágzás és a kötődés idején, öntözéssel ellensúlyozzuk a szárazságot, szinte biztos, hogy bőséges termésre számíthatunk.zságot, de ahhoz, hogy a magok szépen csírázzanak, valamint hogy bőséges hüvelyhozamra számíthassunk, mindenképpen öntözni kell.
Hirdetés
A borsófajtákkal kapcsolatban sok téves információ lát napvilágot, ezért indokolt a fajták csoportjait áttekinteni – figyelmeztet a szabadfold.hu Gazdanet rovatának írása.
Velőborsó
Ebbe a csoportba a magas cukortartalmú, kiváló ízű borsók tartoznak. A cukortartalmuk lassabban alakul át keményítővé, azonban a termés szedésével ne várjunk sokáig. A borsó szemei nagyok, sima felületűek, az érett szemek lisztesek. Jellemző a fajtakör tagjaira, hogy lassan vénülnek: a szem az érése során lassabban adja le a nedvességtartalmát, ezért hosszabb ideig marad zsenge, friss.
Ennek eredményeként a betakarítására hosszabb idő áll a rendelkezésre. Nyersen fogyasztva a zsenge velőborsó édes és puha, ezért tévesen „cukorborsónak” is mondják. Vetőmagja ráncos felületű, szabálytalanul szögletes alakú, csírázásakor az alacsony hőmérsékletet megsínyli. Másodvetésre is alkalmas fajtakör, de a hozama ekkor kisebb, mint a tavaszi vetés esetén. Fajtái például: Oskar, Korvin, Tiara, Sommerwood.
Kifejtőborsó
E csoportba a korán, akár február-márciusban is vethető fajták tartoznak, mert bírják a fagyos tavaszi időjárást, már 3-4 Celsius-fokon is csíráznak. A kikelt növények pedig a mínusz 4-5 fokot is elbírják. A termésükben lévő cukortartalom a betakarítást követően gyorsan átalakul keményítővé, így elveszti frissességét, finomságát. Ezért a leszedés után nem várhatunk sokáig a feldolgozásukkal. A száraz mag formája gömbölyű. Fajtái például: Rajnai törpe, Debreceni sötétzöld, Debreceni világoszöld.
Cukorborsó
E fajták cukortartalma a legnagyobb, a hüvelyükkel együtt fogyasztjuk. Nem várjuk meg, hogy a hüvelyben a szemek kifejlődjenek, mert a hüvely nem tartalmaz pergamenszerű hártyát, így nem szálkás, rövid párolás után már ehető. A fajtákat tekintve ebbe a csoportba a középérésűek tartoznak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés