Ahogy azt már a korábbi cikkeinkben is megírtuk, a növényi szimbionta mikroorganizmusok rendkívül fontosak és hasznosak az egyes haszonnövények egészséges fejlődése szempontjából. Ezen mikroorganizmusok szántóföldi felhasználásával az új környezetvédelmi irányelveknek és elvárásoknak megfelelően növelhetjük a terméshozamot, vagy védhetjük meg haszonnövényeinket a környezeti stressz okozta terméscsökkenéstől.

Cikksorozatunk előző részében a KITE által forgalmazott és az Indigo AG által fejlesztett három mikrobiológiai terméket – a Biotrinsic™ i30 FP, az Indigo 30 WD és a Biotrinsic™ i280 FP – mutattuk be részletesen, melyek használata pontot jelent partnereink számára a 2023-ban bevezetésre került Agro-ökológiai Programban (AÖP).

A KITE és az Indigo Agriculture Europe GmbH 2020 óta szoros kapcsolatot ápol a termékfejlesztés és -tesztelés területén, így az elmúlt években lehetőségünk volt a fent említett három termék széles körű megismerésére és vizsgálatára. A KITE fejlesztőcsapata több éven keresztül, számos helyszínen végzett kísérleteket az Indigo termékeivel üzemi körülmények között, nagyparcellákon. Lássuk az eredményeket!

A vizsgálatok módszertana

A KITE fejlesztőcsapata 2021-ben és 2022-ben az ország számos pontján végzett vizsgálatokat az Indigo termékek hatékonyságának vizsgálatára. A vizsgálatokat különböző termőképességi helyszíneken, valamint öntözött és öntözetlen körülmények között is elvégeztük. A KITE fejlesztőcsapata a termésmennyiséget befolyásoló készítmények tesztelésére létrehozott egy egyedi, termőképességi osztályokon alapuló vizsgálati módszert. A módszer lényege, hogy a kísérletbe bevont szántóföldi táblákon a sokéves NDVI felvételek és a domborzat segítségével 10x10 m-es nagyságú zónákat hozunk létre a különböző termőképességeknek megfelelően, és a kialakított zónák szerint értékelünk. A kezelt és kontroll területeken az azonos termőképességi osztályokba tartozó zónákat hasonlítjuk össze egymással. Ezzel a módszerrel a táblák talajheterogenitásából adódó eredménytorzulás kiküszöbölhető, és pontosabb képet kaphatunk az adott termék hatékonyságáról. A kísérletekben a betakarításnál hozammérős kombájnt használtunk, így pontosan meg tudtuk állapítani egy-egy 10x10 méteres zóna termésmennyiségét.

Bal oldalon látható a kísérleti helyszín műholdképe, míg jobb oldalt a tábláról készült termőképességi osztályos térkép látható. A táblán található 10x10 m-es parcellákat 9 termőképességi osztályba soroltuk. A táblán jól kivehetőek a gyengébb talajadottságú foltok, illetve a gyenge termőképességű táblaszegélyek.

A Biotrinsic™ i30 FP és az Indigo 30 WD kísérleti eredményei

A Biotrinsic™ i30 FP és az Indigo 30 WD készítmények egyaránt a Bacillus simplex baktériumfaj spóráit tartalmazzák, melyet kukorica-, illetve kalászos kultúrákban lehet felhasználni. Az Indigo 30 WD a hagyományos, „gyári” vetőmagcsávázásra lett kifejlesztve, míg a Biotrinsic™ i30 FP por formulációja lehetővé teszi az Indigo 30 WD-vel gyárilag nem kezelt kukorica-vetőmagoknak az on-farm, vagyis a végfelhasználó általi közvetlen kezelését a vetéssel egyidőben. A készítményekben található baktériumok a vetőmaggal a talajba jutva a talajban aktivizálódnak, majd a gyökér felületén, illetve a növény szöveteiben telepednek meg. A szimbionta együttélés hatására a növény hosszabb, dúsabb gyökeret fejleszt, javul a növény vitalitása, és jobban kivédi az aszály okozta stressz hatásait.

Ahogyan az ábrákon is látható, mindkét termék – ugyanaz a hatóanyag, eltérő felhasználás – a különböző termőképességű táblarészek mindegyikében növelni tudta a termésmennyiséget. A készítmények hatékonyságát természetesen nagyon sok tényező befolyásolhatja még a vizsgálati módszerbe bevontakon felül is, pl. lokális fertőzések, emiatt láthatóak esetenként kiugró különbségek a termőhelyi kategóriáknál.

Bal oldalon a kontroll, jobb oldalon a Biotrinsic i30 FP-vel kezelt kukoricanövények láthatók

A Biotrinsic™ i280 FP kísérleti eredményei

A Biotrinsic™ i280 FP egy kifejezetten napraforgó-technológiához fejlesztett termék, mely a Cladosporium tenuissimum mikorrhiza gomba spóráit tartalmazza. Ez az FP készítmény szintén por formulációjú, és a vetőmag kezelésre használható fel on-farm, vagyis a végfelhasználó által közvetlenül a vetéssel egyidőben. Amikor a készítménnyel kezelt vetőmag a talajba kerül, nedvesség hatására a gombaspórák és maga a mag is csírázni kezdenek. A gomba fonalhálózata képes a fejlődő gyökérhez hozzákapcsolódni és így a növénnyel szimbionta életmódot folytatni. A gomba ezáltal a napraforgó számára tápanyagokat és vizet képes átadni a növény gyökerén keresztül, ezzel segítve annak fejlődését, különösen az aszályos időszakokban. A hatékonyabb tápanyag- és vízhasznosulásnak köszönhetően a Biotrinsic™ i280 FP-vel kezelt növények nagyobb terméshozamot képesek elérni, mint a kezeletlen kontrollnövények.

Ahogy az ábrákon is látható, a Biotrinsic™ i280 FP mind a két helyszínen és minden termőképességi osztályban tudta növelni a termésmennyiséget változó mértékben.

Bal oldalon a kontroll, míg jobb oldalon a Biotrinsic™ i280 FP-vel kezelt növények láthatók

A mért eredmények alapján javasoljuk az Indigo 30 WD-vel csávázott kukorica-vetőmag vagy a Biotrinsic™ i30 FP készítmény kukoricatechnológiában való alkalmazását, illetve a Biotrinsic™ i280 FP készítmény napraforgó-technológiában történő használatát. Az Indigo AG termékeivel fenntartható módon, vegyszermentesen növelhetjük a terméshozamot. A termékek használata önmagában is megtérül, köszönhetően az alacsony hektárköltségnek. Felhasználásuk egyszerű, egyéb munkamenetet, idő- és eszközráfordítást nem igényelnek. Az alkalmazásuk az új Agro-ökológiai Programban pályázók számára is pontot jelent.

Bővebb információkért keresse bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkat!

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás