Ellenállóbb lesz a szárazság okozta stresszel szemben a mikorrhizált növény, és a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenállósága is fokozódik.  A gomba és növény kapcsolat az eddig talált legkorábbi mikorrhiza kövületek tanúsága szerint legalább 400 millió évre nyúlik vissza. A mikorrhiza szó magyarul gombagyökeret jelent. A németországi erdőkben folytatott vizsgálatai során Abel Frank alkotta meg a görög „mykes”(gomba) és „rhiza” (gyökér) szavakból - írta az Agrofórum szakcikkében Südiné Fehér Anikó.
A mikorrhiza segíthet, hogy a növény ellenállóbbá váljon a a só-, szárazság- és nehézfém okozta stresszel szemben
Az egyik legősibb és legelterjedtebb mikorrhiza-típus  az arbuszkuláris mikorrhiza (AM). Ezek a talajban élő mikroszervezetek a növények többségével képesek kapcsolatot létrehozni. Obligát biotróf élőlények, azaz a fejlődésük és szaporodásuk kizárólag gazdanövény jelenléte mellett lehetséges. Azonban növényi partner tekintetében rendszerint nem specifikusak. Képesek a legtöbb szárazföldi növénnyel – termesztett növényekkel, gyümölcsfákkal és erdőalkotó fákkal – mindkét fél számára előnyös szimbiózisban élni. Egyidejűleg több növény kolonizációjára, közös mikorrhiza hálózat létrehozására is alkalmasak.
Az endomikorrhiza gombák
A gazdanövény gyökérszövetébe hatolva jellegzetes képleteket, arbuszkulumokat, továbbá egyes esetekben vezikulumokat hoznak létre. Az arbuszkulumok a fák koronájára emlékeztető hifaelágazások, a növény és a gomba közti kölcsönös tápanyagcserét nagy felületük biztosítja. A vezikulumok duzzadt hólyagra hasonlító képletek, amelyek a növényi anyagcseretermékek raktározását szolgálják. Ebben a szimbionta kapcsolatban a gombapartner a növénytől kész tápanyagokat kap, cserébe a növény több vízhez és ásványi anyaghoz jut. A mikorrhizált növény ellenállóbbá válik a a só-, szárazság- és nehézfém okozta stresszel szemben. Gyorsabb lesz a növekedése és fokozódik a kórokozókkal és kártevőkkel szembeni ellenállósága.
Ennek az áll a hátterében, hogy versengés folyik az AM gombák és a kórokozók között a gyökéren található fertőzési helyekért. Az AM gombák olyan anyagokat is termelnek, amelyek más gombák behatolását megakadályozzák. Azonban nem csak a kórokozók ellen nyújtanak védelmet. Kísérletekkel bizonyították, hogy például a fonálférgek esetében is csökkenti a kártétel gyakoriságát. Mindezt figyelembe véve az AM gombák fontos szerepet játszanak a biológiai növényvédelemben, habár önállóan nem adnak teljes körű védelmet a károsítókkal szemben. Azonban több kísérlet is beszámol arról, hogy a gombapartnernek köszönhetően megerősödött és károsítóktól védett növény akár 71 százalékkal nagyobb termést is hozhat.
Ezek a természetben előforduló szervezetek kifejezetten érzékenyek az intenzív mezőgazdasági művelésre, a növényvédő szerek és a műtrágyák használatára. Azokon a területeken, ahol ilyen jellegű mezőgazdaság zajlik, jelentősen csökken az AM gombák száma és diverzitása. Rendelkezésre állnak azonban mikorrhiza oltóanyagok, melyek felhasználása egyre terjed világviszonylatban és Magyarországon is. Az endomikorrhiza gombák a Glomeromycota rendszertani törzsbe tartoznak. A természetben főként az Acaulospora, a Gigaspora, a Glomus és a Scutellospora nemzetségekhez tartozó fajok találhatók meg. Amennyiben az őshonos mikorrhiza gombák a területen jelen vannak, nem érdemes mesterséges beoltást végezni.
A gyökérkolonizáció kialakulását és mértékét, illetve az AM gomba-spóraképződést többféle biotikus és abiotikus tényező, valamint antropogén hatás is befolyásolja. Ezek közül a legfontosabbak a talaj fizikai és kémiai tulajdonságai, így a talaj pH-ja, foszfor- és szervesanyag-tartalma, illetve a gazdanövény és az AM gombafajok rendszertani hovatartozása.
Szinte minden talajtípusban ott vannak az AM gombák
Az AM gombák szinte valamennyi talajtípus esetén megfigyelhetők, de egyes kutatók szerint a mérsékelten lúgos, alacsony foszfortartalmú és laza szerkezetű homoktalajokon nagyobb mértékű a mikorrhizáltság. A gombák növekedési erélyre gyakorolt hatása főleg a kis termékenységű, alacsony nedvességtartalmú talajokon szembetűnőbb. A gombafonalak finom szövedéke igen érzékeny a talaj bolygatására illetve a mechanikai művelésre. Szerves takarónövények használatával elősegíthető a gyökerek kolonizációja, hiszen a talaj szervesanyag-tartalmának növelése, a szervestrágya, komposzt kijuttatása is kedvezően hat a mikorrhizáltságra. Vannak azonban olyan növények is, mint például a Brassica fajok amik olyan anyagokat választanak ki, melyek a gomba növekedését gátolják.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás