A kukorica a címerhányás előtti 14 napban nagyon gyorsan növekszik, azután pedig mintegy 25-30 napig kiemelkedően sok tápanyagra van szüksége. Ebben az időszakban, vagyis 5-6 hét alatt veszi fel az összes szükséges tápanyag nagyjából háromnegyed részét. Ezért a trágyázást is ehhez a nagy tápanyagfelvételhez kell igazítani. Nem szabad megfelejtkezni a mikroelemkről sem.

A gyors zöldtömeg-növekedéshez nélkülözhetetlen a magnézium. Ebből a kukorica igénye 50-70 kg/ha. Fontos még a kálium és a magnézium megfelelő aránya is a talajban, ez szerencsés esetben nem nagyobb, mint 2:1. Ahol lehetőség van szervestrágyázásra és sikerül megoldani a káliumpótlást hígtrágya kijuttatásával, ott az eddigi esetekben 4,5:1-hez volt a kálium–magnézium-arány. Ezeken a helyeken a magnéziumot granulált magnézium-szulfáttal (ESTA Kieserit-tel) javasolt pótolni, melyből 1-2 mázsa elegendő hektáronként. Dr. Zsom Eszter szaktanácsadó összeállítása az Agrárágazat oldalán jelent meg.

A magnézium mellett létfontosságúak a mikroelemek a kukoricának

A kukorica hatalmas zöldtömeget képes rövid időn belül előállítani. Ehhez segítség, ha a magnéziumból sem szenved hiányt, mely beépülve a klorofillba, nagy asszimilációs teljesítményre tudja késztetni a növényt.

Azonban a magnéziumnak kis része, csak tizenegynéhány százaléka épül be. Kérdés, hogy mi történik a többivel?

A növény számára nem elég megtermelni az asszimilátákat a levelekben, hanem legalább olyan fontos el is szállítani azokat onnan. De hová kerül a többi?

Először a saját zöldtömegének növelésére fordítja, vagyis növekszik tőle. Nem csak a talaj felett, hanem a gyökérzónában is: sokkal jobban átszövi a talajt a magnéziummal jól ellátott kukorica gyökere. Később a termésbe, a kukoricaszembe szállítja el. Tehát a szemképződés előfeltétele az is, hogy a növényen belül legyen, ami elszállítja az asszimilátákat a szemekbe. Ez az ezerszemtömegben mutatkozik meg a végén. Ehhez kell a magnézium.

Miért fontosak a mikroelemek a kukoricának?

A kukorica igényli a bórt is. A maga 150-200 g/ha szükségletével bórigényes kultúrának nevezhető. Az elem szintén segíti a képződött cukrok elszállítását a levelekből, de jelentős szerepe van az ezt követő keményítőképzés folyamatában.

Mikor a leghatásosabb a bórt pótolni?

Mivel mikroelem, célszerű levélen keresztül, amint van elegendő levélfelület, hogy azon keresztül fel tudja venni. A 4-10 leveles állapot az, amikor muszáj elegendő bórral ellátni a növényt.

A szaktanácsadó szerint érdemes az EPSO Microtop-ot választani. Ennek az az előnye, hogy a magnéziumon, kénen és bóron kívül mangán is található benne. A mangán alkalmazása sajnos nem elterjedt Magyarországon. Pedig a magnéziumhoz hasonlóan a klorofillképzésben és a fotoszintézisben is jelentős szerepet játszik. A termésre pozitívan hat, továbbá elősegíti az oldalgyökerek képződését, ezáltal válik képessé a növény a talajból több tápanyagot felvenni. Ha a magnéziumot és a mangánt együtt adjuk, elkerüljük vele a tápanyagok közötti versengést, vagyis mindkettőt fel fogja venni a növény.

Foszfor, kálium és cink is kell a növénynek

A kukoricának tavasszal, valamint különösen hideg időjárás esetén és hideg talajokon, a rossz felvételi viszonyok miatt nagy a foszforszükséglete. A foszfor elősegíti a gyökérnövekedést, gyorsítja a fejlődést és elősegíti a szemképződést is.

A kukoricának a keményítőképzéshez sok káliumra is szüksége van. A káliumfelvétel már a címerhányás idején elérheti a maximumot. A fő növekedési szakaszban a növény maximálisan 12 kg K2O-nak megfelelő káliumot vehet fel hektáronként és naponként. A káliumhiány ebben az időszakban olyan károsodáshoz vezethet, ami később nem korrigálható. A jó K-ellátás a termés mennyisége és minősége szempontjából fontos, mivel fokozza a vízfelvételt, valamint növeli a kukorica szárszilárdságát és a gombás betegségekkel szembeni ellenállását.

A kukorica gyors növekedése miatt az intenzív fejlődés szakaszában cinkhiány léphet fel. Ez a 6-12 leveles állapotban alkalmazott EPSO Combitop® levéltrágyázással kiküszöbölhető a szaktanácsadó szerint.

Kattintson ide és olvassa el a tápanyaghiányról írt korábbi anyagunkat is!

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás