A brojlertermelési rendszer típusa jelentősen befolyásolja mind a madarakat, mind a környezetüket, és a különböző tenyésztési rendszerekhez eltérő mikrobiális sokféleség, közösség társul. A North Carolina State University kutatói az állatok növekedésének optimalizálása, a jólét fokozása  céljából vizsgálták a brojlertenyésztési rendszerek hatását a gazdaságok mikrobiom-összetételére és környezetükre.

A vizsgálat során a kereskedelmi és háztáji rendszerekből különböző mintákat gyűjtöttek és elemeztek, és jelentős különbségeket találtak a mikrobiális diverzitás méréseiben.

A háztáji állományok magasabb alfadiverzitás-méréseket mutattak a talaj- és vízmintákban, míg a kereskedelmi gazdaságok magasabb értékeket mutattak az alom- és takarmánymintákban. Itt is megfigyelhető a mikrobiális sokféleség (Fotó: Pixabay)

Mikrobiális taxonok

A háztáji állományok magasabb alfadiverzitás-méréseket mutattak a talaj- és vízmintákban, míg a kereskedelmi gazdaságok magasabb értékeket mutattak az alom- és takarmánymintákban. A mikrobiális diverzitásban mutatkozó különbségek az egyes mikrobiális taxonok relatív gyakoriságában is tükröződtek.

A háztáji állományokban a Proteobacteria szintje az idő múlásával nőtt, míg a Firmicultes szintje csökkent. A Campilobacterota, beleértve a Campylobacter nevű fő kórokozót is, idővel nőtt a kereskedelmi gazdaságok környezetében.

A csirkék jobb növekedési teljesítményével összefüggésbe hozható Bacteroides a háztáji gazdaságokban nagyobb mennyiségben fordult elő. A patogén Acinetobacter azonban sokkal nagyobb arányban jelent meg a háztáji csirkék ürülék- és etetőtamponmintáiban. A Brevibacterium és a Brachybacterium jelenléte, amely a brojlerállományok alacsony teljesítményéhez társul, sokkal magasabb volt a kereskedelmi brojlercsirkékből vett mintákban.

Gazdálkodási gyakorlatok és környezeti feltételek

A Muhammed Shafeekh Muyyarikkandy által vezetett kutatók szerint a mikrobiális összetételben és diverzitásban megfigyelt különbségek arra utalnak, hogy a gazdaságok gazdálkodási gyakorlatai és a környezeti feltételek jelentősen befolyásolják a baromfi egészségét és jólétét, és potenciális hatással lehetnek az emberi és környezeti egészségre.

Ezeknek az összefüggéseknek a megértése célzott beavatkozásokat eredményezhet a baromfitermelés optimalizálására, az állatok jólétének javítására, valamint az élelmiszerből származó kórokozók és az antimikrobiális rezisztencia kockázatának mérséklésére – mondták, hozzátéve, hogy ez az „Egy egészség” koncepció egyik kritikus szempontja.

A kutatás a legfontosabb mikrobiális szereplők és a kereskedelmi és háztáji állományokban tapasztalható ingadozásaik megértésével alapot nyújt a madarak egészségének és jólétének optimalizálását célzó célzott stratégiák kidolgozásához.

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás