Mikotoxintűrő és -hatástalanító mikroorganizmusokkal dolgozik a Debreceni Egyetem
A Fusarium növénypatogén gombák által termelt, egészségre ártalmas mikotoxinok kontrolljában és ártalmatlanításában nagy szerepet játszhatnak azok a mikroorganizmusok, köztük élesztők és tejsavbaktériumok, melyek megfelelő mikotoxintűrő és -hatástalanító képességgel, valamint Fusarium növekedést gátló (antagonista) tulajdonsággal jellemezhetők.
A Debreceni Egyetem egyik projektjében élesztő törzsgyűjteményt hoztak létre, valamint megvizsgálták ezen mikrobák Fusarium és Fusarium mikotoxin ellenes tulajdonságait. Vizsgálataiba bevonták az indiai együttműködő partnertől (CSIR-NIIST kutatóintézet, Trivandrum, Kerala, India) kapott tejsavbaktérium törzseket is, melyek azonosítását részben a magyar egyetem szakemberei végezték el - írta az intézmény közleménye.
A technológiai alkalmazások gyakorlata
Mivel a tejsavbaktériumok között jó Fusarium antagonista sajátosságúak és jó mikotoxin elimináló képességűek voltak, ezért az indiai kollégákkal közösen tanulmányozták és igazolták ezen törzsek technológiai alkalmazhatóságát TLR3 és TLR4 technológiai felhasználhatósági szinteken kukorica silózásakor (mikotoxin elimináció), illetve kukorica-, búza- és földimogyoró magokon (Fusarium moniliforme fertőzés gátlása).
Hirdetés
A technológiai alkalmazhatósági vizsgálatokba jó mikotoxintűrő- és hatástalanító képességű élesztőket is bevontak, melyek közül két ígéretes törzs genomját megszekvenálták és a törzsek génkészletét elemezték különösképpen fókuszálva a potenciális mikotoxin hatástalanító génekre - írták.
Az élesztők mikotoxintűrése és –eliminálása molekuláris hátterének a feltárása érdekében többféle rendszerben végeztek transzkriptomikai vizsgálatot. A Schizosaccharomyces pombe hasadóélesztő fumonisin B1 mikotoxinnal kezelt illetve a Fusarium verticilloides kukoricakártevő gombával együtt-tenyésztett mintáiból, valamint a Fusarium graminearum gabonakártevővel együtt-tenyésztett Schizosaccharomyces japonicus mintákból azonosítottak a kontroll tenyészetekhez mérten eltérően kifejeződő géneket. A rendelkezésünkre álló adatbázisokból ki tudták nyerni a módosult transzkripciót mutató gének funkcióját.
A kutatási eredményeiket nemzetközi és hazai konferenciákon mutatták be, továbbá 8 darab tudományos kéziratban foglalták össze, melyek közül 3 közlemény közös az együttműködő indiai partnereikkel. Az indiai partner részéről egy kutató járt két alkalommal Debrecenben, míg hazánkból két kutató járt Indiában szintén két alkalommal a közös eredmények áttekintése és közlése érdekében - közölték.
A projekt részletei:
- Biotechnológiai kutatások Fusarium mikotoxinoktól mentes gabonafélék és élelmiszerek előállítása céljából.
- A projekt azonosító száma: 2019-2.1.13-TÉT_IN-2020-00056
- Kedvezményezett: Debreceni Egyetem
- A támogatási összeg: 69 848 054 forint
- A projekt időtartama: 2021.01.01 – 2024.06.30
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés