Egy magyar szakértő megvizsgálta, mennyire jelentősek a mikroorganizmusok a takarmánynövényeken. A hazai tömegtakarmány-bázis meghatározóján, a silókukoricán jelenlévő tejsavtermelő baktériumok, élesztő-, és penészgombák világát járta körül. Több izgalmas és érdekes megfigyelést tapasztalt a kísérletek során.

A takarmánynövényeken lévő mikroorganizmusok világa kevésbé ismert és kutatott területe az agrártudománynak. Annak ellenére, hogy bizonyos képviselőik (mezofil tejsavtermelő, vajsavtermelő baktériumok, gombafajok) jelentősen befolyásolják az erjesztett tömegtakarmányaink minőségét. Számos, a szakirodalomban található, tejsavtermelő baktériumokat tartalmazó készítménnyel végzett kutatás arról számol be, hogy a várttal ellentétben a kontroll és kezelt minták között nincsenek lényeges különbségek. Ennek hátterében a kezeletlen és a kezelt alapanyagok magas kiinduló tejsavtermelő baktériumszámait sejtették (KUNG et al. 1993, PARVIN et al. 2010, RUST et al. 1989). Hiába juttatták ki az alapanyagokra a készítményeket, a kontroll tételekben anélkül is jól erjedtek, mert a sok baktérium elegendő tejsavat termelt. De saját, szintén biológiai adalékanyagokkal végzett kísérleteiben a cikk írója, Dizseri Máté azt tapasztalta, hogy bár a kezelt minták kaptak tejsavas erjedést segítő baktériumokat, minőségük nem, vagy nem minden paraméter tekintetében lett jobb a kezeletlen silókukoricákhoz viszonyítva. Ezek a megfigyelések adták az alapgondolatot, mely szerint érdemes lenne a mikroorganizmusok összetételét a betakarításkor megvizsgálni. Az anyag a silókukoricán jelenlévő tejsavtermelő baktériumok, élesztő-, és penészgombák világát járja körül. Anyagunk az Agrárágazat oldal cikke alapján készült.

A silókukorica is érintett: fontos szerepet játszanak a mikroorganizmusok a takarmánynövényeken
Mi az az epifita flóra?

Epifita flórának nevezik a növény föld feletti részeinek (levél, szár, virágzat stb.) felületén élő mikroorganizmusok (baktériumok, gombák stb.) összességét. A teljes epifita flóra nagysága a szakirodalmi adatok szerint zöldtakarmány grammonként 1000 – 20 000 000 TKE (telepképző egység) között alakul. Az epifita flóra alkotói közé tartoznak a baktériumok közül a tejsavtermelők is. Ezek a mikrobák kiemelt jelentőséggel bírnak az erjedés során, hiszen az általuk termelt szerves savak biztosítják a pH csökkenését. A stabil, hosszú időn át eltartható takarmány előállításának nélkülözhetetlen szereplői. A gazdálkodók szempontjából is kedvező baktériumok számát a szakirodalmi források 10(!) – 10 000 000 TKE/g zöldtakarmány közé teszik. Meghatározó jelenlétükkel ezen kívül kiszoríthatják a kedvezőtlen baktériumokat magáról az élőhelyről (jelen esetben a silókukorica felszínéről), és az erjedésből is. Azonban megtalálhatóak az epifita flórában a tartósítás szempontjából káros mikroszervezetek is, például a különböző élesztő- és penészgombafajok. Ezek mennyiségét 1 gramm zöldtakarmányra vetítve 1000-100 000 TKE körülire becsülik. Ellentétben a tejsavtermelő baktériumokkal, esetükben a minél alacsonyabb számot tekintjük kedvezőnek. Mivel ezek okozzák többek között az utóerjedés alatt bekövetkező táplálóanyag-veszteséget, a fehérjebomlást és a mikotoxinok termelődését is.

A mikroorganizmusok a takarmánynövényeken kísérletről bővebben

Ahhoz, hogy a silókukorica epifita flóráját megvizsgálhassa, Dizseri Máté 2017. augusztus-szeptemberében 6 hazai gazdaságból gyűjtött összesen 35 szecskázott mintát. Ezeket hűtött állapotban, vákuumfóliázva még a mintagyűjtés napján a laboratóriumba szállította, ahol meghatározták azok tejsavtermelő baktérium-, élesztő- és penészgomba-számait.

Tejsavtermelő baktériumszámok

Az eredmények a vizsgálatban résztvevőket is meglepték. Az összes minta tejsavtermelő baktériumszámának átlaga 15 000 000 TKE felett volt grammonként. Hogy jobban érzékelhető legyen ennek a számnak a nagysága: a baktériumokat tartalmazó biológiai oltóanyagok beoltási csíraszáma átlagosan 100 000 – 300 000 TKE között változik. Ehhez képest a legalacsonyabb érték is több milliós nagyságrendű volt (Fejér megye III. mintavételi hely – 4,86 millió). Ugyanakkor több tízmillió, tejsavat előállító baktériumot mértek a Pest, illetve Baranya megyéből származó mintákban. Az átlag tejsavtermelő baktériumszám (15,97 millió TKE/silókukorica) jelentősen meghaladta a szakirodalomban található felső referenciaszintet. Ugyanakkor megfigyelhető az is, hogy a mintavételi helyek között jelentős különbségek mutatkoztak.

Alapvetően keveset tudunk a baktériumok silózás előtti tevékenységéről. A növényen jelenlévő tejsavtermelő baktériumok származhatnak a talajból, vetőmagról, rovarokból, állati eredetű anyagokról, porból és a levegőből is. Azonban a forrásukat egyértelműen meghatározni még nem sikerült. Számuk függ a növényi fajtól, a klímától, az érési stádiumtól és a növényi résztől. De a táplálóanyag-ellátottságtól, egyéb baktériumokkal való versengéstől, UV-sugárzásnak való kitettségtől is. A kutatók megfigyelték azt is, hogy a tejsavtermelő baktériumok jelenléte sem időben, sem pedig mennyiségben nem állandó.

Mikroorganizmusok a takarmánynövényeken: meglepően alakultak az élesztő- és penészgombaszámok

Mindkét paraméterben az átlagértékek milliós nagyságrendűek voltak (4,6 illetve 7,6 millió TKE), melyek bőven a szakirodalomban tapasztalt felső értékek felett vannak. Feltűnő volt, hogy a mintavételi helyek között milyen nagy szórás figyelhető meg. A Komárom-Esztergom megyei mintavétel eredményei mindkét paraméterben a szakirodalmi tapasztalatokhoz igazodtak, ugyanakkor a Fejér megyei minták nagyságrenddel meghaladták azokat. A mért értékeket több tényező befolyásolhatta: klimatikus viszonyok, vetésváltás, betakarításkori körülmények, hibrid érzékenység, szármaradványok kezelése, a szerves trágya kezelése a kiszórás előtt, táplálóanyag ellátottság, növényvédelem.

Kutatni kell, hogyan hatnak a mikroorganizmusok a takarmánynövényeken

A silókukorica-minták változó, de nagy mennyiségben tartalmaztak erjedés szempontjából kívánatos tejsavtermelő baktériumot. Az is valószínű, hogy ilyen magas számok mellett azok adalékanyagok nélkül is jól erjedtek volna. Azonban kockázatos lenne a starterek elhagyásáról dönteni. Hiszen technikailag még megoldhatatlan a betakarítás pillanatában táblaszinten meghatározni az epifita flóra összetételét. Azonban jelentőségük miatt nem csak a tejsavat előállító mikroorganizmusokat lenne érdemesebb tovább tanulmányozni, hanem az élesztő- és penészgombákat is. Ezek átlagos értékei szintén jóval meghaladták a szakirodalmi viszonyítási adatokat. De a mintavételi helyek között volt, ami azok alatti értéket hozott. Sajnos az epifita élesztő- és penészgombákról sincs sok magyarországi adat, holott ezek a kedvezőtlen minőségű szilázsok egyik fő felelősei. A silókukorica hazai epifita flórával végzett kutatás sokkal több kérdést vet fel, mintsem egyértelmű következtetéseket ad. Azonban a terület további vizsgálata kulcstényező lehet a gazdaságos és jó minőségű szilázsok előállításában.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás