A zürichi és bázeli egyetem, az Agroscope és a Research Institute of Organic Agriculture (FiBL) kutatóiból álló kutatócsoport kimutatta, hogy az arbuszkuláris mikorrhiza gombákkal végzett talajoltás műtrágyák vagy peszticidek nélkül segíthet fenntartani, sőt, akár javítani a hozamot. A kísérlet során a gombákat vetés előtt keverték a talajba 54 észak- és kelet-svájci kukoricatermelő gazdaság 800 kísérleti parcelláján. A kutatócsoport felfedezte, hogy a mikorrhiza gombák talajba oltása akkor volt a leginkább hatásos, amikor a talajban már sok gombakórokozó volt jelen.

A gombák tevékeny közreműködésével 40 százalékos termésnövekedést értek el a parcellák egynegyedében. A parcellák egyharmadában viszont nem tapasztaltak hozamnövekedést, sőt, egyes esetekben még csökkenést is megfigyeltek - írta a Zürichi Egyetem (Universität Zürich - UZH) anyagára hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság.

A mikorrhiza gombák a talajban a növényeket legyengítő kórokozók elleni védőpajzsként működtek - képünk illusztráció

A talaj különféle kémiai, fizikai és biológiai tulajdonságainak vizsgálatával, beleértve a talajlakó mikrobák biodiverzitásának elemzését is, a kutatócsoport felfedezte, hogy a mikhorizza gombák talajba oltása akkor volt a leginkább hatásos, amikor a talajban már sok gombakórokozó volt jelen.

Védelmi megoldás a kórokozók ellen

A mikorrhiza gombák a talajban a növényeket legyengítő kórokozók elleni védőpajzsként működtek. Így a szokásos hozamot olyan területeken is fenn tudták tartani, ahol a mikorrhiza gombák nélkül termésveszteség lépett volna fel. Ezzel szemben a kórokozókkal nem szennyezett területen a mikorrhiza gombáknak csak csekély hatásuk volt. Az ott lévő növények egyébként is erősek voltak és megfelelően növekedtek. Ilyen esetekben a mikorrhiza gombák használata nem jár további előnyökkel - írták.

A mikorrhiza fajtái

Azt már az AGRO.bio írta meg, hogy a jótékony gombafonalak legősibb és legelterjedtebb típusa az arbuszkuláris mikorrhiza. Az arbuszkuláris gombafajok érzékenyek a mezőgazdasági művelésre és a gombaölő szerekre, így érdemes pótolni ezen gombafajokat a mezőgazdasági művelés alatt álló területeken. A természetben főként az Acaulospora, a Gigaspora, a Glomus és a Scutellospora nemzetségekhez tartozó gombafajok vannak jelen. Ha tapasztaljuk ezen mikorrhiza gombák jelenlétét, akkor nem érdemes mesterséges granulátumokat alkalmazni, hiszen egymás kolonizációját befolyásolhatják.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás