A kukorica a címerhányás előtti 14 napban nagyon gyorsan növekszik, azután pedig mintegy 25-30 napig kiemelkedően sok tápanyagra van szüksége. Ebben az időszakban, vagyis 5-6 hét alatt veszi fel az összes szükséges tápanyag nagyjából háromnegyed részét. Ezért a trágyázást is ehhez a nagy tápanyagfelvételhez kell igazítani. Nem szabad megfelejtkezni a mikroelemkről sem.

A gyors zöldtömeg-növekedéshez nélkülözhetetlen a magnézium. Ebből a kukorica igénye 50-70 kg/ha. Fontos még a kálium és a magnézium megfelelő aránya is a talajban, ez szerencsés esetben nem nagyobb, mint 2:1. Ahol lehetőség van szervestrágyázásra és sikerül megoldani a káliumpótlást hígtrágya kijuttatásával, ott az eddigi esetekben 4,5:1-hez volt a kálium–magnézium-arány. Ezeken a helyeken a magnéziumot granulált magnézium-szulfáttal (ESTA Kieserit-tel) javasolt pótolni, melyből 1-2 mázsa elegendő hektáronként. Dr. Zsom Eszter szaktanácsadó összeállítása az Agrárágazat oldalán jelent meg.

A magnézium mellett létfontosságúak a mikroelemek a kukoricának

A kukorica hatalmas zöldtömeget képes rövid időn belül előállítani. Ehhez segítség, ha a magnéziumból sem szenved hiányt, mely beépülve a klorofillba, nagy asszimilációs teljesítményre tudja késztetni a növényt.

Azonban a magnéziumnak kis része, csak tizenegynéhány százaléka épül be. Kérdés, hogy mi történik a többivel?

A növény számára nem elég megtermelni az asszimilátákat a levelekben, hanem legalább olyan fontos el is szállítani azokat onnan. De hová kerül a többi?

Először a saját zöldtömegének növelésére fordítja, vagyis növekszik tőle. Nem csak a talaj felett, hanem a gyökérzónában is: sokkal jobban átszövi a talajt a magnéziummal jól ellátott kukorica gyökere. Később a termésbe, a kukoricaszembe szállítja el. Tehát a szemképződés előfeltétele az is, hogy a növényen belül legyen, ami elszállítja az asszimilátákat a szemekbe. Ez az ezerszemtömegben mutatkozik meg a végén. Ehhez kell a magnézium.

Miért fontosak a mikroelemek a kukoricának?

A kukorica igényli a bórt is. A maga 150-200 g/ha szükségletével bórigényes kultúrának nevezhető. Az elem szintén segíti a képződött cukrok elszállítását a levelekből, de jelentős szerepe van az ezt követő keményítőképzés folyamatában.

Mikor a leghatásosabb a bórt pótolni?

Mivel mikroelem, célszerű levélen keresztül, amint van elegendő levélfelület, hogy azon keresztül fel tudja venni. A 4-10 leveles állapot az, amikor muszáj elegendő bórral ellátni a növényt.

A szaktanácsadó szerint érdemes az EPSO Microtop-ot választani. Ennek az az előnye, hogy a magnéziumon, kénen és bóron kívül mangán is található benne. A mangán alkalmazása sajnos nem elterjedt Magyarországon. Pedig a magnéziumhoz hasonlóan a klorofillképzésben és a fotoszintézisben is jelentős szerepet játszik. A termésre pozitívan hat, továbbá elősegíti az oldalgyökerek képződését, ezáltal válik képessé a növény a talajból több tápanyagot felvenni. Ha a magnéziumot és a mangánt együtt adjuk, elkerüljük vele a tápanyagok közötti versengést, vagyis mindkettőt fel fogja venni a növény.

Foszfor, kálium és cink is kell a növénynek

A kukoricának tavasszal, valamint különösen hideg időjárás esetén és hideg talajokon, a rossz felvételi viszonyok miatt nagy a foszforszükséglete. A foszfor elősegíti a gyökérnövekedést, gyorsítja a fejlődést és elősegíti a szemképződést is.

A kukoricának a keményítőképzéshez sok káliumra is szüksége van. A káliumfelvétel már a címerhányás idején elérheti a maximumot. A fő növekedési szakaszban a növény maximálisan 12 kg K2O-nak megfelelő káliumot vehet fel hektáronként és naponként. A káliumhiány ebben az időszakban olyan károsodáshoz vezethet, ami később nem korrigálható. A jó K-ellátás a termés mennyisége és minősége szempontjából fontos, mivel fokozza a vízfelvételt, valamint növeli a kukorica szárszilárdságát és a gombás betegségekkel szembeni ellenállását.

A kukorica gyors növekedése miatt az intenzív fejlődés szakaszában cinkhiány léphet fel. Ez a 6-12 leveles állapotban alkalmazott EPSO Combitop® levéltrágyázással kiküszöbölhető a szaktanácsadó szerint.

Kattintson ide és olvassa el a tápanyaghiányról írt korábbi anyagunkat is!

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás