A mezőgazdaság az utóbbi időben erőteljesen megindult a digitalizáció útján. A GPS, a drónok elterjedése a növénytermesztésben már mindennaposnak tekinthető, most viszont az állattenyésztésbe, ezen belül a takarmányozásba is kezd beférkőzni a modern technika.

A precíziós technológiák egyre nagyobb teret hódítanak a mezőgazdaságban, elsősorban a növénytermesztés területén. A helymeghatározáson alapuló rendszerek segítségével például a gazdaságok jelentős megtakarítást érhetnek el az üzemanyagok, növényvédőszerek és vetőmagok terén.

Közben a drónok használata is szinte mindennapossá válik. Segítségükkel leegyszerűsödik a kárfelmérés, valamint azonosítani lehet a betegséggel sújtott területeket. Továbbá a vetőmagot, a műtrágyát vagy a növényvédő szereket a termelők célzottan tudják kijuttatni a szántóföldre, így ezek használata is hatékonyabbá válik.

Kamera és mikrochip – az állattenyésztés is modernizálódik

A növénytermesztés mellett az állattenyésztésben is – lassan ugyan, de- kezd elterjedni több, precíziós technológia. Jellemzően még csak Amerikában, kamerával ellenőrzik a sertések méretét és tömegét, így könnyebben kiszűrhetőek a gyengébben fejlődő egyedek.

A modernebb farmokon már kamerarendszerek segítségével is figyelik a sertések növekedését
 

A Magyar Idők írása szerint egyes telepeken mikrochipet is ültetnek az állatok bőre alá. Ezt egy erre létrehozott eszköz leolvassa, majd a jószág etetőhöz érkezésekor egyedileg állítja össze a speciális takarmánykeveréket a takarmánykeverő és adagoló gép.

Mikrofonokat is helyeznek a sertésekre, amelynek segítségével elemezhető az állat hangja. Így igen korán ki lehet szűrni az állományból a beteg jószágokat és már a betegség kezdeti szakaszában megkezdődhet az állat kezelése.

Kamerákkal figyelik a marhákat is

A modern gazdaságokban a szarvasmarhákat is kamerával figyelik. A felvételekből könnyen észrevehetőek azok a mozgásszervi betegségek, amelyek a tejhozam szempontjából jelentős veszélyfaktorok lehetnek. A rendszer alkalmas arra, hogy riasztás esetén az állattartó okostelefonról beavatkozzon, vagy éppen jóváhagyja a szoftver által javasolt beavatkozást.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás